Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Rządu nie stać nawet na symboliczne gesty

12.04.2013

Od początku mówiliśmy, że propozycja rządu, to zwykłe obiecanki-cacanki i nie widzimy środków, która można byłoby przeznaczyć na takie działania. Szczerze mówiąc, wspomniane 320 mln zł to ledwie wdowi grosz, biorąc pod uwagę ogrom potrzeb - mówi portalowi Stefczyk.info Przemysław Wipler.

Stefczyk.info: Rząd wycofuje się z pomysłu dofinansowania przedszkoli kwotą 320 mln złotych. Co to oznacza dla dzieci i ich rodziców?

Przemysław Wipler (PiS): Ta sytuacja wyraźnie pokazuje, że rząd jest gotów odebrać to, co sam obiecuje. Przypominam, że tak było również w przypadku ulgi na dzieci, które zabrano 160 tys. rodzinom z jednym dzieckiem. Rząd uznał, że posiadanie jednego potomka nie oznacza potrzeby udzielania pomocy rodzinie, zwłaszcza, gdy uzyskuje niezłe dochody. Teraz mamy do czynienia z identyczną sytuacją. Żyjemy w kraju, w którym samorządy i rząd wydają na żłobki mniej, niż na telefony w ZUS-ie. 

Czy teraz opozycja będzie bardziej czujna wobec propozycji rządu?

Przypominam, że od początku mówiliśmy, że propozycja rządu to zwykłe obiecanki-cacanki i nie widzimy środków, która można byłoby przeznaczyć na takie działania. Szczerze mówiąc, wspomniane 320 mln zł to ledwie wdowi grosz, biorąc pod uwagę ogrom potrzeb.

Kwota może jednak robić wrażenie...

Owszem, tyle, że w żaden sposób nie rozwiązuje problemów i nie zmienia wadliwego mechanizmu. Traktowałbym raczej propozycję rządu jako wysłanie sygnału do społeczeństwa, że rząd prowadzi jakąś politykę prorodzinną. Okazuje się jednak, że rządu nie stać nawet na tak symboliczne i niewiele wnoszące do sprawy rozwiązania, które w żaden sposób nie zmieniają złego systemu.

Rząd będzie musiał napisać nowy projekt ustawy przedszkolnej. Będą wiązały się z tym kolejne koszty...

Za które, jak zwykle, będziemy musieli zapłacić.

Co można teraz zrobić?

Teraz już tylko iść na wybory i zmienić rząd. Obecnie nie ma innej możliwości. To brutalna prawda: jak długo ten rząd ma większość, a obywatele na to pozwalają, tak długo będziemy musieli płacić za to rachunki. 

Zanim zaczniemy rozmawiać o wyborach, należy postawić pytanie, kto jest odpowiedzialny za ten konkretny przypadek. Minister finansów Jacek Rostowski, a może kierująca resortem edukacji Krystyna Szumilas?

Nie powinniśmy tutaj mówić o winie poszczególnych ministrów. Odpowiedzialność spoczywa na wszystkich, którzy podtrzymują ten rząd. To w końcu nie minister edukacji ściągnęła na siebie kłopoty. Po prostu, dostała sygnał od Tuska i Rostowskiego, że  nie ma pieniędzy i trzeba było wykonać jakiś ruch.

A co z przedszkolami?

Będzie tak jak jest, a wspomniane wcześniej pieniądze i tak by niczego nie zmieniły, jeśli chodzi o dostęp do przedszkoli w Polsce. 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Aleksander Majewski

[fot. Patryk Matyjaszczyk/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook