Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: PiS złoży wniosek przeciw umarzaniu zbrodni esbeków

12.12.2012

W rocznicę stanu wojennego politycy Prawa i Sprawiedliwości skierują do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, który ma zapobiec przedawnianiu przestępstw popełnianych w PRL przez oprawców z SB i MO. O sprawie rozmawiamy z posłem PiS Przemysławem Wiplerem.

Stefczyk.info: Po ponad 20 latach od upadku komunizmu sprawcy setek przestępstw popełnianych w PRL przez funkcjonariuszy MO i SB pozostają bezkarni. Czy jest szansa, że to się zmieni i sprawiedliwość wreszcie dosięgnie tych ludzi?

Przemysław Wipler: Możliwość dochodzenia sprawiedliwości w stosunku do zbrodniarzy komunistycznych w sposób gigantyczny ograniczyły zmiany prawa karnego wprowadzone w 1995 r. w czasie rządów SLD. Później próbowano ten stan rzeczy naprawiać, ale robiono to w taki sposób, że sądy nadal miały problem z orzekaniem w takich sprawach. Obecnie, po ostatnich orzeczeniach Sądu Najwyższego, postępowania na poziomie prokuratorskim czy sądowym dotyczące byłych milicjantów i esbeków są zazwyczaj umarzane bądź oddalane. 

Nie ma na to żadnej rady?
 
Trzeba zmienić prawo, które powoduje taki stan rzeczy. Prawo i Sprawiedliwość złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek wskazujący, że przepisy z 1995 r. były niezgodne z porządkiem konstytucyjnym i nie mogą być punktem odniesienia do orzekania o przedawnieniu zbrodni komunistycznych. 

Według Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, od 2010 r. umorzono 439 postępowań przeciwko dawnym funkcjonariuszom SB i MO. Czy wniosek PiS, jeśli Trybunał Konstytucyjny przychyli się do niego, zapobiegnie takim decyzjom sądów i prokuratur?

Przyjęcie naszego wniosku umożliwi wznowienie wszystkich postępowań wobec żyjących sprawców przestępstw. 

Czym można tłumaczyć, że po 1989 r. tak wielu sprawców pobić i znęcania się nad bezbronnymi ludźmi  - w stanie wojennym i w innych okresach PRL-u uniknęło kary? Czy to kwestia jedynie przepisów wprowadzonych przez rząd Józefa Oleksego?

Generalna przyczyna tkwi w tym, że moralni i polityczni wspólnicy komunistycznych oprawców długo mieli kontrolę nad polskim życiem publicznym. Trwało to przez prawie całą dekadę lat 90-tych. Dopiero w okresie rządów Akcji Wyborczej Solidarność podjęto pierwsze działania o charakterze  prawnym mające na celu ściganie komunistycznych oprawców. Powołany został Instytutu Pamięci Narodowej i wprowadzono zmiany w kodeksie karnym, które miały umożliwić dochodzenie sprawiedliwości. Później jednak przed sądami problemem okazały się właśnie te przepisy z 1995 r. przewidujące bardzo krótkie okresy przedawnienia za przestępstwa przeciw prawom człowieka popełniane przed 1989 r. 

Kiedy można się spodziewać decyzji Trybunału w sprawie wniosku PiS?

Złożymy wniosek 13 grudnia, w rocznicę stanu wojennego. A kiedy zostanie rozpatrzony, to dobre pytanie do prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiadomo, że w takich sprawach młyny sprawiedliwość mielą w naszym państwie bardzo powoli.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook