Jedynie prawda jest ciekawa


Winnicki: Nie dla fabryki idiotów

07.05.2012

Następuje rezygnacja z kształcenia integralnego człowieka, który będzie miał wiedzę o świecie i będzie umiał się po nim poruszać, na rzecz tresowania idioty - cyborga, który ma rozwiązywać quizy, testy i umieć obsługiwać komputer – mówi portalowi Stefczyk.info Robert Winnicki, współorganizator protestu w obronie polskiej szkoły.

Stefczyk.info: Organizują Państwo przed Ministerstwem Edukacji Narodowej protest przeciwko niszczeniu polskiej oświaty. Co zmotywowało Państwa do tej akcji?

Robert Winnicki: Ona jest związana z szerszą naszą kampanią. Wraz z oświatową „Solidarnością” zawiązaliśmy Koalicję na Rzecz Polskiej Szkoły. Chcemy walczyć ze zmianami, jakie od lat widać w polskim szkolnictwie. Teraz kształcenie ogólne w klasach drugich i trzecich szkół ponadgimnazjalnych zostało wycofane. Sprzeciwiamy się temu. Naszym oczkiem w głowie jest historia, ale marginalizacja dotyczy wielu innych przedmiotów. W ramach protestu organizujemy również akcję „Strajk szkolny”. Do szkół lada chwila dotrą materiały informacyjne o tej akcji. 1 czerwca planujemy kumulację protestu.

Czego Państwo oczekują?

Oczekujemy wstrzymania reformy, która w liceach ma się pojawić we wrześniu. Żądamy również rozpoczęcia ogólnonarodowej debaty na temat szkolnictwa. Zmiany widoczne w oświacie od lat 90. prowadzą w złym kierunku. Idą w kierunku modeli przyjętych w niektórych państwach zachodnich. Te rozwiązania okazały się jednak zupełną porażką, zarówno edukacyjną, jak i wychowawczą. Żądamy więc debaty, a nawet referendum, w tej sprawie. Edukacja powinna być jednym z najważniejszych spraw. Tymczasem my się zajmujemy wieloma tematami zastępczymi. A to edukacja decyduje o losach naszego kraju.

Czym będzie skutkował brak zmian?

Ostatnie reformy wpisują się w logiczny szereg zmian, zachodzących od lat. Te zmiany my nazywamy próbą stworzenia „fabryki idiotów”. Następuje rezygnacja z kształcenia integralnego człowieka, który będzie miał wiedzę o świecie i będzie umiał się po nim poruszać, na rzecz tresowania cyborga, który ma rozwiązywać quizy, testy i umieć obsługiwać komputer. My oczekujemy od szkoły edukacji i wychowania. Z funkcji wychowawczej zrezygnowano dawno, zatracono relację mistrz-uczeń, która jest konieczna dla edukacji. Zaczęto hołdować zasadzie partnerskich relacji. Z drugiej strony niszczy się rolę edukacyjną, młodzi ludzie nie otrzymują odpowiedniej wiedzy o świecie, nie otrzymują tożsamości narodowej. Zamiast tego uczy się zdolności operacyjnej.

Może to słuszna droga?

Nie. To złudna koncepcja. Jeśli ktoś nie ma wiedzy, nic mu nie da umiejętność obsługi komputera. Bez wiedzy nie będzie w stanie wykorzystać choćby informacji, jakie umie znaleźć w internecie. To okaleczanie ludzi, hodowanie szarej masy, która nie będzie miała żadnego zdania. To również zagrożenie demokracji.

Dlaczego?

Demokracja opiera się za tym, że obywatele podejmują ważne decyzje dla państwa. Nie można pozostawiać ważnych decyzji w rękach ludzi, którzy nic nie wiedzą o świecie i nie mają ugruntowanej tożsamości. Uważamy, że wprowadzany w Polsce model edukacyjny to ślepy zaułek.

Rozmawiał KL
[Na zdj. minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook