Jedynie prawda jest ciekawa


Wiśniewska: Kluzik - Rostkowska uderza w powagę nauczycieli

11.12.2014

Minister Kluzik-Rostkowska chce pod publiczkę wywołać zamęt, aby zdyskredytować nauczycieli w oczach społeczeństwa – mówi europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska, nauczycielka i była dyrektor szkoły.

Stefczyk.info: Jak Pani poseł ocenia działanie minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej, która nie odpuszcza nauczycielom i mówi, że „przerwa świąteczna to nie urlop dla nauczycieli”, a szkoła ma zająć się dziećmi rodziców, którzy tego oczekują?

Jadwiga Wiśniewska: Minister Kluzik-Rostkowska kolejny raz pokazała, że nie posiada żadnych kompetencji do sprawowania zajmowanego urzędu. Gdyby znała przepisy, to wiedziałby, iż szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom.

Co minister chciała osiągnąć wysyłając list w tej sprawie do nauczycieli?

Uważam, że tylko przypodobać się rodzicom i wprowadzić zamęt w sprawie. Joanna Kluzik-Rostkowska chciała pokazać, że nauczyciele – to grupa zawodowa, która ma nadmiar wolnego czasu. A to nieprawda. Minister edukacji ma dbać o rozwój i wysoki poziom nauczania, a obecnie ten resort pełni wyłącznie funkcje destrukcyjne.

Minister podkreśla, że nauczyciele w czasie przerwy świątecznej są do dyspozycji dyrektora placówki. Jak to wygląda w praktyce? Nauczyciel ma wolne, ale może zostać oddelegowany do pracy?

Przerwa świąteczna nie jest czasem urlopów dla nauczycieli. Dyrektor szkoły planując całoroczną pracę nauczycieli, rozdziela obowiązki i dyżury, które się odbywają na bieżąco. Dlatego powtórzę: Minister Kluzik-Rostkowska chce pod publiczkę wywołać zamęt, aby zdyskredytować nauczycieli w oczach społeczeństwa.

Czy może dojść do podobnej „akcji” ministerstwa przed wakacjami?

Ależ oczywiście. Myślę też, że nauczyciele będą telefonować do Ministerstwa Edukacji, aby poinformować panią minister jakie jest prawo oświatowe w Polsce. Najwyższy czas, by osoba pełniąca funkcję ministra zapoznała się z przepisami prawa. Nie wiem czy pan pamięta, ale obejmując swój urząd – minister Kluzik-Rostkowska powiedziała, że nie zna się na edukacji. Szkoda, że każdym dniem swojej pracy, udowadnia, że miała rację.

Czyli nauczyciele w tej sytuacji wyszli na tych złych, leni, którym nie chce się wychodzić do pracy?

Minister kreuje się przed rodzicami uczniów na strażnika ich interesów. Chodzi jej tylko o propagandowe efekty, żeby podbijać sondaże PO. Główne media przyklaskują tego typu zabiegom, w efekcie obniżając zaufanie do nauczycieli i szkoły. Prawda jest taka, że każdy dyrektor i nauczyciel wie jakie są jego obowiązki i dobrze byłoby, żeby szefowa MEN też o tym wiedziała. Swoim zachowaniem minister uderza w rangę i powagę zawodu nauczycielskiego.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook