Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Komisja Palikota bez sukcesów

07.12.2011

Premier Donald Tusk ma zakończyć jedną ze sztandarowych inicjatyw Platformy Obywatelskiej ostatniej kadencji. Komisja „Przyjazne Państwo” nie będzie kontynuowała prac w nowej kadencji Sejmu. O ocenę jej działalności portal Stefczyk.info poprosił posła PiS Przemysława Wiplera, byłego prezesa Fundacji Republikańskiej:

Komisja „Przyjazne Państwo” nie miała zbyt wielu sukcesów. Dużo słów, mało ognia – to najkrótsze podsumowanie jej pracy. PO stworzyła miejsce do składania mniej lub bardziej słusznych skarg obywateli. Komisja nie miała własnego planu pracy i planu działania. Taka komisja powinna się tymczasem zająć przeglądem głównych aktów prawnych organizujących życie gospodarcze. Ona powinna działać w oparciu o hasło „UE + 0”. Ono oznacza ciężary dla obywateli i przedsiębiorców tylko takie, które wynikają z regulacji unijnych. Komisja jednak nie miała takiej metodologii i nie miała żadnych reguł, według których działała.

Z drugiej strony likwidacja tej komisji oznaczać będzie, że będziemy mieli po raz pierwszy od dawna Sejm, w którym nie byłoby komisji zajmującej się szczególnie sprawami przedsiębiorców. W przeszłości była komisja ds. małych i średnich przedsiębiorstw, potem była komisja „Przyjazne Państwo”. Tego rodzaju ciało jest potrzebne w Sejmie. PiS będzie wnioskował o powołanie stałej podkomisji ds. odbiurokratyzowania gospodarki, która miałaby działać w ramach komisji gospodarki. Sam chętnie zająłbym się deregulacją gospodarki i ułatwieniami dla przedsiębiorców. Jednak najpierw muszę wejść w skład komisji gospodarki. Z racji niejasności proceduralnych zostałem z niej na razie wykreślony.

Do uwolnienia gospodarki od zbędnych przepisów potrzebna jest wola polityczna, wiedza ekspercka oraz wsparcie obywateli i mediów. Bardzo często jednak deregulacja gospodarki narusza interesy ważnych grup społecznych. To może powodować opór środowisk, które w bardzo sprawny sposób działają na rynku mediów czy w polityce. Działanie na rzecz wolności gospodarczej oraz zmniejszenia regulacji dla przedsiębiorstw zawsze będzie rodziło napięcia.

not saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook