Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Ministrowi Budzanowskiemu brakuje wizji i odpowiedzialności

22.03.2013

Minister Budzanowski pokazał, że brak mu również odpowiedzialności, ponieważ zachowywał się, jakby w ciągu ostatnich sześciu lat spółką LOT zarządzali Marsjanie, a nie rządzący z ramienia Platformy Obywatelskiej - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info Przemysław Wipler, poseł PiS.

Stefczyk.Info: Wraz z posłem Jackiewiczem złożyli państwo interpelację w sprawie prywatyzacji "Rzeczpospolitej". Czego chcecie się dowiedzieć od Ministerstwa Skarbu Państwa?

Pytamy o tryb w ramach którego państwo polskie jako właściciel sprzedawało tę firmę. Zdaniem prawników, z którymi współpracowaliśmy, ta prywatyzacja została dokonana ze złamaniem prawa unijnego dotyczącego pomocy publicznej. Sprzedano firmę w trybie, który naszym zdaniem nie spełnia tzw. testu prywatnego inwestora. To znaczy – na wolnym rynku, w normalnych warunkach przedsiębiorca nie zdecydowałby się na zakup. W związku z tym zwróciliśmy się do Ministerstwa Skarbu z szeregiem pytań w tej sprawie. Jeśli nie uzyskamy satysfakcjonujących nas wypowiedzi – a nie spodziewamy się, by tak się stało – zwrócimy się do Komisji Europejskiej z zawiadomieniem, że tej prywatyzacji dokonano ze złamaniem prawa. Liczymy, że KE będzie podobnie aktywna jak w przypadku pomocy publicznej udzielanym polskim stoczniom, gdy patrzyła władzy na ręce.

Na czym miałoby polegać to złamanie prawa?

Jeżeli prywatyzuje się firmę w takim trybie, że daje się bardzo krótki okres na złożenie oferty, która musi być wiążąca i w wypadku której w razie wycofania się oferenta, traci on 5 milionów złotych wadium, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia szczegółowego audytu spółki, tylko musi zaufać memorandum inwestycyjnemu, to żaden rozsądny przedsiębiorca nie pójdzie na takie ryzyko. Po prostu nie jest w stanie dokonać realnej wyceny firmy. Jedynym podmiotem, który jest wtedy w stanie stanąć na wysokości zadanie był ówczesny mniejszościowy udziałowiec, który złożył ofertę. To nie kwestia pośpiechu, to kwestia trybu, który stawia w absolutnie uprzywilejowanej sytuacji mniejszościowego udziałowca.

Przy okazji tematu prywatyzacji "Rzeczpospolitej" mówi się, że rząd PiS, gdy miał okazję sprzedać ją brytyjskiemu Mecomowi, nie zdecydował się na to. Nie jest tak, że jesteście współwinni dzisiejszej sytuacji?

Decyzja o tym, by sprzedać Brytyjczykom „Rzeczpospolitą” zapadła zbyt późno, w sytuacji, gdy w zasadzie było już wiadomo, że przegrywamy wybory i oddajemy władzę. Krótko mówiąc, uznaliśmy, że to nie fair, by tak ważne i drażliwe decyzje jak sprzedaż jednego z ważniejszych dzienników w kraju podejmować w sytuacji, gdy straciło się mandat polityczny. Z perspektywy czasu bardzo żałuję, że „Rzeczpospolita” nie trafiła do poważnego inwestora, jakim wówczas był Mecom. Jak się zresztą okazało, kwota, którą proponowali Brytyjczycy była dużo wyższa niż wszystko, co później można było dostać za ten dziennik.

Zmieńmy temat. Minister Mikołaj Budzanowski prezentował w Sejmie plany restrukturyzacji PLL LOT. Mówił on o wpompowaniu 400 mln złotych w tę firmę oraz oczekiwanych rezultatach. Czy jest Pan zadowolony z tego sprawozdania?

Nie zaprezentowano nam tego planu, tylko powiedziano, że on jest i jest bardzo trudny do realizacji. To było trochę na takiej zasadzie, jakby pacjentowi zamiast powiedzieć, na czym będzie polegać kuracja, zapewniono go, że będzie ona trudna, będzie bolało i trudno powiedzieć, jakie ma szanse na przeżycie. Minister Budzanowski zachowywał się dziś jak osoba, która nie wie, co się dzieje w tej spółce. Z jednej strony pokazał, że brak mu kompetencji, a z drugiej - wizji, bo nie powiedział, albo nie umiał wytłumaczyć, jak ta wizja wygląda. Wreszcie minister pokazał, że brak mu również odpowiedzialności, ponieważ zachowywał się, jakby w ciągu ostatnich sześciu lat spółką LOT zarządzali Marsjanie, a nie rządzący z ramienia Platformy Obywatelskiej. On ze zdziwieniem odkrył, że jest związek przyczynowo-skutkowy między jego decyzjami, a tym co się dzieje w PLL LOT.

Będziecie składać interpelacje i zapytania, by dowiedzieć się o szczegółach tego planu?

Musimy podsumować odpowiedzi na pytania, które dzisiaj zadaliśmy. Część z nich mamy dostać na piśmie. Będziemy dalej dopytywać w tej sprawie. Naszym zdaniem nie jesteśmy w tym stanie – delikatnie mówiąc – oszczędnego dysponowania prawdą przez pana ministra, ustalić, czy LOT będzie żył, czy ma szansę na przetrwanie, czy jest tylko spółką zombie, która jeszcze ma przejawy życia, a tak naprawdę umarła. Nie wiemy, czy LOT nie jest w sytuacji podobnej do polskich stoczni, które jeszcze żyły, jeszcze produkowały, a wyrok na nie już zapadł.

Na początku lutego premier Tusk deklarował, że polityczna przyszłość ministra Budzanowskiego zależy własnie od skuteczności restrukturyzacji PLL LOT. 

Donald Tusk jest kłamcą recydywistą, nie wierzę mu w tej sprawie za grosz. Minister Grad miał dać głowę, jeśli inwestor z Kataru nie uratuje stoczni. I dał tę głowę w taki sposób, że zarabia 40 tys. złotych miesięcznie, kieruje udającą budowę elektrowni firmą. Jeżeli to jest kara, to niech nas Pan Bóg wszystkich ukarze w taki sposób. Jeżeli Budzanowski dostanie karę, to zapewne podobną – zostanie prezesem firmy Polskie Inwestycje albo KGHM. 

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook