Jedynie prawda jest ciekawa


Władza chwyta się brzytwy

29.03.2012

Wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim było potrzebne i dziś już widać, że okazało się skuteczne. Światowe media o nim poinformowały. A polskie władze chwytają się brzytwy.

Za agencją Associated Press największe media za oceanem, w tym najważniejszy amerykański serwis internetowy, potężniejszy od wielu gazet – Huffingtonpost.com – odnotowały apel Marty Kaczyńskiej i innych rodzin o międzynarodowe zainteresowanie skandalicznym prowadzeniem badania katastrofy.

Zwróciły uwagę na błędy i fałszerstwa popełnione przez Rosjan i stawiają pytania, których nagłośnienia rodziny ofiar katastrofy bezskutecznie domagają się od polskich władz.   

To największy paradoks sprawy smoleńskiej – władza nie robi nic, by wyświetlić prawdę, więc muszą ją zastępować nie tylko politycy opozycji, aż też pozostawione samym sobie rodziny i naukowcy, którzy też odbijają się od ściany oporu ze strony rządu i instytucji od niego zależnych.

Na szczęście, jak poinformował w Brukseli prof. Marek Czachor z Politechniki Gdańskiej, w październiku odbędzie się konferencja naukowa poświęcona katastrofie, która będzie początkiem rzetelnych analiz ludzi polskiej nauki. Wreszcie nastąpi to, co zaniedbała rządowa komisja, a być może również prokuratura („być może”, bo wciąż liczę na to, że wojskowi śledczy zaskoczą nas jeszcze paroma poważnymi ekspertyzami i wnioskami – podobnie jak miało to miejsce w przypadku opinii krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych).

Władze polityczne nie tylko z premedytacją działają wbrew polskiej racji stanu, nie przeciwdziałając przez wiele miesięcy panoszeniu się rosyjskich kłamstw, ale z premedytacją próbują najważniejszą tragedię ostatnich dziesięcioleci zamieść pod dywan, wyciszyć, zapomnieć o niej. Od wczoraj robią to w sposób żenujący.

Prezydent Bronisław Komorowski próbuje deformować rzeczywistość mówiąc: „trzeba zostawić sprawę Smoleńska”. - Uszanujmy odczucia wszystkich rodzin ofiar katastrofy, a wiele z tych rodzin znam osobiście, z niektórymi się przyjaźnię, z niektórymi utrzymuję stały kontakt i wiem, że naprawdę marzą o tym, żeby nad ich dramatem także trochę zapadła cisza pełna szacunku i współczucia – powiedział pierwszy obywatel RP.

Dużo dalej idzie pupil tej władzy, dyżurny autorytet, Lech Wałęsa, który zdaje się nawoływać Władimira Putina, by interweniował wobec działań polskiej opozycji: - Jeśli zdenerwują stronę rosyjską i oni ujawnią rozmowy telefoniczne, no to zobaczymy, jak ci ludzie będą wyglądać. Ja się dziwię, że Putin i inni jeszcze nie wkurzył się i nie pokazał prawdę o tym, kto jest sprawcą i jak to się naprawdę stało.

Wałęsa wie, jak to się stało. Stefan Niesiołowski też wie i o wysłuchaniu w PE mówi: - To są brednie. Cała pisowska hucpa w Brukseli Polsce nie zaszkodzi, bo to jest za głupie i niedorzeczne. Ci ludzie kompromitują sami siebie. Polska jest suwerennym państwem i nie będzie międzynarodowej komisji, panie Kaczyński.

Wie też Radosław Sikorski, który odpowiadając na pytanie prezesa PiS, skąd już pół godziny po katastrofie wiedział, że nikt nie przeżył, ujawnia telefoniczną relację ambasadora Bahra. Ten stwierdził wówczas – stojąc 150 metrów od wraku – że „nie widzi śladów życia”.

Sikorskie nie czuje, że kompromituje w ten sposób samego siebie.

Zaczyna zawodzić instynkt samozachowawczy.

A to oznacza, że dzieje się rzeczy, których nie sposób ukryć i przemilczeć.

 

Marek Pyza

[Fot. PAP / EPA]

 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook