Jedynie prawda jest ciekawa


Witek: Nieprawdopodobne by Sikorski nie wiedział o wizycie prezydenta

24.04.2017

- Rzeczą nieprawdopodobną wydaje się, żeby ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski nic nie wiedział o organizacji wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu w kwietniu 2010 r. - oceniła Elżbieta Witek.

- Rzeczą nieprawdopodobną wydaje się, żeby ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski nic nie wiedział o organizacji wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu w kwietniu 2010 r. To by świadczyło, że nie pełnił należycie swojej funkcji — oceniła w poniedziałek w TVP Info Elżbieta Witek.

W poniedziałek tygodnik „wSieci” podał, że Radosław Sikorski był zaangażowany w dyplomatyczne przygotowanie wizyty w Katyniu w kwietniu 2010 r. zarówno premiera Donalda Tuska, jak i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Były szef MSZ zeznając w kwietniu w warszawskim sądzie jako świadek w procesie m.in. Tomasza Arabskiego mówił z kolei, że nie wiedział nic o organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Katynia 10 kwietnia 2010 r.

- Jestem szefem gabinetu politycznego premier Beaty Szydło, ale także członkiem Rady Ministrów. Pani premier odbywa bardzo wiele spotkań międzynarodowych. Organizowane są wyjazdy, ale także wyjazdy pana prezydenta. Zawsze minister spraw zagranicznych w tym uczestniczy. Chociażby z tego powodu rzeczą nieprawdopodobną wydaje się, żeby pan Radosław Sikorski nic nie wiedział o tym wyjeździe. To by świadczyło o tym, że nie pełnił należycie swojej funkcji. A to pociąga za sobą także konsekwencje polityczne — oceniła w poniedziałek w TVP Info Elżbieta Witek.

- Przypominamy sobie co mówił Radosław Sikorski o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim. Z jaką niechęcią (…) wyrażał się o głowie państwa, lekceważąco. Jeśli jako minister spraw zagranicznych mówi, że nic o tej wizycie nie wiedział, to nie chcę używać słowa, że kłamie - ponieważ musiałabym to udowodnić. Ale wydaje się to sprawą nieprawdopodobną, biorąc pod uwagę zadania jakie stoją przed ministrem spraw zagranicznych, a więc także współpraca z prezydentem Rzeczpospolitej przy organizacji wszystkich wyjazdów zagranicznych prezydenta — powiedziała Witek.

Jak oceniła, oddanie śledztwa smoleńskiego w ręce Rosjan to jest błąd niewybaczalny.

- Miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu pani premier z kongresmenami amerykańskimi i oni (…) traktują to bardzo poważnie. Rozumieją, że nasze dążenie do poznania prawdy jest celowe, zasadne i my od tego nie odstąpimy bez względu na to jak długo to będzie trwało — mówiła minister w TVP Info.

Pytana o ocenę umowy między Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa odpowiedziała: to, że służby ze sobą współpracują, to raczej sprawa oczywista.

- Natomiast to co się wydarzyło w tym przypadku (…) zaraz po tej katastrofie (smoleńskiej) jest sprawą kuriozalną. Przypominam sobie zaproszenia wysyłane do ministra spraw zagranicznych Rosji, wyjazd na szkolenia do Moskwy przedstawicieli naszego państwa. Te stosunki były bardzo ścisłe i w tej sytuacji - w moim przekonaniu - były niedopuszczalne, ale były faktem — oceniła Witek.

Szef SKW Piotr Bączek powiedział w ubiegłym tygodniu, że porozumienie SKW z FSB zostało zawarte w 2013 r., a współpraca obu służb rozpoczęła się po katastrofie smoleńskiej; zgoda na współpracę została wydana w 2011 r.

[fot. youtube.com]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook