Jedynie prawda jest ciekawa


Winnicki: Policja działa bezprawnie

08.11.2012

O działaniach policji przez Marszem Niepodległości oraz atmosferze przez Świętem 11 listopada portal Stefczyk.info rozmawia z Robertem Winnickim z Młodzieży Wszechpolskiej.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" opisuje działania, jakie policja prowadzi w związku z przygotowaniami do Marszu Niepodległości. Widzi Pan jakieś niebezpieczeństwo w tych działaniach?

Robert Winnicki: Pierwsza moja obawa jest taka, że działania policji w całym kraju są formą wywierania miękkiej presji na organizatorów wyjazdów na Marsz. Ich działania są co najmniej pokazaniem "obserwujemy was". Organizatorzy spotykają się jednak również z żądaniem stawiania się na komendę, by się meldować. To są działania pozaprawne. Obawiamy się również, że pojazdy jadące na Marsz Niepodległości będą poddawane szczegółowym kontrolom. Apelujemy więc do wszystkich organizatorów, by wzięli to pod uwagę i wyjechali dostatecznie wcześnie. Oni muszą odpowiednio wcześnie wyjechać do Warszawy.

Dlaczego?

Mogą zostać zatrzymani na godzinną czy kilkugodzinną kontrolę drogową. To trzeba brać pod uwagę. Na razie mamy do czynienia z miękką presją policji na organizatorów wyjazdów. W niedzielę spodziewamy się uciążliwych kontroli.

Sądzi Pan, że podobne działania policja prowadzi wobec organizatorów innych inicjatyw, które mają mieć miejsce 11 listopada?

Nic mi na ten temat nie wiadomo. Informacje o takich działaniach nie docierały do mnie. Sądzę więc, że policja nie prowadzi takich działań w stosunku do innych. Wątpię, by ktokolwiek był równie dokładnie inwigilowany.

Inwigilacji poddawani byli również organizatorzy marszu Obudź się Polsko. To stały element szykanowania społeczeństwa?

Ja te działania określam mianem presji na tych, których władza nie lubi. Za pomocą metod administracyjnych wywiera się presję. Mamy do czynienia z dokuczliwością wymierzoną w organizatorów Marszu. Zobaczymy, co będzie dalej.

W zeszłym roku policja zmarginalizowała zagrożenie związane ze sprowadzeniem do Polski chuligańskich grup z Niemiec. W tym roku policja podejdzie do sprawy bardziej profesjonalnie?

Nie wiem, jakie działania podejmuje policja w tej sprawie. Liczę, że będzie skuteczniejsza obecnie niż rok temu. Mam nadzieję, że tym razem uda się zatrzymać przyjazd lewackich grup zza granicy. Zwłaszcza, że Porozumienie 11 listopada zapowiadało w tym roku ściągnięcie takich grup również z innych krajów, nie tylko z Niemiec. Apelujemy do policji, by przestrzegała prawa, by nie nękała organizatorów Marszu Niepodległości oraz, by przypilnowała, żeby lewicowe bojówki nie terroryzowały Polaków.

Czuje Pan, że atmosfera przed 11 listopada jest napięta? Czego możemy się spodziewać?

Atmosfera jest napięta, ale ja się spodziewam, że obędzie się bez takich incydentów, jak w zeszłym roku. Liczę, że jesteśmy bogatsi o tamte doświadczenia i uda się zapobiec prowokacjom. Mam nadzieję, że będzie spokojniej.

Rozmawiał TK
[Fot. Mat. prasowe]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook