Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Ministrowi Budzanowskiemu brakuje wizji i odpowiedzialności

22.03.2013

Minister Budzanowski pokazał, że brak mu również odpowiedzialności, ponieważ zachowywał się, jakby w ciągu ostatnich sześciu lat spółką LOT zarządzali Marsjanie, a nie rządzący z ramienia Platformy Obywatelskiej - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info Przemysław Wipler, poseł PiS.

Stefczyk.Info: Wraz z posłem Jackiewiczem złożyli państwo interpelację w sprawie prywatyzacji "Rzeczpospolitej". Czego chcecie się dowiedzieć od Ministerstwa Skarbu Państwa?

Pytamy o tryb w ramach którego państwo polskie jako właściciel sprzedawało tę firmę. Zdaniem prawników, z którymi współpracowaliśmy, ta prywatyzacja została dokonana ze złamaniem prawa unijnego dotyczącego pomocy publicznej. Sprzedano firmę w trybie, który naszym zdaniem nie spełnia tzw. testu prywatnego inwestora. To znaczy – na wolnym rynku, w normalnych warunkach przedsiębiorca nie zdecydowałby się na zakup. W związku z tym zwróciliśmy się do Ministerstwa Skarbu z szeregiem pytań w tej sprawie. Jeśli nie uzyskamy satysfakcjonujących nas wypowiedzi – a nie spodziewamy się, by tak się stało – zwrócimy się do Komisji Europejskiej z zawiadomieniem, że tej prywatyzacji dokonano ze złamaniem prawa. Liczymy, że KE będzie podobnie aktywna jak w przypadku pomocy publicznej udzielanym polskim stoczniom, gdy patrzyła władzy na ręce.

Na czym miałoby polegać to złamanie prawa?

Jeżeli prywatyzuje się firmę w takim trybie, że daje się bardzo krótki okres na złożenie oferty, która musi być wiążąca i w wypadku której w razie wycofania się oferenta, traci on 5 milionów złotych wadium, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia szczegółowego audytu spółki, tylko musi zaufać memorandum inwestycyjnemu, to żaden rozsądny przedsiębiorca nie pójdzie na takie ryzyko. Po prostu nie jest w stanie dokonać realnej wyceny firmy. Jedynym podmiotem, który jest wtedy w stanie stanąć na wysokości zadanie był ówczesny mniejszościowy udziałowiec, który złożył ofertę. To nie kwestia pośpiechu, to kwestia trybu, który stawia w absolutnie uprzywilejowanej sytuacji mniejszościowego udziałowca.

Przy okazji tematu prywatyzacji "Rzeczpospolitej" mówi się, że rząd PiS, gdy miał okazję sprzedać ją brytyjskiemu Mecomowi, nie zdecydował się na to. Nie jest tak, że jesteście współwinni dzisiejszej sytuacji?

Decyzja o tym, by sprzedać Brytyjczykom „Rzeczpospolitą” zapadła zbyt późno, w sytuacji, gdy w zasadzie było już wiadomo, że przegrywamy wybory i oddajemy władzę. Krótko mówiąc, uznaliśmy, że to nie fair, by tak ważne i drażliwe decyzje jak sprzedaż jednego z ważniejszych dzienników w kraju podejmować w sytuacji, gdy straciło się mandat polityczny. Z perspektywy czasu bardzo żałuję, że „Rzeczpospolita” nie trafiła do poważnego inwestora, jakim wówczas był Mecom. Jak się zresztą okazało, kwota, którą proponowali Brytyjczycy była dużo wyższa niż wszystko, co później można było dostać za ten dziennik.

Zmieńmy temat. Minister Mikołaj Budzanowski prezentował w Sejmie plany restrukturyzacji PLL LOT. Mówił on o wpompowaniu 400 mln złotych w tę firmę oraz oczekiwanych rezultatach. Czy jest Pan zadowolony z tego sprawozdania?

Nie zaprezentowano nam tego planu, tylko powiedziano, że on jest i jest bardzo trudny do realizacji. To było trochę na takiej zasadzie, jakby pacjentowi zamiast powiedzieć, na czym będzie polegać kuracja, zapewniono go, że będzie ona trudna, będzie bolało i trudno powiedzieć, jakie ma szanse na przeżycie. Minister Budzanowski zachowywał się dziś jak osoba, która nie wie, co się dzieje w tej spółce. Z jednej strony pokazał, że brak mu kompetencji, a z drugiej - wizji, bo nie powiedział, albo nie umiał wytłumaczyć, jak ta wizja wygląda. Wreszcie minister pokazał, że brak mu również odpowiedzialności, ponieważ zachowywał się, jakby w ciągu ostatnich sześciu lat spółką LOT zarządzali Marsjanie, a nie rządzący z ramienia Platformy Obywatelskiej. On ze zdziwieniem odkrył, że jest związek przyczynowo-skutkowy między jego decyzjami, a tym co się dzieje w PLL LOT.

Będziecie składać interpelacje i zapytania, by dowiedzieć się o szczegółach tego planu?

Musimy podsumować odpowiedzi na pytania, które dzisiaj zadaliśmy. Część z nich mamy dostać na piśmie. Będziemy dalej dopytywać w tej sprawie. Naszym zdaniem nie jesteśmy w tym stanie – delikatnie mówiąc – oszczędnego dysponowania prawdą przez pana ministra, ustalić, czy LOT będzie żył, czy ma szansę na przetrwanie, czy jest tylko spółką zombie, która jeszcze ma przejawy życia, a tak naprawdę umarła. Nie wiemy, czy LOT nie jest w sytuacji podobnej do polskich stoczni, które jeszcze żyły, jeszcze produkowały, a wyrok na nie już zapadł.

Na początku lutego premier Tusk deklarował, że polityczna przyszłość ministra Budzanowskiego zależy własnie od skuteczności restrukturyzacji PLL LOT. 

Donald Tusk jest kłamcą recydywistą, nie wierzę mu w tej sprawie za grosz. Minister Grad miał dać głowę, jeśli inwestor z Kataru nie uratuje stoczni. I dał tę głowę w taki sposób, że zarabia 40 tys. złotych miesięcznie, kieruje udającą budowę elektrowni firmą. Jeżeli to jest kara, to niech nas Pan Bóg wszystkich ukarze w taki sposób. Jeżeli Budzanowski dostanie karę, to zapewne podobną – zostanie prezesem firmy Polskie Inwestycje albo KGHM. 

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook