Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Arłukowicz i tak odejdzie

08.01.2014

Rozmowa z posłem niezrzeszonym Przemysławem Wiplerem.

Stefczyk.info: PiS chce odwołania ministra Bartosza Arłukowicza, wskazując, że szef resortu zdrowia nie sprawdza się. PO w odpowiedzi tłumaczy, że to chucpa opozycji. Pana zdaniem wniosek jest zasadny?

Przemysław Wipler: Bartosz Arłukowicz powinien zostać odwołany i jestem przekonany, że tak samo uważa Donald Tusk. Przecież postawienie przed ministrem zadania, by na wiosnę rozwiązał problem kolejek do lekarzy, to jest powiedzenie człowiekowi, który nie jest Herkulesem, że ma posprzątać stajnie Augiasza w terminie o połowę krótszym niż Herkules. Premier mówi niemal wprost, że na wiosnę minister zdrowia zostanie zmieniony. Ten minister został zużyty na swoim stanowisku, jego gwiazda została złamana. Do pana ministra jest ogromna lista zarzutów i zastrzeżeń.

Co pan mu zarzuca?

Te zarzuty dotyczą sposobu, w jaki minister wypełnia swoje podstawowe obowiązki. On powinien kształtować polską służbę zdrowia, ale nie robi tego. Zarzuty dotyczą również polityki refundacyjnej, która uderzała i w przedsiębiorców i w pacjentów, czy wykorzystywania wieloletnich programów zdrowotnych, by tylnymi drzwiami finansować program in vitro, gdy okazało się, że nie udało się przegłosować stosownych regulacji prawnych. Liczba zaniechań lub działań pogrążających ministra jest bardzo wiele. W związku z tym wniosek PiS jest zasadny. Będę głosował za odwołaniem ministra Arłukowicza, jak każdy polityk Polski Razem.

Zawsze jednak pojawiają się opinie, że składanie wniosku o odwołanie ministra bez szans na powiedzenie jest stratą czasu. Pan tak nie uważa?

Głosowanie dotyczące ministra to zawsze test dla koalicji, sprawdzian czy ona dysponuje większością. A polityka jest dynamiczna: dziś masz większość, jutro możesz jej już nie mieć. I dlatego warto tego rodzaju wnioski składać. To jest również okres większej wrażliwości mediów na argumenty podnoszone przez opozycję. Debata dotycząca wniosku jest zawsze czasem, w którym ci, którzy na co dzień ignorują polityków opozycji, muszą się odnosić do jej zarzutów i opinii. To ważne szczególnie, gdy rządzący nie mają ochoty przy innych okazjach odnosić się do krytyki.

Wracając do Pana pierwszej wypowiedzi. Sądzi Pan, że Donald Tusk już podjął decyzję o dymisji Arłukowicza, ale teraz będzie go bronił przed opozycją w ramach pewnej gry?

Premier chce, by to on decydował, kto, kiedy przestaje być ministrem. Gdy składaliśmy wniosek o odwołanie ministra Mikołaja Budzanowskiego Donald Tusk go bronił. Dopiero Władimir Putin musiał pokazać, że lepiej wie, co będzie budowane w Polsce niż Tusk. I wtedy premier zdecydował się odwołać Budzanowskiego. Tymczasem kilka dni wcześniej koalicja zacięcie broniła ministra na komisji skarbu. Broniła go przed zarzutami opozycji. Obecnie historia się powtarza. Mam nadzieję, że powtórzy się i koniec, że pomimo linii obrony rządzących, Arłukowicz zostanie odwołany jak Budzanowski.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook