Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Potrzebny lepszy nadzór nad zasobami

10.01.2012

Za sprawami korupcyjnymi dot. wydawania koncesji poszukiwawczych na gaz łupkowy stoi brak nadzoru nad zasobami w Polsce – uważa Przemysław Wipler, poseł PiS.

Stefczyk.info: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziś siedem osób z Ministerstwa Środowiska. Są podejrzane o przestępstwa korupcyjne dot. wydawania koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Jak Pan to ocenia?

Przemysław Wipler: PiS, posłowie opozycji wielokrotnie wskazywali na to, że w Polsce nie jest prowadzony należyty nadzór właścicielski nad zasobami naturalnymi. Potrzebne jest skrupulatne nadzorowanie zasobów, polityka koncesyjna. Dodatkowo wiadomo było, że koncesje są znacznie więcej warte na rynku niż opłaty nakładane przy tej okazji przez urzędników. To widoczne było, gdy udziały w spółkach otrzymujących takie koncesje wykupywane były za setki milionów złotych.

Co oznacza obecna akcja ABW?

Być może ktoś wreszcie zobaczył, że marnuje się ogromne pieniądze publiczne. Warto przypomnieć przy tej okazji, że państwowe firmy nie przyłożyły się do tej sprawy należycie. Grupy energetyczne, PKN Orlen, PGNiG, czy Lotos, zagapiły się i otrzymały zaledwie jedną trzecią koncesji poszukiwawczych. Reszta została przejęta, głównie przez koncerny amerykańskie.

Pojawiły się również niepokojące informacje, że Rosjanie wykupują firmy poszukujące złóż w Polsce. To zdaje się zła wiadomość?

Takie informacje rzeczywiście trafiły do nas. One pochodzą z Brukseli, co pokazuje, że tam się bardziej interesują sprawą powiązań kapitałowych spółek poszukujących polskiego gazu niż polski rząd. Cała sprawa jest niepokojąca. Zyskiwanie wpływu kapitału rosyjskiego na poszukiwanie polskiego gazu jest dla nas złe. Rosjanom nie zależy na wydobywaniu gazu w Polsce. Im zależy na tym, by tego gazu jak najdłużej nie eksploatować.

Możemy się przed tym jakoś bronić?

Niestety nie mamy żadnych regulacji prawnych, które pozwoliłyby nam się przed tym bronić. Nie ma możliwości odmówienia jakiejś spółce koncesji ze względu na powiązania kapitałowe, które mogą rodzić konflikt interesów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook