Jedynie prawda jest ciekawa


Wiśniewska: Tusk proponuje pracę do śmierci

26.04.2012

Propozycja rządu PO-PSL w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego jest nie do przyjęcia. To pomysł rodem z XIX-wiecznego kapitalizmu, który opierał się na wyzysku człowieka – mówi nam posłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.

Stefczyk.info: W Sejmie odbędzie się dziś debata dotycząca podwyższenia wieku emerytalnego. Jak PiS będzie się zachowywał w tej sprawie?

Jadwiga Wiśniewska: W czasie debaty w naszym imieniu głos zabierze premier Jarosław Kaczyński oraz pani prof. Józefa Hrynkiewicz. Jesteśmy bardzo krytycznie nastawieni do tej pseudoreformy. Propozycja rządu w tej sprawie jest dla Polaków nie do przyjęcia. Tusk proponuje Polakom pracę do śmierci. Wydłużenie wieku emerytalnego nie rozwiązuje natomiast żadnego problemu. Jest pomysłem rodem z XIX-wiecznego kapitalizmu, który opierał się na wyzysku człowieka. Dziś Polsce potrzebne są inne zmiany.

Jakie?

Trzeba tworzyć nowe miejsca pracy, trzeba walczyć skutecznie z bezrobociem. Tymczasem, dziś bezrobocie jest najwyższe wśród osób do 34. roku życia oraz powyżej 50. Polsce potrzebna jest także polityka prorodzinna, która spowoduje odwrócenie złej tendencji demograficznej. Potrzebujemy rozwiązań wspierających polską rodzinę. My pakiet takich rozwiązań przygotowaliśmy. Te rozwiązania będziemy proponować Sejmowi. Propozycja rządu PO-PSL jest tymczasem nie do przyjęcia. Będziemy jej przeciwni, a w razie jej uchwalenia, będziemy sprawę kierować do Trybunału Konstytucyjnego.

O wydłużeniu wieku emerytalnego w Niemczech debatowano dwa lata. W Polsce rząd mówi, że chce wprowadzić zmiany w kilka tygodni. O czym to świadczy?

Rząd przyjął strategię szybkiej ścieżki legislacyjnej. Chodzi o to, by dyskusja nad tą zmianą trwała jak najkrócej. Władza chce załatwić sprawę szybko, otrzepać ręce i uznać, że załatwione. Jednak w taki sposób o sprawach najważniejszych decydować nie można. Nie można nie liczyć się ze stroną społeczną. Przecież „Solidarność” wciąż protestuje przeciwko tej zmianie, odrzucono jej wniosek o referendum. Wniosek poparty przez półtora miliona Polaków. Platforma pokazuje, że w coraz większym stopniu tylko z nazwy jest obywatelska. Nie liczy się z głosem obywateli i traci świadomość, że posłowie są wybrani przez ludzi, by im służyć. Pikujące poparcie Platformy jest dowodem na to, że tematy trudne trzeba załatwić szybko. Jednak szybko nie oznacza mądrze.

Rząd przekonuje, że w całej Europie wszyscy podejmują podobne decyzje

To jest manipulacja. Zestawianie nas w tej sprawie z Francją czy Niemcami jest nieuprawnione. Przecież Polki żyją krócej o 3-4 lata niż kobiety w krajach tzw. starej Unii. Polacy natomiast aż o 7-8 lat krócej. Jeszcze gorzej wyglądają statystyki dotyczące długości życia w zdrowiu. Polacy żyją w zdrowiu najkrócej spośród wszystkich narodów Unii Europejskiej. Okazuje się, że w kraju mamy bardzo dużo orzeczeń o niepełnosprawności wśród osób powyżej 50. roku życia. Mamy mniejszą dostępność do usług medycznych, czy rehabilitacyjnych. Tych danych się nie pokazuje, o tym się nie mówi. Premier rzuca sobie tymczasem, że musimy pracować do 67. roku życia.

Z czego w Pani ocenie wynika taka determinacja Platformy w tej sprawie?

Platforma podejmuje szereg działań, które nie służą polskiemu społeczeństwu i narodowi. Zobaczmy, co wyprawia się w służbie zdrowia, jak cierpią ludzie chorzy na raka i z jakimi problemami się spotykają, że mają ograniczony dostęp do terapii antynowotworowych. Ludzie potrzebujący chemioterapii mają ograniczony dostęp do cytostatyków, odbywa się demontaż polskiej sieci szkół. Te działania są antyspołeczne i nie służą polskiemu narodowi.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook