Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Ukrócić egzekucje "na bliźniaka"

17.01.2013

Posłowie PiS Przemysław Wipler i Maciej Małecki szykują projekt ustawy, który ma zapobiec pomyłkowym egzekucjom komorniczym. Chcą zobowiązać prawnie sądy do publikacji numerów PESEL i KRS w wyrokach egzekucyjnych. Pretekstem do akcji stała się bulwersująca sprawa Danuty Bińkowskiej, której komornik omyłkowo wyczyścił konta. Kobiecie do tej pory nie udało się odzyskać pieniędzy.

Stefczyk.info: Jak duża jest skala błędów takich pomyłek jak w przypadku pani Danuty? Czy obowiązek używania numerów PESEL rozwiąże ten problem?

Przemysław Wipler: To jest z całą pewnością szersze zjawisko. Tak twierdzą prawnicy, a nieoficjalnie również sami komornicy. Niemniej jednak tak skandalicznych przypadków, jak ten dotyczący pani Danuty nie ma tak wiele, gdyż jej pieniądze zostały zabrane na rzecz spółki w stanie upadłości i zaspokoiły roszczenia skarbu państwa, więc ten podmiot nie miał z czego oddać niesłusznie zwindykowanvch środków. Skutkiem tego emerytka chora na raka została pozbawiona oszczędności całego życia. I zarówno bank jak i komornik, jak również adwokat tej spółki odesłali ją do sądów, które wiadomo jak działają. Razem z posłem Maciejem Małecki przygotowaliśmy pisma do Komisji Nadzoru Finansowego i Związku Banków Polskich z prośbą o informację jak widzą skalę tego problemu. Zapytaliśmy też ministra sprawiedliwości, czy ten problem jest w jakikolwiek monitorowany. Spodziewamy się jednak, że jak wiele kluczowych spraw jest on niezauważany statystycznie przez polską administrację. A jedynie odczuwany w kieszeniach obywateli, których spotkała krzywda.
Możemy w internecie znaleźć strony i fora, na których dyskutuje się na temat wyłudzania środków, od osób, które nie nazywają się podobnie – choć mają np. inne drugie imię, lub miejsce zamieszkania. To się nazywa metoda "na bliźniaka". A pani Danucie chcemy pomóc po pierwsze znajdując jej prawnika, a z drugiej strony przygotowując rozwiązania prawne nakładające na sądy obowiązek publikowania PESEL-u w przypadku osób fizycznych, nr KRS zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym i odpowiednich numerów identyfikacyjnych w przypadku danych wobec podmiotów zarejestrowanych za granicą. To zresztą jest najtrudniejsze techniczne. Mam nadzieję, że dzięki temu skończymy z egzekucjami w stosunku do osób, które nigdy nie miały długów, a straciły oszczędności i musiały udowadnia, że nie są wielbłądem.

To jest jakaś luka prawna? Jakie dane w tej chwili są potrzebne, by zidentyfikować dłużnika?

Imię, nazwisko, nazwa podmiotu. I to wierzyciel przygotowuje dokumenty dla komornika, który wskazuje dokładniejsze dane będące podstawą do egzekucji. W przypadku pani Danuty, w rejestrze nieruchomości, który sąd przekazał adwokatowi – były dwie Danuty Bińkowskie i sąd przekazując wypis z rejestru, że to nie przesądza czy to jest osoba wobec której sąd wydał tytuł egzekucyjny. A adwokat spółki, mając świadomość wątpliwości zgłoszonych przez sąd – zakreślił w kółeczko jedną z pań, i wraz z wypowiedziami sądu przesłał komornikowi. Komornik zaś widząc wątpliwości nie zawahał się i przekazał te dokumenty do banku, żądając rozwiązania lokat i zajęcia środków osoby, która nie była dłużniczką. A banki bez problemu, bez refleksji,  bez powiadomienia zainteresowanej przekazał te środki.


Czy tu zdecydowała czyjaś zła wola? Błąd systemu?
To było niedochowane staranności, do której zgodnie z prawem zobowiązany jest bank. W takim przypadku, przy jakichkolwiek wątpliwościach, bank powinien jak świętości pilnować środków, które ma chronić. Jest instytucją zaufania publicznego, działającą na rynku regulowanym i ma z tego tytułu szczególne obowiązki. Jednak najtaniej dla banku jest nie wchodzić w detale. Problemy osób skrzywdzonych nie są dla banku problemami, dopóki nie stają się sprawami medialnymi. "I co ty możesz zrobić żuczku ?"- słyszała od pracowników tego banku. A wczoraj przed konferencją zadzwonili do niej zaproponowali pomoc prawną w próbie odzyskania pieniędzy od komornika.

A kto jest jej właściwie winien te pieniądze? Bank? Komornik? Skarb państwa?
Może dochodzić solidarnie swoich praw od banku, komornika i adwokata, który wskazał niewłaściwe dane.


Kiedy panowie złożą nowelizację?
Nie chcemy działać na łapu capu, jak często działa rząd, że by się nie okazało że lekarstwo jest gorsze od choroby. Chcemy mieć przekonsultowane wszystkie skutki takich zmian, ale najprawdopodobniej w ciągu kilku tygodni złożymy je w sejmie.
Not.ansa

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook