Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Nie ma się już co sypać

10.08.2012

O sprawie Amber Gold oraz ostatnich doniesieniach na ten temat portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Przemysławem Wiplerem.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" pisze, że Marcin Plichta (zdj.) otrzymał zgodę na zarejestrowanie firmy Amber Gold mimo wyroków, jakie miał na swoim koncie. To wbrew prawu, które zakazuje takim osobom zasiadania w zarządach i radach nadzorczych spółek. O czym świadczy ta sytuacja?

Przemysław Wipler: To sytuacja skandaliczna. Oczekuję obecnie reakcji ministra sprawiedliwości. On powinien zareagować. Niezależność sędziowska niezależnością, jednak należy oczekiwać wyciągnięcia odpowiedzialności w tej sytuacji. Pytanie czy bractwo sędziowskie będzie w stanie pociągnąć kogokolwiek do odpowiedzialności. Środowisko sędziowskie niechętnie nakłada na siebie sankcje. Drugą sprawą jest kwestia działalności CBA. Biuro powinno jak najszybciej sprawdzić, czy w tym przypadku nie mieliśmy do czynienia z przestępstwem korupcyjnym. Ta sytuacja pokazuje, że nie ma co dawać sądom czy urzędnikom dodatkowych kompetencji. Oni nie korzystają w sposób odpowiedni z tego, czym dysponują.

Do czego ta sprawa może być wykorzystana?

Na razie widzę, że próbuje się wykorzystać sprawę Amber Gold do skoku na SKOKi. Buduje się absolutnie nieuprawnione i patologiczne zestawienia Amber Gold i Kas Stefczyka. Choć to nieuprawnione, widać, że skandal wokół Plichty jest wykorzystywany do walki ze SKOKami. Będziemy dalej obserwować podobne zachowania, ponieważ władza musi pokazać, że coś robi, że działa i sprząta bałagan, że trzyma rękę na pulsie.

Ma Pan poczucie, że państwo się sypie?

Tu nie ma się już co sypać. Trudno znaleźć element państwa, który dobrze działa. Nawet te instytucje, które działają, są przez PO niszczone. Tak było z Anną Streżyńską i kierowanym przez nią Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Ona miała najlepsze wyniki i była bardzo dobrze oceniana. Jednak nie pozwolono jej wystąpić na forum sejmowym i przedstawić sprawozdania ze swojej działalności. Zdjęto ją ze stanowiska, nie mówiąc nawet dlaczego, ani z jakiego powodu. Takiego powodu nie było. Chodziło jedynie o zamontowanie swojego człowieka w UKE. Nawet tam, gdzie urzędy działają, prowadzi się ich demontaż i destabilizuje.

Amber Gold szczycił się dobrą opinią władz Gdańska. Jak to wpływało na sytuację tej spółki?

Politycy PO spotykali się z Marcinem Plichtą i mówili, że jego firma jest innowacyjna i fajna. Poseł Mastalerek opisał wpisy ze strony Amber Gold. Spółka szczyciła się poparciem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z PO. Skoro władza współpracuje z jakąś firmą, to obywatele mają prawo sądzić, że jest ona wiarygodna. Przecież władza nie powinna się kontaktować i wspierać oszustów. Takich ludzi się nie wspiera, takich ludzi nie dopuszcza się do współtworzenia prestiżowego filmu itd. To wszystko jednak miało miejsce w Polsce.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook