Jedynie prawda jest ciekawa

Wipler: Komisja Palikota bez sukcesów

07.12.2011

Premier Donald Tusk ma zakończyć jedną ze sztandarowych inicjatyw Platformy Obywatelskiej ostatniej kadencji. Komisja „Przyjazne Państwo” nie będzie kontynuowała prac w nowej kadencji Sejmu. O ocenę jej działalności portal Stefczyk.info poprosił posła PiS Przemysława Wiplera, byłego prezesa Fundacji Republikańskiej:

Komisja „Przyjazne Państwo” nie miała zbyt wielu sukcesów. Dużo słów, mało ognia – to najkrótsze podsumowanie jej pracy. PO stworzyła miejsce do składania mniej lub bardziej słusznych skarg obywateli. Komisja nie miała własnego planu pracy i planu działania. Taka komisja powinna się tymczasem zająć przeglądem głównych aktów prawnych organizujących życie gospodarcze. Ona powinna działać w oparciu o hasło „UE + 0”. Ono oznacza ciężary dla obywateli i przedsiębiorców tylko takie, które wynikają z regulacji unijnych. Komisja jednak nie miała takiej metodologii i nie miała żadnych reguł, według których działała.

Z drugiej strony likwidacja tej komisji oznaczać będzie, że będziemy mieli po raz pierwszy od dawna Sejm, w którym nie byłoby komisji zajmującej się szczególnie sprawami przedsiębiorców. W przeszłości była komisja ds. małych i średnich przedsiębiorstw, potem była komisja „Przyjazne Państwo”. Tego rodzaju ciało jest potrzebne w Sejmie. PiS będzie wnioskował o powołanie stałej podkomisji ds. odbiurokratyzowania gospodarki, która miałaby działać w ramach komisji gospodarki. Sam chętnie zająłbym się deregulacją gospodarki i ułatwieniami dla przedsiębiorców. Jednak najpierw muszę wejść w skład komisji gospodarki. Z racji niejasności proceduralnych zostałem z niej na razie wykreślony.

Do uwolnienia gospodarki od zbędnych przepisów potrzebna jest wola polityczna, wiedza ekspercka oraz wsparcie obywateli i mediów. Bardzo często jednak deregulacja gospodarki narusza interesy ważnych grup społecznych. To może powodować opór środowisk, które w bardzo sprawny sposób działają na rynku mediów czy w polityce. Działanie na rzecz wolności gospodarczej oraz zmniejszenia regulacji dla przedsiębiorstw zawsze będzie rodziło napięcia.

not saż
[fot. Wikipedia.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook