Jedynie prawda jest ciekawa


Władza prowokuje spory

02.12.2011

Samo wystąpienie Radosława Sikorskiego w Berlinie nie było dla mnie żadnym zaskoczeniem - stało się coś, co było sygnalizowane wcześniej.

Np. w expose premiera nie było prawie nic o polityce zagranicznej, ale zdanie o konieczności "bycia w centrum Europy" jednak się znalazło. Wszyscy zastanawiali się, o co chodzi szefowi rządu - a dziś już wiemy. Później pojawiły się artykuły w prasie, sugerujące konieczność kursu na Niemcy. To było miękkie przygotowanie do tego, co się stało w stolicy Niemiec.

Abstrahując na początku od tego, co Sikorski powiedział, trzeba powiedzieć, że sposób, w jaki to zrobił może szokować. Najpierw Berlin, a dopiero potem - 14 grudnia - wystąpienie w Sejmie. Po raz pierwszy władza tak jawnie, nawet tak bezczelnie, potraktowała konstytucję. Nawet można mówić o łamaniu ustawy zasadniczej, bo jednak konstytucja mówi jasno, jak powinna być kształtowana polityka zagraniczna, opisuje sposób konsultowania z prezydentem i opozycją. Powtórzę: w tym zachowaniu władzy jest sporo bezczelności i tupetu.

Ta bezczelność i tupet są bardzo szkodliwe dla dyskusji, która powinna się toczyć na temat tego, co powiedział, na temat meritum. Zamiast woli dyskusji mamy arogancję.

Odnosząc się do samej treści przemówienia Sikorskiego: przemawia do mnie to, co mówią niektórzy historycy, np. prof. Andrzej Nowak. To nasze przekonanie, że możemy sobie wybrać, z kim jesteśmy, czy z Berlinem, czy z Moskwą, czy na wschodzie czy na zachodzie, w centrum czy na peryferiach, jest bardzo złudne i świadczy o słabej znajomości historii. Wydaje mi się, że to nie my dziś wybieramy. I dlatego powinniśmy raczej zastanawiać się, co zrobić, żebyśmy byli podmiotem a nie przedmiotem. Dziś jednak jesteśmy przedmiotem. Mówiąc, że jesteśmy w centrum Europy i wybieramy Berlin, tak naprawdę wybieramy oś Berlin-Moskwa.

I jeszcze jedna sprawa: wybierając Berlin udajemy, że nie ma w Europie dyskusji wokół przywództwa Berlina. Jeśli chodzi o sztukę dyplomacji, to uważam, że to jednak jest strzelenie sobie w stopę. Bo jednak jest Anglia, mająca odwieczny, historyczny spór z Niemcami. Ustawiając się tak jednoznacznie po stronie Niemiec, zrywamy możliwość manewru.

Na koniec jeszcze uwaga dotycząca nawoływania Platformy Obywatelskiej do objęcia polityki zagranicznej konsensusem. To jest wręcz śmieszne. PO z jednej strony nawołuje do zgody, a z drugiej strony, poprzez lekceważenie opozycji i reguł gry, poprzez prztyczki pod adresem prezydenta, robi wszystko, by polityka zagraniczna była przedmiotem sporu. To wygląda na celowe skłócanie Polaków w kontekście polityki zagranicznej, a nie szukanie zgody. Jest przecież wiele środowisk, które chciałyby się włączyć do dyskusji. Takiej możliwości jednak władza nikomu nie dała.

Dorota Gawryluk, not. Jak

[Fot. Polsat, materiał promocyjny]

 

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook