Jedynie prawda jest ciekawa


Winni Grabarczyk i Nowak

07.02.2013

Minister Nowak podczas wczorajszej debaty widział w tym zablokowaniu 4 mld euro winę wszystkich innych, a nie swoją - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Po gigantycznej batalii na Konwencie Seniorów, udało się umieścić w porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu, Informację Prezesa Rady Ministrów na temat wstrzymania przez Komisję Europejską wypłaty 4 mld euro funduszy UE na projekty drogowe zrządzane przez GDDKiA.

Piszę o batalii, bo rządząca koalicja Platforma-PSL, chciała za wszelką cenę zablokować debatę na ten temat, uzasadniając tę decyzję, ewentualnym negatywnym jej wpływem na toczone właśnie w Brukseli rozmowy nad ostatecznym kształtem budżetu UE na lata 2014-2020, w tym środkami dla naszego kraju.

Ostatecznie jednak do debaty doszło, a nieobecnego premiera, który udał się do Brukseli, reprezentowali minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak.

Przypomnę tylko, że w ostatnich dniach zostały upublicznione dwie niekorzystne decyzje KE, dotyczące zablokowania kwoty 3,5 mld zł na już zrealizowane inwestycje drogowe, a także wstrzymania wszystkich pozostałych środków w kwocie 4 mld euro (kwota łączna, która pozostała do przekazania Polsce), które miały być przekazane Polsce na realizację inwestycji drogowych do końca obecnej perspektywy finansowej na lata 2007-2013.

Okazało się, że chodzi o zmowę cenową w odniesieniu do trzech różnych inwestycji drogowych (modernizacji drogi ekspresowej E-8 Piotrków Trybunalski-Rawa Mazowiecka, także drogi ekspresowej E-8 Jeżewo-Białystok i budowy autostrady A-4 Radymno -Korczowa).

ABW wykryła je już w 2008 roku, trwa jeszcze postępowanie prokuratorskie w tej sprawie, ale wiedzę na ten temat KE nie powzięła, jak twierdzi premier Tusk na skutek informacji od polskiego rządu, ale na skutek doniesień prasowych z Polski a także skarg europosłów pochodzących z krajów UE, których firmy uczestniczą w realizacji projektów drogowych w naszym kraju.

W rezultacie transzę 957 mln euro środków drogowych dla Polski (około3,5 mld zł), KE zablokowała już 21 grudnia, a opinia publiczna w Polsce dowiedziała się o tym dopiero teraz i to tylko dlatego, że informację upublicznili urzędnicy Komisji.

Ten skandal ze zmową cenową na 3 wspomniane wyżej inwestycje, pokazuje, że w przetargach drogowych prowadzonych przez GDDKiA pond nadzorem ministerstwa transportu, byli i chyba ciągle bywają jednak równi równiejsi.

Podczas gdy jedne firmy realizujące kontrakty drogowe ogłaszają upadłości, inne wygrywające przetargi drogowe, mają się świetnie.

Jeden z portali internetowych opublikował ostatnio podsłuchaną przez ABW rozmowę właścicielki firmy Erbedim z Piotrkowa Trybunalskiego (spółka była uczestnikiem konsorcjum które wygrało przetarg na modernizację trasy S-8 z Piotrkowa Trybunalskiego do Rawy Mazowieckiej) z jej mężem, prezesem tego przedsiębiorstwa.

Treść rozmowy jest dosłownie porażająca. Prezes firmy mówi do żony (właścicielki firmy) o wygranym przetargu na modernizację tej trasy, jako o transakcji życia.

Rzeczywiście za modernizację 60 kilometrów dwujezdniowej drogi pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, a Rawą Mazowiecką i przystosowaniem jej do parametrów drogi ekspresowej, GDDKiA zdecydowała się zapłacić aż 1,77 mld zł, podczas gdy jak to porównuje wspomniany prezes, Chińczycy za budowę od podstaw 30 km odcinka autostrady, mieli dostać tylko 0,75 mld zł.

Minister Nowak podczas wczorajszej debaty widział w tym zablokowaniu 4 mld euro winę wszystkich innych, a nie swoją. A więc winna jest ABW, która jego zdaniem nie przekazała informacji o zmowach ani do GDDKiA ani do ministerstwa transportu, winny jest Urząd Zamówień Publicznych, który nie dostrzegł żadnych nieprawidłowości w przeprowadzonych przetargach, winni są wykonawcy inwestycji, którzy okazali się nieuczciwi, wreszcie winna jest KE, która pochopnie zablokowała środki dla Polski.

Absolutnie bez winny jest za to w tej sprawie sam minister, a także nadzorowana przez niego GDDKiA.

Zabierając głos w tej debacie, zwróciłem ministrowi uwagę, że jak żaden inny (on i jego poprzednik z Platformy, minister Grabarczyk), mieli przygotowane przez poprzedników z Prawa i Sprawiedliwości, ustawodawstwo (między innymi specustawę drogową pozwalającą na szybkie pozyskiwanie gruntów pod budowę dróg), a także wynegocjowane w 2007 roku środki z budżetu UE w wysokości 68 mld euro i środki z budżetu krajowego.

Mimo wydania w ciągu 5 lat ponad 100 mld zł na budowę dróg, nie ma żadnego pełnego ciągu drogowego z Zachodu na Wschód (A-2, A-4) ani z Północy na Południe (A-1), natomiast są masowe upadłości w sektorze budowlanym realizującym projekty drogowe w tym wielkich firm giełdowych.

Pytałem czy minister zdaje sobie z tego sprawę i co zrobił, żeby temu wszystkiemu zapobiec. Minister znowu wymieniał winnych ale samego siebie do tej grupy nie zliczył, choć gołym okiem widać, że tak czy owak jednak winny jest przede wszystkim Nowak i jego poprzednik minister Grabarczyk, którzy jak widać, nie sprawowali żadnego nadzoru nad GDDKiA, która wydawała przecież ponad 20 mld zł w każdym roku ostatniego 5-lecia.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook