Jedynie prawda jest ciekawa


Władza prowokuje spory

02.12.2011

Samo wystąpienie Radosława Sikorskiego w Berlinie nie było dla mnie żadnym zaskoczeniem - stało się coś, co było sygnalizowane wcześniej.

Np. w expose premiera nie było prawie nic o polityce zagranicznej, ale zdanie o konieczności "bycia w centrum Europy" jednak się znalazło. Wszyscy zastanawiali się, o co chodzi szefowi rządu - a dziś już wiemy. Później pojawiły się artykuły w prasie, sugerujące konieczność kursu na Niemcy. To było miękkie przygotowanie do tego, co się stało w stolicy Niemiec.

Abstrahując na początku od tego, co Sikorski powiedział, trzeba powiedzieć, że sposób, w jaki to zrobił może szokować. Najpierw Berlin, a dopiero potem - 14 grudnia - wystąpienie w Sejmie. Po raz pierwszy władza tak jawnie, nawet tak bezczelnie, potraktowała konstytucję. Nawet można mówić o łamaniu ustawy zasadniczej, bo jednak konstytucja mówi jasno, jak powinna być kształtowana polityka zagraniczna, opisuje sposób konsultowania z prezydentem i opozycją. Powtórzę: w tym zachowaniu władzy jest sporo bezczelności i tupetu.

Ta bezczelność i tupet są bardzo szkodliwe dla dyskusji, która powinna się toczyć na temat tego, co powiedział, na temat meritum. Zamiast woli dyskusji mamy arogancję.

Odnosząc się do samej treści przemówienia Sikorskiego: przemawia do mnie to, co mówią niektórzy historycy, np. prof. Andrzej Nowak. To nasze przekonanie, że możemy sobie wybrać, z kim jesteśmy, czy z Berlinem, czy z Moskwą, czy na wschodzie czy na zachodzie, w centrum czy na peryferiach, jest bardzo złudne i świadczy o słabej znajomości historii. Wydaje mi się, że to nie my dziś wybieramy. I dlatego powinniśmy raczej zastanawiać się, co zrobić, żebyśmy byli podmiotem a nie przedmiotem. Dziś jednak jesteśmy przedmiotem. Mówiąc, że jesteśmy w centrum Europy i wybieramy Berlin, tak naprawdę wybieramy oś Berlin-Moskwa.

I jeszcze jedna sprawa: wybierając Berlin udajemy, że nie ma w Europie dyskusji wokół przywództwa Berlina. Jeśli chodzi o sztukę dyplomacji, to uważam, że to jednak jest strzelenie sobie w stopę. Bo jednak jest Anglia, mająca odwieczny, historyczny spór z Niemcami. Ustawiając się tak jednoznacznie po stronie Niemiec, zrywamy możliwość manewru.

Na koniec jeszcze uwaga dotycząca nawoływania Platformy Obywatelskiej do objęcia polityki zagranicznej konsensusem. To jest wręcz śmieszne. PO z jednej strony nawołuje do zgody, a z drugiej strony, poprzez lekceważenie opozycji i reguł gry, poprzez prztyczki pod adresem prezydenta, robi wszystko, by polityka zagraniczna była przedmiotem sporu. To wygląda na celowe skłócanie Polaków w kontekście polityki zagranicznej, a nie szukanie zgody. Jest przecież wiele środowisk, które chciałyby się włączyć do dyskusji. Takiej możliwości jednak władza nikomu nie dała.

Dorota Gawryluk, not. Jak

[Fot. Polsat, materiał promocyjny]

 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook