Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wipler: Komisja Palikota bez sukcesów

07.12.2011

Premier Donald Tusk ma zakończyć jedną ze sztandarowych inicjatyw Platformy Obywatelskiej ostatniej kadencji. Komisja „Przyjazne Państwo” nie będzie kontynuowała prac w nowej kadencji Sejmu. O ocenę jej działalności portal Stefczyk.info poprosił posła PiS Przemysława Wiplera, byłego prezesa Fundacji Republikańskiej:

Komisja „Przyjazne Państwo” nie miała zbyt wielu sukcesów. Dużo słów, mało ognia – to najkrótsze podsumowanie jej pracy. PO stworzyła miejsce do składania mniej lub bardziej słusznych skarg obywateli. Komisja nie miała własnego planu pracy i planu działania. Taka komisja powinna się tymczasem zająć przeglądem głównych aktów prawnych organizujących życie gospodarcze. Ona powinna działać w oparciu o hasło „UE + 0”. Ono oznacza ciężary dla obywateli i przedsiębiorców tylko takie, które wynikają z regulacji unijnych. Komisja jednak nie miała takiej metodologii i nie miała żadnych reguł, według których działała.

Z drugiej strony likwidacja tej komisji oznaczać będzie, że będziemy mieli po raz pierwszy od dawna Sejm, w którym nie byłoby komisji zajmującej się szczególnie sprawami przedsiębiorców. W przeszłości była komisja ds. małych i średnich przedsiębiorstw, potem była komisja „Przyjazne Państwo”. Tego rodzaju ciało jest potrzebne w Sejmie. PiS będzie wnioskował o powołanie stałej podkomisji ds. odbiurokratyzowania gospodarki, która miałaby działać w ramach komisji gospodarki. Sam chętnie zająłbym się deregulacją gospodarki i ułatwieniami dla przedsiębiorców. Jednak najpierw muszę wejść w skład komisji gospodarki. Z racji niejasności proceduralnych zostałem z niej na razie wykreślony.

Do uwolnienia gospodarki od zbędnych przepisów potrzebna jest wola polityczna, wiedza ekspercka oraz wsparcie obywateli i mediów. Bardzo często jednak deregulacja gospodarki narusza interesy ważnych grup społecznych. To może powodować opór środowisk, które w bardzo sprawny sposób działają na rynku mediów czy w polityce. Działanie na rzecz wolności gospodarczej oraz zmniejszenia regulacji dla przedsiębiorstw zawsze będzie rodziło napięcia.

not saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 2. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 3. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 5. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 6. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

 7. wsiecipiesiewicz1910 19.10.2016

  „wSieci”: Kulisy procesu Piesiewicza

  „Już sama sentencja wyroku przyprawia karnistów o ból głowy”.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook