Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Siedzimy na wielkiej bombie

30.01.2013

Portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, Przemysławem Wiplerem.

Stefczyk.info: Komisja Europejska zablokowała wypłatę 3,5 mld złotych na budowę dróg. Decyzja jest spowodowana doniesieniami o nieprawidłowościach przy realizacji inwestycji drogowych. W gre może wchodzić powstanie kartelu cenowego. O czym świadczy ta sprawa?

Przemysław Wipler: To pokazuje, że rząd nie tylko nie potrafi szybko i skutecznie prowadzić inwestycji drogowych, ale również nie umie zagwarantować spełnienia warunków formalnych, w ramach których te inwestycje muszą być prowadzone. Myśmy podnosili od dawna i wielokrotnie, że w sprawie inwestycji drogowych są nieprawidłowości. W ostatnich latach PiS mówił o tym często. Tryb wyboru wykonawców często budził nasze wątpliwości związane ze zgodnością tych decyzji z prawem unijnym.

Co oznacza decyzja KE?

Tego rodzaju ruch i działanie Komisji ma dwa aspekty - formalny i polityczny. Komisja ma dbać o to, żeby w czasie prac i inwestycji przestrzegane były pewne standardy i reguły. Z drugiej strony mamy aspekt polityczny. Ta decyzja osłabia pozycję Polski w konkretnych negocjacjach. Ta sprawa może być wykorzystywana w kontaktach z Polską. Za czasów rządów PiS zdarzało się, że KE warunkowała wypłatę kolejnych transz środków na budowę dróg od spełnienia dodatkowych warunków. Bardzo często tego typy decyzje, jak wstrzymanie środków przez KE, są wykorzystywane w rozmowach dotyczących spraw bieżących.

Sprawa funduszy inwestycyjnych zagraża Polsce?

My siedzimy na wielkiej bombie. Polskie władze popełniają tyle błędów w czasie prowadzenia inwestycji, w których wykorzystywane były środki unijne, jest tyle pól do kwestionowania, że gdyby Komisja Europejska zaczęła wciskać czerwony guzik we wszystkich obszarach na raz polska gospodarka by padła. Komisja mogłaby rozłożyć w ten sposób polską gospodarkę w ciągu roku. Padną wtedy finanse publiczne.

Wiadomości TVP podawały z kolej informacje, że środki w Funduszu Drogowym wystarczą jedynie do maja 2013 roku. Inwestycje drogowe padną?

Fundusz Drogowy w obecnym kształcie to jedna wielka patologia. To było nie narzędzie do budowy dróg, ale sposób ratowania wyników budżetowych. Środki z tego celu minister Rostowski przeznaczał na łatanie dziury budżetowej. Obecnie okazuje się, że przesadzono. I mamy tego konsekwencje. Rząd wydrenował ogronme pieniądze z instytucji, która posłużyła do ukrywania długu, a nie działała zgodnie ze swoimi celami, nie gromadziła środków z opłaty paliwowej na budowę dróg i autostrad.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook