Jedynie prawda jest ciekawa


Winnicki: 11 listopada "Odzyskajmy Polskę"

24.10.2012

O Marszu Niepodległości oraz marszu prezydenta Bronisława Komorowskiego portal Stefczyk.info rozmawia z Robertem Winnickim z Młodzieży Wszechpolskiej.

Stefczyk.info: 11 listopada kolejny raz w Warszawie przejdzie Marsz Niepodległości. Co wiadomo o tym pochodzie?

Robert Winnicki: Marsz Niepodległości odbędzie się 11 listopada 2012 roku. Spotykamy się o godzinie 15:00 na rondzie Romana Dmowskiego w Warszawie. Pochód będzie zmierzał do pomnika Romana Dmowskiego na pl. Na Rozdrożu. Wiadomo również, że nasz marsz rozpocznie Msza Święta. Na razie jeszcze nie wiadomo, o której godzinie oraz gdzie odbędzie się Eucharystia. To będzie wiadomo do końca tygodnia. Hasło tegorocznego marszu brzmi: "Odzyskajmy Polskę". Pochód organizuje Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. To podstawowe informacje, jakie już znamy. Na razie nie ujawniamy trasy. Ona być może pozostanie nieznana do samego końca, do 11 listopada. Zakończenie pochodu planujemy około godziny 18:00.

11 listopada znów odbędzie się wiele marszy i pochodów. Swoją akcję zapowiada również wspierane przez "Gazetę Wyborczą" Porozumienie 11 listopada. W zeszłym roku było agresywne, zaprosiło niemieckie bojówki do Polski. Czy nie obawia się pan podobnych zajść w tym roku?

Porozumienie 11 listopada w tym roku odeszło od haseł związanych z blokowaniem naszego marszu. Jednak doszło tam do podziałów. Jego środowiska wciąż chce zablokować nasz przemarsz. W związku z tym oczywiście mamy pewne obawy. One są związane również z marszem porozumienia, który jest organizowany między 11:00 a 15:00. To może sugerować, że jest chęć umożliwienia uczestnikom tego marszu zablokowanie naszego pochodu. Trochę się więc obawiamy, ale liczymy na sprawność naszych służb porządkowych oraz na to, że policja będzie bardziej skłonna przestrzegać prawa niż w zeszłym roku.

Jak Pan ocenia marsz prezydencki? Pojawiają się wątpliwości, czy nie zablokuje on państwa pochodu.

My oczywiście cieszymy się, że prezydent Komorowski postanowił uhonorować Romana Dmowskiego. Zmusiliśmy władze do tego, żeby zrobiły coś więcej 11 listopada. To nas cieszy. Jednak z drugiej strony mamy świadomość, że marsz Komorowskiego to marsz kotylionowy. On nie ma nic wspólnego z treścią, jaką jest suwerenne państwo polskie. Ten pochód to forma bez treści. Pojawiają się również obawy, czy nie mamy do czynienia z próbą administracyjnego wypchnięcia nas poza centrum Warszawy. Otrzymaliśmy pisemną informację, że marsz prezydenta zakończy się o godzinie 16:00. Bierzemy tę informację za dobrą monetę. Liczymy, że od 16:00 będzie dostęp do Placu Na Rozdrożu.

Rafał Ziemkiewicz mówił jasno, że on z Prezydentem nie zamierza świętować 11 listopada. Pan również nie chce przyłączyć się do tego marszu?

Nie zamierzam się przyłączać do inicjatywy prezydenta. Nie widzę powodów, by włączać się w inicjatywę prezydenta Komorowskiego. Marsz Niepodległości jest imprezą organizowaną od lat. Swój pochód prezydent Komorowski organizuje po raz pierwszy. Nie widzę powodów, by rezygnować z własnej, oddolnej inicjatywy, żeby włączać się w inicjatywę prezydenta. Marsz prezydencki to jest oficjałka. Nie zamierzamy rezygnować z oddolnej patriotycznej inicjatywy. Szczególnie, że obecne władze nie mają z walką o niepodległość i suwerenność państwa polskiego wiele wspólnego.

Rozmawiał TK
[Fot. Mat. Prasowe]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook