Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: policja interweniowała przesadnie

12.11.2012

Policji było multum, w tłumie wrzało, gotowało się. Wiele osób nawet chciało odejść, bo się bali, ale nie było którędy odejść. Zaczynała się panika, którędy odejść, kiedy z każdej strony stoi policja? - przebieg Marszu Niepodległości relacjonuje poseł PiS Przemysław Wipler.

Święto niepodległości za  nami, przez Warszawę przeszły marsze, bywało spokojnie, ale też niespokojnie. Kto według Pana zdał wczoraj egzamin, a kto nie?

Mówiąc tym językiem, że ktoś zdał lub nie zdał egzaminu, to na pewno wspaniale zachowywało się kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy przeszli w Marszu Niepodległości i uczcili to święto zgodnie z jego miarą. Atmosfera była naprawdę wspaniała, niemniej jednak to tej beczki miodu wlano łyżkę dziegciu, która popsuła smak tej imprezy. To było zachowanie części, niewielkiej, ale jednak części osób, które przyszły na ten masz nietrzeźwe, przyszły, by nachuliganić. Niemniej, pretekst do samej zadymy dała policja, bo tak, jak w ubiegłym roku zablokowano drogę przemarszu. Policjanci przepuścili, nazwijmy to strefę VIP, przepuścili parlamentarzystów, profesorów, członków komitetu honorowego i wtedy padła komenda: zamykamy resztę! W momencie, kiedy zamknięto ulicę Marszałkowską, wszyscy, którzy szukali zadymy zobaczyli, że to jest właśnie ten moment, kiedy będzie można pochuliganić. 

Podczas marszu prezydenckiego policja pełniła rolę ochronną, przy Marszu Niepodległości była, jak pan mówi - ogniskiem zapalnym konfliktu. Jak to wytłumaczyć?

Moim podstawowym pytaniem jest, jak to możliwe, że w wolnym kraju, na wniosek policji prezydent składa projekt ustawy, który mówi o ograniczeniu prawa do zgromadzeń, zakłada możliwość zasłaniania twarzy, a funkcjonariusze policyjni w kominiarkach i z pałkami teleskopowymi operują w obrębie Marszu Niepodległości. W kominiarkach dokonują zatrzymań wewnątrz tłumu. Moim zdaniem, była tam wystarczająca liczba funkcjonariuszy, nawet zbyt duża liczba policjantów w strojach służbowych. Nie chciałbym, żeby Polska była krajem, w którym można coś takiego legalnie robić. Moim zdaniem, takie działania nie powinny być dopuszczalne. W sytuacji, kiedy jest tyle kamer, monitoring miejski, tak duża możliwość identyfikacji poszczególnych sprawców różnych wydarzeń to co najmniej dziwne. Jest jeszcze jedna kwestia agresji policyjnej. W momencie, kiedy ktoś rzuca w policjantów butelką, to ci policjanci nie wyciągają go z tłumu, tylko w stosunku do wszystkich używa gazu pieprzowego. A tam są osoby starsze, dzieci. W chwili, kiedy nie ma realnego zagrożenia dla życia i zdrowia policjantów taka reakcja wydaje się przesadna i niezrozumiała. Jednak, żeby było jasne, tam byli pijani, tam byli chuligani i oni zostali zatrzymani prze policję. I dobrze. Tak powinno być. Ale po raz kolejny policja zachowała się też niezrozumiale, nawet niebezpiecznie. Zaczęto nawoływać do tego, aby opuścić rondo Dmowskiego w sytuacji, kiedy policja obstawiła wszelkie możliwości wyjścia. Policji było multum, w tłumie wrzało, gotowało się. Wiele osób nawet chciało odejść, bo się bali, ale nie było którędy odejść. Zaczynała się panika, którędy odejść, kiedy z każdej strony stoi policja?

A to jakiś absurd, taka siła policyjna sprawiła, że ludzie wcale nie poczuli się bezpiecznie, wręcz przeciwnie…

Dokładnie tak. Policjanci na koniach. Policjanci z psami. Policjanci z miotaczami gazu. Policjanci z bronią gładkolufową. Policjanci - tajniacy w kominiarkach z pałkami teleskopowymi. To jest tak, jak twierdzi mój znajomy, że nie chce pójść na mecze z dziećmi, bo się boi, ale nie zadymiarzy, tylko tego, że w pewnym momencie interweniująca policja strzeli gazem w cały sektor. Tu było trochę podobnie.

A jak ocenia pan relacje mediów, czy ma pan wrażenie, że oglądał w telewizjach relacje z tego samego marszu, w którym pan uczestniczył?

Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony Wiadomościami TVP, które moim zdaniem, jak na standardy obowiązujące w obecnej sytuacji w mediach publicznych rzetelnie pokazały tę imprezę. Już w Polsacie i w TVN wyglądało to dużo gorzej, ale żadne z mediów nie poszło w taka karykaturę tego wydarzenia, jaką było rzekome pseudo-relacjonowanie tego wydarzenia w ubiegłym roku. W ubiegłym roku dziennikarze poszli na wyżyny nierzetelności, w tym roku tak nie było. Ale to zapewne doświadczenie poprzedniego roku, że dziennikarze już wiedzieli, że tam była gigantyczna liczba blogerów i osób, które nagrywały to wydarzenie własnymi kamerami cz nawet komórkami. Jeśli wydarzenie jest tak wielostronnie dokumentowane, to telewizje nie chciały już chyba zaryzykować kompromitacji.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook