Jedynie prawda jest ciekawa


Winnicki: To było rozczarowujące expose

18.11.2015

Rozmowa z posłem Kukiz'15, liderem Ruchu Narodowego Robertem Winnickim.

Stefczyk.info: Czy expose jest warte poparcia dla rządu PiS? Jak Pan ocenia przemówienie Beaty Szydło?

Robert Winnicki: Expose miało kilka pozytywnych stron, jak np. sprawa polityki historycznej, szkolnictwa, przywrócenia szkolnictwa zawodowego. Dobrze, że premier zapowiedziała przywrócenie 8-klasowej podstawówki. To cieszy i na pewno zyska nasze poparcie. Jednak w sumie oceniam to expose jako rozczarowujące.

Dlaczego?

Nie było w nim nic o głębokiej, konstytucyjnej reformie państwa. Nie było zapowiedzi radykalnych zmian choćby w sprawach gospodarczych czy podatkowych. Cieszymy się, że pojawiła się kwestia realnego opodatkowania hipermarketów i korporacji. To cieszy, ale czekamy na szczegóły. Ich zabrakło. Nie rozumiem również, jak połączyć sytuację, w której spółki skarbu państwa miałyby jednocześnie mieć większy zastrzyk inwestycyjny i oddawać większą dywidendę ze spółek skarbu państwa.

To się nie da połączyć?

Spółki albo będą miały pieniądze na inwestycje, albo będą oddawały więcej do budżetu państwa. Dziwiło mnie również, że tak mało powiedziano o polityce zagranicznej. Najbardziej zabrakło mi jasnej deklaracji premier Beaty Szydło, że nie będzie przyjmowania nielegalnych imigrantów, że staniemy jednoznacznie na czele Grupy Wyszehradzkiej i jako jej liderzy przeciwstawimy się polityce narzucania nam kwot imigrantów.

Jaką decyzję w sprawie wotum zaufania dla rządu podjąłby Pan po tym, co Pan usłyszał?

Osobiście jestem zwolennikiem wstrzymania się w tej sprawie. Uważam, że trzeba dać rządowi 100 dni i szansę. Jednak expose mnie rozczarowało, więc nie jestem gotowy popierać tego rządu. Nie chcemy się ustawiać w roli radykalnej opozycji. Dajemy szanse. Mówimy PiS-owi: „Macie pełnie władzy, wykażcie się, pokażcie co potraficie”.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook