Jedynie prawda jest ciekawa


"Władzy zależy, byśmy byli skłóceni"

18.09.2013

Rozmowa ze Sławomirem Kłosowskim, posłem PiS, byłym wiceszefem MEN.

Stefczyk.info: PiS wyszedł z inicjatywą uchwalenia ustawy, która nakazywałaby rozpoczynanie nauki w szkołach od codziennego śpiewania Hymnu Polski. Czy to nie przesada? Skąd taki pomysł?

Sławomir Kłosowski: Niestety coraz częściej widzimy lekceważenie hymnu polskiego. Przykład idzie z samej góry. Na krajowej inauguracji roku szkolnego w jednej ze szkół opolskich, ku zdziwieniu wszystkich, w tym uczniów, minister Krystyna Szumilas, pan wojewoda i osoby im towarzyszące, w czasie śpiewania hymnu zamiast wstać, jak nakazuje obowiązek, siedzieli. Trzeba więc zrobić wszystko, by podkreślić znaczenie hymnu i jego powagę. Mamy Dzień Hymnu, mam Dzień Flagi, ale czym innym jest ustanowienie dnia, a czym innym zachowywanie się w taki sposób, by hymn był traktowany jako znak rozpoznawczy naszego narodu.

Już jednak pojawiły się opinie, że państwa pomysł i wprowadzony obowiązek to najlepszy sposób, by uczniowie znienawidzili hymn. Obowiązek śpiewania to dobry pomysł?

Przykład innych państw, które wprowadziły śpiewanie hymnu, pokazuje pozytywne skutki wprowadzenia takiego zwyczaju. W takich krajach, jak USA, Japonia, czy państwa dalekiego Wschodu, które mają stosowne regulacje, nie słychać krytyki płynącej od uczniów. Na taki sprzeciw powołują się krytycy naszych pomysłów. Uczniowie jednak raczej wysyłają pozytywne sygnały. Oczywiście wiele zależy od postawy nauczycieli, władz. Potrzebny jest dobry przykład. I wtedy szybko uczniowie dojdą do wniosku, że to jedynie mobilizuje i jednoczy rzesze uczniowską. Sądzę, że nie będzie takich zachowań. Ale jeśli pomysł będzie się spotykał z ostrym wyszydzaniem to możemy się spodziewać negatywnych skutków.

W czasie prac sejmowych nad państwa propozycją wiceminister edukacji raczej sceptycznie wypowiadał się o tej inicjatywie, zaznaczając, że nie ma ona sensu. Dlaczego MEN jest przeciw?

Moim zdaniem stanowisko MEN to niechęć powodowana tym, że resortowi, władzom nie zależy na pewnych gestach i formułach jednoczących naród, powodujących, że jest on traktowany jako wspólne dobro. Dzięki hymnowi możliwe jest patriotyczne uniesienie. To brzmi patetycznie, ale jest potrzebne. Tyle tylko, że władzy - mamy tego rozliczne przykłady - zależy na tym, by Polacy byli skłóceni, by byli narodem podzielonym. I z tego wynika podejście władz do tej sprawy. To jednak mnie nie zaskakuje. To wpisuje się w dotychczasowe działania rządzących.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook