Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Od 150 do 250 tys. ludzi straci stałą pracę

01.02.2012

O konsekwencjach podwyżki składki rentowej, która dziś wchodzi w życie, rozmawiamy z posłem PiS, współtwórcą Fundacji Republikańskiej, Przemysławem Wiplerem.

Stefczyk.info: Posłowie PiS zaskarżają do Trybunału Konstytucyjnego ustawę podwyższającą składkę rentową. Podwyżka wchodzi od dzisiaj. Argumenty jakie podnosicie dotyczą jednak głównie trybu jego wprowadzenia. Nie macie wątpliwości co do samej podwyżki? Przecież to uderzy w przedsiębiorców niezwykle mocno!

Przemysław Wipler, współtwórca Fundacji Republikańskiej, poseł Prawa i Sprawiedliwości: To nie do końca tak. We wniosku do Trybunały Konstytucyjnego, a tylko w taki sposób można to próbować zatrzymać, należy wskazywać właśnie uwagi co do trybu wprowadzenia danej ustawy. Ale te wątpliwości są bardzo poważne. Po pierwsze nie zostawiono przedsiębiorcom wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do nowych obciążeń, po drugie, wątpliwy był sposób konsultowania ustawy. A po trzecie, wyższe składki obciążają już wcześniej zawarte umowy o pracę.

Nie mamy natomiast wątpliwości także co do szkodliwości samej podwyżki. To dla przedsiębiorców mocny cios w ciężkim już i tak czasie. Dlatego przygotowaliśmy list do organizacji gospodarczych i największych firm, w którym informujemy o motywach naszych działań.

W tym liście cytujecie państwo także wypowiedź ministra Rostowskiego, który stwierdził lekko, że polskie firmy mają nadpłynność, a więc, że stać je na kolejny podatek.

Tak, to była odpowiedź na moje pytanie dlaczego w momencie podnoszenia rok temu podatku VAT dowodził, że to lepsze niż obciążanie przedsiębiorców, a teraz właśnie ich dodatkowo obciąża? Aż dziw, że ta wypowiedź tak przeszła bez echa.

Jest faktem, że rząd PiS obciążenia przedsiębiorców obniżał, a rząd Platformy podwyższa. Ale tu pada zawsze kontrargument, że jest kryzys. I stwierdzenie, że każda władza musiałaby dzisiaj podnosić podatki.

Zawsze jest pole manewru, zawsze jest wybór. Po pierwsze można było wydawać rozsądniej i się nie zadłużać. Po drugie, mając do wyboru opodatkowanie pracy, konsumpcji i działalności gospodarczej powinno się unikać za wszelką cenę pierwszej opcji. A podniesienie składki rentowej jest właśnie opodatkowaniem pracy! Rząd mógłby podnieść np. VAT o kolejny punkt procentowy, ale wie, że zapłaciłby za to politycznie. Woli więc po cichu, w sposób pozornie dla ludzi niezauważalny, dorzucić ciężaru firmom.

Sprytnie.

Pozornie. Firmy dostają mocny impuls zmuszający ich do ograniczania zatrudnienia. Wiadomo, że ma to dać do budżetu 7 miliardów złotych. Tyle ma zostać wyciągnięte z kieszeni przedsiębiorców. To się zaś, jak wynika z naszych obliczeń, przełoży na utratę stałej pracy przez 150 do 250 tysięcy ludzi. Będą musieli przejść na umowy śmieciowe, wyjechać za granicę, zapisać jako bezrobotni. Jeszcze więcej zaś doświadczy tak zwanego wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Innymi słowy, zostanie zmuszone do przyjęcia gorszych warunków pracy.

gim
[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook