Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: PiS złoży wniosek przeciw umarzaniu zbrodni esbeków

12.12.2012

W rocznicę stanu wojennego politycy Prawa i Sprawiedliwości skierują do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, który ma zapobiec przedawnianiu przestępstw popełnianych w PRL przez oprawców z SB i MO. O sprawie rozmawiamy z posłem PiS Przemysławem Wiplerem.

Stefczyk.info: Po ponad 20 latach od upadku komunizmu sprawcy setek przestępstw popełnianych w PRL przez funkcjonariuszy MO i SB pozostają bezkarni. Czy jest szansa, że to się zmieni i sprawiedliwość wreszcie dosięgnie tych ludzi?

Przemysław Wipler: Możliwość dochodzenia sprawiedliwości w stosunku do zbrodniarzy komunistycznych w sposób gigantyczny ograniczyły zmiany prawa karnego wprowadzone w 1995 r. w czasie rządów SLD. Później próbowano ten stan rzeczy naprawiać, ale robiono to w taki sposób, że sądy nadal miały problem z orzekaniem w takich sprawach. Obecnie, po ostatnich orzeczeniach Sądu Najwyższego, postępowania na poziomie prokuratorskim czy sądowym dotyczące byłych milicjantów i esbeków są zazwyczaj umarzane bądź oddalane. 

Nie ma na to żadnej rady?
 
Trzeba zmienić prawo, które powoduje taki stan rzeczy. Prawo i Sprawiedliwość złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek wskazujący, że przepisy z 1995 r. były niezgodne z porządkiem konstytucyjnym i nie mogą być punktem odniesienia do orzekania o przedawnieniu zbrodni komunistycznych. 

Według Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, od 2010 r. umorzono 439 postępowań przeciwko dawnym funkcjonariuszom SB i MO. Czy wniosek PiS, jeśli Trybunał Konstytucyjny przychyli się do niego, zapobiegnie takim decyzjom sądów i prokuratur?

Przyjęcie naszego wniosku umożliwi wznowienie wszystkich postępowań wobec żyjących sprawców przestępstw. 

Czym można tłumaczyć, że po 1989 r. tak wielu sprawców pobić i znęcania się nad bezbronnymi ludźmi  - w stanie wojennym i w innych okresach PRL-u uniknęło kary? Czy to kwestia jedynie przepisów wprowadzonych przez rząd Józefa Oleksego?

Generalna przyczyna tkwi w tym, że moralni i polityczni wspólnicy komunistycznych oprawców długo mieli kontrolę nad polskim życiem publicznym. Trwało to przez prawie całą dekadę lat 90-tych. Dopiero w okresie rządów Akcji Wyborczej Solidarność podjęto pierwsze działania o charakterze  prawnym mające na celu ściganie komunistycznych oprawców. Powołany został Instytutu Pamięci Narodowej i wprowadzono zmiany w kodeksie karnym, które miały umożliwić dochodzenie sprawiedliwości. Później jednak przed sądami problemem okazały się właśnie te przepisy z 1995 r. przewidujące bardzo krótkie okresy przedawnienia za przestępstwa przeciw prawom człowieka popełniane przed 1989 r. 

Kiedy można się spodziewać decyzji Trybunału w sprawie wniosku PiS?

Złożymy wniosek 13 grudnia, w rocznicę stanu wojennego. A kiedy zostanie rozpatrzony, to dobre pytanie do prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiadomo, że w takich sprawach młyny sprawiedliwość mielą w naszym państwie bardzo powoli.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook