Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent ucieka od odpowiedzialności

10.02.2012

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś ustawę o kwotowej waloryzacji rent i emerytur w tym roku, ale zaraz potem skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie czy nie jest ona sprzeczna z ustawą zasadniczą. Portal Stefczyk.info zwrócił się do posła Prawa i Sprawiedliwości Przemysława Wiplera o skomentowanie tego dualizmu decyzyjnego pana prezydenta.

Jest to klasyczne uciekanie od odpowiedzialności. Jeżeli prezydent ma wątpliwości co do konstytucyjności tego rozwiązania, to powinien skorzystać z tzw. kontroli uprzedniej i skierować tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego zanim ją podpisał. Teraz wejście tych przepisów i ich ewentualne zakwestionowanie przez TK spowoduje olbrzymi chaos dla wszystkich emerytów i dla państwa polskiego.

W takim przypadku może okazać się, że część emerytów będzie miało roszczenie w stosunku do państwa polskiego, a część dostanie bez właściwej podstawy prawnej wyższe pieniądze, niż są im należne. Przez takie załatwienie sprawy, w przypadku podzielenia wątpliwości konstytucyjnych pana prezydenta będziemy mieli bardzo poważny chaos wśród emerytów.

No właśnie, czy w przypadku, gdy TK podzieli wątpliwości pana prezydenta, część emerytów będzie musiała zwracać nienależne im pieniądze?

Nie, ja sobie tego nie wyobrażam, ponieważ tak naprawdę nie można obywateli obarczać negatywnymi konsekwencjami błędów legislacyjnych państwa polskiego.

Rozumiem, że wątpliwości pana prezydenta wiążą się z odejściem w tym roku od procentowej waloryzacji rent i emerytur?

To może być kwestia wcześniejszych wyroków Trybunału Konstytucyjnego - takiej linii orzeczniczej, zgodnie z którą uważa się, że musi być zachowywana proporcja pomiędzy wpłacanymi składkami a wysokością uzyskiwanej emerytury. Nie trzeba być jakimś wybitnym matematykiem, żeby widząc, że jest taka linia orzecznicza TK, spodziewać się, że Trybunał może kwestionować waloryzację kwotową, czyli taką, która rozrywa taką liniową zależność wysokości emerytury od wysokości wpłaconych składek.

Niemniej jednak są argumenty na tego rodzaju rozwiązania, ale wiemy, że Trybunał może trzymać się swojej dotychczasowej linii.

Z drugiej strony pan prezydent nie chciał zawetować tych przepisów, nie chciał też zbadać ich konstytucyjności przed ich wejściem w życie, bo wtedy naraził by się tym wszystkim ubogim osobom, które skorzystają na waloryzacji kwotowej. Prezydent przyjął więc taki system gry, "żeby wilk był syty i owca cała".

Czy można tu mówić o braku porozumienia między rządem i prezydentem?

Pewnie nawet nie było próby wypracowania takiego wspólnego stanowiska. Pan prezydent po prostu chciał uciec od odpowiedzialności. Żadna ze stron nie chciała tego widać porządnie zrobić, bo gdyby ktokolwiek tego chciał - czy to prezydent, czy też rząd - to by na pewno doszło do tego.

not. zrk
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. 98798798789 31.08.2016

  Piotr Walentynowicz dziękuje premier za pamięć o babci

  "Jest to dla nas ważne, ze pani premier i rząd pamięta o naszej babci. To dowód, że wygrała z ludźmi, którzy ją zwalczali"

 2. kijwe 31.08.2016

  "wSieci": Tajne seminaria Kijowskiego u Baumana...

  Polecamy tekst Stanisława Janeckiego. Kto i jak pracuje nad liderem KOD? Sprawdź!

 3. 34324sfdfsdfsdfsdf 31.08.2016

  Kowalski: "Kijowski to jest podły, mały prowokator". WIDEO

  "To on nie czyta swojego głównego guru Lisa, co wypisuje o "żołnierzach wyklętych"? Przecież prowokacja tych lewackich ścierw sięgnęła zenitu".

 4. wojciech-roszkowski-lklkkk-070 31.08.2016

  Prof. Roszkowski: "Zachowanie Wałęsy nieeleganckie i niemądre"

  "W systemie demokratycznym rola opozycji jest krytykowanie rządu. Można być opozycją mądrą albo głupią" - mówił historyk i ekonomista.

 5. mid-16829151 30.08.2016

  Gadowski: Kończy się miodowy rok rządu PiS

  Dziennikarz zadaje pytania Beacie Szydło i jej ministrom.

 6. Google1477x83135-2016-1 30.08.2016

  Nowe "wSieci": Układ sędziowski na Pomorzu

  Marek Pyza i Marcin Wikło piszą o kolejnych dewiacjach we władzach na Pomorzu – tym razem władzy sądowniczej.

 7. superexpressSI 30.08.2016

  Prof. Pawłowicz: Wyrok na SE zawstydzająco niekonstytucyjny

  Po szokującym wyroku, wydanym przez sędziego Lipińskiego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, wyroku zmierzającym w istocie do zlikwidowania gazety „Super Express” – jako prawnik muszę zabrać głos w obronie tego tabloidu.

 8. 7721b92bb7744f2d87693892264d89ae 30.08.2016

  Jakubiak: KOD rozbija jedność narodową

  "Nie mam pretensji do Ruchu Narodowego, czy do ONR-u bo zachowali się jak mężczyźni".

CS134fotMINI

Czas Stefczyka 134/2016

PDF (7,11 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook