Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wipler: Komisja Palikota bez sukcesów

07.12.2011

Premier Donald Tusk ma zakończyć jedną ze sztandarowych inicjatyw Platformy Obywatelskiej ostatniej kadencji. Komisja „Przyjazne Państwo” nie będzie kontynuowała prac w nowej kadencji Sejmu. O ocenę jej działalności portal Stefczyk.info poprosił posła PiS Przemysława Wiplera, byłego prezesa Fundacji Republikańskiej:

Komisja „Przyjazne Państwo” nie miała zbyt wielu sukcesów. Dużo słów, mało ognia – to najkrótsze podsumowanie jej pracy. PO stworzyła miejsce do składania mniej lub bardziej słusznych skarg obywateli. Komisja nie miała własnego planu pracy i planu działania. Taka komisja powinna się tymczasem zająć przeglądem głównych aktów prawnych organizujących życie gospodarcze. Ona powinna działać w oparciu o hasło „UE + 0”. Ono oznacza ciężary dla obywateli i przedsiębiorców tylko takie, które wynikają z regulacji unijnych. Komisja jednak nie miała takiej metodologii i nie miała żadnych reguł, według których działała.

Z drugiej strony likwidacja tej komisji oznaczać będzie, że będziemy mieli po raz pierwszy od dawna Sejm, w którym nie byłoby komisji zajmującej się szczególnie sprawami przedsiębiorców. W przeszłości była komisja ds. małych i średnich przedsiębiorstw, potem była komisja „Przyjazne Państwo”. Tego rodzaju ciało jest potrzebne w Sejmie. PiS będzie wnioskował o powołanie stałej podkomisji ds. odbiurokratyzowania gospodarki, która miałaby działać w ramach komisji gospodarki. Sam chętnie zająłbym się deregulacją gospodarki i ułatwieniami dla przedsiębiorców. Jednak najpierw muszę wejść w skład komisji gospodarki. Z racji niejasności proceduralnych zostałem z niej na razie wykreślony.

Do uwolnienia gospodarki od zbędnych przepisów potrzebna jest wola polityczna, wiedza ekspercka oraz wsparcie obywateli i mediów. Bardzo często jednak deregulacja gospodarki narusza interesy ważnych grup społecznych. To może powodować opór środowisk, które w bardzo sprawny sposób działają na rynku mediów czy w polityce. Działanie na rzecz wolności gospodarczej oraz zmniejszenia regulacji dla przedsiębiorstw zawsze będzie rodziło napięcia.

not saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook