Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Komisja Palikota bez sukcesów

07.12.2011

Premier Donald Tusk ma zakończyć jedną ze sztandarowych inicjatyw Platformy Obywatelskiej ostatniej kadencji. Komisja „Przyjazne Państwo” nie będzie kontynuowała prac w nowej kadencji Sejmu. O ocenę jej działalności portal Stefczyk.info poprosił posła PiS Przemysława Wiplera, byłego prezesa Fundacji Republikańskiej:

Komisja „Przyjazne Państwo” nie miała zbyt wielu sukcesów. Dużo słów, mało ognia – to najkrótsze podsumowanie jej pracy. PO stworzyła miejsce do składania mniej lub bardziej słusznych skarg obywateli. Komisja nie miała własnego planu pracy i planu działania. Taka komisja powinna się tymczasem zająć przeglądem głównych aktów prawnych organizujących życie gospodarcze. Ona powinna działać w oparciu o hasło „UE + 0”. Ono oznacza ciężary dla obywateli i przedsiębiorców tylko takie, które wynikają z regulacji unijnych. Komisja jednak nie miała takiej metodologii i nie miała żadnych reguł, według których działała.

Z drugiej strony likwidacja tej komisji oznaczać będzie, że będziemy mieli po raz pierwszy od dawna Sejm, w którym nie byłoby komisji zajmującej się szczególnie sprawami przedsiębiorców. W przeszłości była komisja ds. małych i średnich przedsiębiorstw, potem była komisja „Przyjazne Państwo”. Tego rodzaju ciało jest potrzebne w Sejmie. PiS będzie wnioskował o powołanie stałej podkomisji ds. odbiurokratyzowania gospodarki, która miałaby działać w ramach komisji gospodarki. Sam chętnie zająłbym się deregulacją gospodarki i ułatwieniami dla przedsiębiorców. Jednak najpierw muszę wejść w skład komisji gospodarki. Z racji niejasności proceduralnych zostałem z niej na razie wykreślony.

Do uwolnienia gospodarki od zbędnych przepisów potrzebna jest wola polityczna, wiedza ekspercka oraz wsparcie obywateli i mediów. Bardzo często jednak deregulacja gospodarki narusza interesy ważnych grup społecznych. To może powodować opór środowisk, które w bardzo sprawny sposób działają na rynku mediów czy w polityce. Działanie na rzecz wolności gospodarczej oraz zmniejszenia regulacji dla przedsiębiorstw zawsze będzie rodziło napięcia.

not saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook