Jedynie prawda jest ciekawa


Wiśniewski: "Ten pucz był słabo przygotowany"

17.07.2016

"Prezydent Recep Tayyip Erdoğan ma bardzo wielu wrogów. Po objęciu urzędu prezydenta zaczął skupiać w swoich rękach coraz większą władze, wręcz dyktatorską, co spotkało się ze sprzeciwem części społeczeństwa i armii. Obecnie wielu Turków jest przeciwna prezydentowi, czuje wręcz do niego nienawiść" - mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl dr Jan Wiśniewski - historyk, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

Dr Jan Wiśniewski zauważa, że od dwóch miesięcy dało się słyszeć pogłoski o działaniach, które wskazywały "na to, że coś się zaczyna w Turcji dziać". "Wszyscy jednak myśleli, że armia jest już pod wystarczają kontrolą Erdoğana" – dodał. 

Historyk ocenił, że w porównaniu do poprzednich zamachów przygotowywanych przez wojskowych w tureckiej historii, "ten pucz był bardzo słabo przygotowany". "W oczy rzucał się brak wsparcia ze strony służb specjalnych. Ponadto armia turecka nie stanowiła jedności, jak to miało miejsce podczas poprzednich zamachów stanu". 

Wiśniewski powiedział, że wydaje się, że doszło do konfliktu Służb Bezpieczeństwa, Służb Specjalnych, a także Wywiadu, który stanął po stronie prezydenta oraz armii lądowej z zachodniej części kraju. 

"Błędem puczystów było nieodcięcie prezydenta Erdoğana i premiera Yildirima od możliwości komunikacji ze społeczeństwem tureckim. Jak się okazało Turcy wraz częścią armii, z Siłami Specjalnymi, a także z partiami opozycyjnymi wobec tureckiego rządu, opowiedziały się za obecną władzą. Co dziwne za rządem Turcji opowiedzieli się nawet polityczni reprezentanci Kurdów" – dodał. 

Dalej ekspert podkreślił specyficzną rolą armii tureckiej. Polega ona na funkcji stróża państwa przez radykalną islamizacją i stoi na straży świeckości państwa. Dojście Erdogana do władzy zdusiło ambicję armii i odsunęło ją na dalszy plan. 

"Przypomnijmy, że w 2006 roku mieliśmy do czynienia z Aferą Ergenekon. Dotyczyła ona spisku wewnątrz armii, który doprowadził do czystek w kadrach wojskowych. Bardzo dużo generałów pożegnało się wtedy z armią, odeszło na emeryturę lub zostało po prostu skazanych" – powiedział. Dodał dalej: "Możemy także zaobserwować, że armia turecka nijako przyzwyczaiła się do działań zgodnych z prawem. Od mniej więcej 2003 roku, mamy w Turcji sytuację, kiedy tureccy politycy zaczęli przekonywać, że armia powinna być apolityczna". 

Wiśniewski opowiedział także o podziale w armii tureckiej na dwa nurty. Pierwszy, popierający Erdogana i jego ambicje wielkości osmańskiej. Drugi, to grupa wojskowych wyższą rangą, którzy chcieli powrotu armii do polityki. Dodał, że oprócz części wojskowych, także w społeczeństwie są grupy, które nienawidzą urzędującego prezydenta, który skupia w swoich rękach władzę wręcz dyktatorską. Zaznaczył przy tym, że przeciwnicy Erdogana mieszkają na zachodzie kraju, a społeczeństwo tureckie jest wyrobie politycznie i bardziej obywatelskie. "Widać to było podczas puczu, który spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem Turków. W mojej opinii obok słabej organizacji, jest to drugi powód niepowodzenia puczystów" – powiedział. 

Na koniec Jan Wiśniewski stwierdził, że dojdzie do "dokręcania śruby przez Erdogana", co przejawi się w represjach wobec wojskowych, niektórych opozycjonistów, a także w ataku na media. 

"Ponadto myślę, że te wydarzenia osłabią relacje Turcji z Europą, która uświadomi sobie, że jednak nie jest to jeszcze w pełni stabilny kraj. Patrząc na Turcję przez perspektywę krajów arabskich, oczywiście ta wypada bardzo dobrze, aczkolwiek nie jest już tak, kiedy porównamy ją do krajów Europy" – mówił ekspert. ak/wPolityce.pl 
[fot. TVP/Krótka historia]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook