Jedynie prawda jest ciekawa


"Władze mają coś do ukrycia"

04.04.2013

Rozmowa z posłem PiS Adamem Kwiatkowskim z komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Stefczyk.info: Komisja Łączności z Polakami za Granicą zajmuje się sprawą budzącego wątpliwości konkursu MSZ na wsparcie Polaków na Wschodzie. Dlaczego komisja postanowiła się zająć tym tematem?

Adam Kwiatkowski: Już w zeszłym roku mówiliśmy, że zmiana sposobu finansowania Polonii oraz Polaków żyjących poza granicami kraju, czyli projekt przekazania tej sprawy z Senatu do MSZ, to zły pomysł. Podnosiliśmy, że ten plan będzie powodował duży niepokój i nerwowość wśród Polaków żyjących poza krajem. Ta decyzja szczególnie mocno osłabiała Polaków na Wschodzie, czyli tam, gdzie walka o zachowanie polskości jest najtrudniejsza. Wiadomo, że bez pieniędzy jej się nie wygra, nie da się utrzymać polskości. I w zeszłym roku mieliśmy pierwsze doniesienia o negatywnych skutkach proponowanego przez rząd rozwiązania. Pewne programy i projekty rotacyjne nie zostały zrealizowane. W tym roku sytuacja jest jeszcze gorsza. Z jednej bowiem strony MSZ przekazał jedynie część środków przeznaczonych na ten cel. Senat dysponował 75 mln, a resort przekazał w sumie 52 miliony złotych. Drugą niepokojącą rzeczą jest sprawa podmiotów, które otrzymują dofinansowanie.

Co w tej sprawie niepokoi?

Mamy do czynienia z organizacjami, które są rejestrowane tuż przed konkursem. Jedna z fundacji jest powiązana w sposób pośredni z ludźmi współpracującymi obecnie lub w przeszłości z wiceszefem MSZ. Ta fundacja otrzymała 1 mln złotych. To jest sytuacja niepokojąca i na pewno nie powinna mieć miejsca. W związku z tym będziemy pytać, co się dzieje w tej sprawie. Ja skierowałem pytania o doświadczenie tych organizacji, które mają się obecnie zająć finansowaniem działalności Polaków na Wschodzie. Pytałem, jaki jest sens podpisywania umów z niedawno utworzonymi podmiotami. To budzi zdziwienie również dlatego, że wiele podmiotów, które do tej pory otrzymywały pieniądze obecnie nie zyskały żadnego wsparcia. W takiej sytuacji są zarówno podmioty prowadzące poszczególne projekty, jak i organizacje, które zostały powołane specjalnie np., by pomagać Polakom na Wschodzie.

Przed zmianą rozwiązań dotyczących finansowania Polaków żyjących poza granicami nie dochodziło do podobnych budzących wątpliwości sytuacji?

Nie dochodziło to tego, ponieważ wszystko działo się przy otwartej kurtynie. Pieniądze dzielone były w sposób jawny, na posiedzeniu senackiej komisji. W Senacie jest przecież koalicja, jest opozycja. Do obsługi tej sprawy było powołane specjalne Biuro. Ten system działał sprawnie. On funkcjonował stabilnie i płynnie, nie było rewolucji. Nie było przypadków, w których ktoś nagle nie otrzymywał pieniędzy. Widać było ewolucyjny charakter prac. I tak powinno być. Prowadzenie tych spraw przez Senat gwarantował kontynuację. Koalicja i opozycja się wymieniają, a skoro razem podejmują decyzję, to mamy ciągłość. Obecnie takiej ciągłości nie ma. To są groźne rozwiązania. Myśmy o tym mówili, przestrzegali, informowaliśmy. Komisja przegłosowała nawet negatywne stanowisko dotyczące zmian proponowanych przez rząd. Jednak PO zrobiła, co chciała. I teraz widać, że wiele projektów jest zagrożonych, wiele jest źle realizowanych. Dodatkowo pojawiają się podejrzenia, że mamy do czynienia z prywatą.

Co w tej sprawie budzi przede wszystkim zastrzeżenia?

Wiceminister spraw zagranicznych Janusz Cisek nadzoruje przyznawanie środków na pomoc Polakom za granicami. Tymczasem jedna z fundacji, która wygrała konkurs MSZ, była tworzona przez osoby związane z wiceministrem Ciskiem lub jego współpracownikami. Takie sytuacje nie mogą mieć miejsca. Sam proces decyzyjny jest utajniony, odbywa się w gabinecie wśród urzędników. My de facto nie mamy żadnego dostępu do wiedzy o tym, co dzieje się w tym procesie. My o tę sprawę pytamy, ale rządzący nie chcą nam pokazać dokumentów. Widać, że mają coś do ukrycia. A skoro mają coś do ukrycia, to znaczy, że nie chodzi tu jedynie o to, by pomagać potrzebującym, ale również, by realizować jakieś interesy. To jest sytuacja chora. My na to się nie godzimy. Będziemy nagłaśniać tę sprawę. Liczymy, że media się tym zajmą. Na pomoc Polakom przeznaczono małą kwotę, a jeśli one dodatkowo trafiają do tak dziwnych tworów, to mamy do czynienia z sytuacją patologiczną.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook