Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Siedzimy na wielkiej bombie

30.01.2013

Portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, Przemysławem Wiplerem.

Stefczyk.info: Komisja Europejska zablokowała wypłatę 3,5 mld złotych na budowę dróg. Decyzja jest spowodowana doniesieniami o nieprawidłowościach przy realizacji inwestycji drogowych. W gre może wchodzić powstanie kartelu cenowego. O czym świadczy ta sprawa?

Przemysław Wipler: To pokazuje, że rząd nie tylko nie potrafi szybko i skutecznie prowadzić inwestycji drogowych, ale również nie umie zagwarantować spełnienia warunków formalnych, w ramach których te inwestycje muszą być prowadzone. Myśmy podnosili od dawna i wielokrotnie, że w sprawie inwestycji drogowych są nieprawidłowości. W ostatnich latach PiS mówił o tym często. Tryb wyboru wykonawców często budził nasze wątpliwości związane ze zgodnością tych decyzji z prawem unijnym.

Co oznacza decyzja KE?

Tego rodzaju ruch i działanie Komisji ma dwa aspekty - formalny i polityczny. Komisja ma dbać o to, żeby w czasie prac i inwestycji przestrzegane były pewne standardy i reguły. Z drugiej strony mamy aspekt polityczny. Ta decyzja osłabia pozycję Polski w konkretnych negocjacjach. Ta sprawa może być wykorzystywana w kontaktach z Polską. Za czasów rządów PiS zdarzało się, że KE warunkowała wypłatę kolejnych transz środków na budowę dróg od spełnienia dodatkowych warunków. Bardzo często tego typy decyzje, jak wstrzymanie środków przez KE, są wykorzystywane w rozmowach dotyczących spraw bieżących.

Sprawa funduszy inwestycyjnych zagraża Polsce?

My siedzimy na wielkiej bombie. Polskie władze popełniają tyle błędów w czasie prowadzenia inwestycji, w których wykorzystywane były środki unijne, jest tyle pól do kwestionowania, że gdyby Komisja Europejska zaczęła wciskać czerwony guzik we wszystkich obszarach na raz polska gospodarka by padła. Komisja mogłaby rozłożyć w ten sposób polską gospodarkę w ciągu roku. Padną wtedy finanse publiczne.

Wiadomości TVP podawały z kolej informacje, że środki w Funduszu Drogowym wystarczą jedynie do maja 2013 roku. Inwestycje drogowe padną?

Fundusz Drogowy w obecnym kształcie to jedna wielka patologia. To było nie narzędzie do budowy dróg, ale sposób ratowania wyników budżetowych. Środki z tego celu minister Rostowski przeznaczał na łatanie dziury budżetowej. Obecnie okazuje się, że przesadzono. I mamy tego konsekwencje. Rząd wydrenował ogronme pieniądze z instytucji, która posłużyła do ukrywania długu, a nie działała zgodnie ze swoimi celami, nie gromadziła środków z opłaty paliwowej na budowę dróg i autostrad.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook