Jedynie prawda jest ciekawa


Winni Grabarczyk i Nowak

07.02.2013

Minister Nowak podczas wczorajszej debaty widział w tym zablokowaniu 4 mld euro winę wszystkich innych, a nie swoją - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Po gigantycznej batalii na Konwencie Seniorów, udało się umieścić w porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu, Informację Prezesa Rady Ministrów na temat wstrzymania przez Komisję Europejską wypłaty 4 mld euro funduszy UE na projekty drogowe zrządzane przez GDDKiA.

Piszę o batalii, bo rządząca koalicja Platforma-PSL, chciała za wszelką cenę zablokować debatę na ten temat, uzasadniając tę decyzję, ewentualnym negatywnym jej wpływem na toczone właśnie w Brukseli rozmowy nad ostatecznym kształtem budżetu UE na lata 2014-2020, w tym środkami dla naszego kraju.

Ostatecznie jednak do debaty doszło, a nieobecnego premiera, który udał się do Brukseli, reprezentowali minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak.

Przypomnę tylko, że w ostatnich dniach zostały upublicznione dwie niekorzystne decyzje KE, dotyczące zablokowania kwoty 3,5 mld zł na już zrealizowane inwestycje drogowe, a także wstrzymania wszystkich pozostałych środków w kwocie 4 mld euro (kwota łączna, która pozostała do przekazania Polsce), które miały być przekazane Polsce na realizację inwestycji drogowych do końca obecnej perspektywy finansowej na lata 2007-2013.

Okazało się, że chodzi o zmowę cenową w odniesieniu do trzech różnych inwestycji drogowych (modernizacji drogi ekspresowej E-8 Piotrków Trybunalski-Rawa Mazowiecka, także drogi ekspresowej E-8 Jeżewo-Białystok i budowy autostrady A-4 Radymno -Korczowa).

ABW wykryła je już w 2008 roku, trwa jeszcze postępowanie prokuratorskie w tej sprawie, ale wiedzę na ten temat KE nie powzięła, jak twierdzi premier Tusk na skutek informacji od polskiego rządu, ale na skutek doniesień prasowych z Polski a także skarg europosłów pochodzących z krajów UE, których firmy uczestniczą w realizacji projektów drogowych w naszym kraju.

W rezultacie transzę 957 mln euro środków drogowych dla Polski (około3,5 mld zł), KE zablokowała już 21 grudnia, a opinia publiczna w Polsce dowiedziała się o tym dopiero teraz i to tylko dlatego, że informację upublicznili urzędnicy Komisji.

Ten skandal ze zmową cenową na 3 wspomniane wyżej inwestycje, pokazuje, że w przetargach drogowych prowadzonych przez GDDKiA pond nadzorem ministerstwa transportu, byli i chyba ciągle bywają jednak równi równiejsi.

Podczas gdy jedne firmy realizujące kontrakty drogowe ogłaszają upadłości, inne wygrywające przetargi drogowe, mają się świetnie.

Jeden z portali internetowych opublikował ostatnio podsłuchaną przez ABW rozmowę właścicielki firmy Erbedim z Piotrkowa Trybunalskiego (spółka była uczestnikiem konsorcjum które wygrało przetarg na modernizację trasy S-8 z Piotrkowa Trybunalskiego do Rawy Mazowieckiej) z jej mężem, prezesem tego przedsiębiorstwa.

Treść rozmowy jest dosłownie porażająca. Prezes firmy mówi do żony (właścicielki firmy) o wygranym przetargu na modernizację tej trasy, jako o transakcji życia.

Rzeczywiście za modernizację 60 kilometrów dwujezdniowej drogi pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, a Rawą Mazowiecką i przystosowaniem jej do parametrów drogi ekspresowej, GDDKiA zdecydowała się zapłacić aż 1,77 mld zł, podczas gdy jak to porównuje wspomniany prezes, Chińczycy za budowę od podstaw 30 km odcinka autostrady, mieli dostać tylko 0,75 mld zł.

Minister Nowak podczas wczorajszej debaty widział w tym zablokowaniu 4 mld euro winę wszystkich innych, a nie swoją. A więc winna jest ABW, która jego zdaniem nie przekazała informacji o zmowach ani do GDDKiA ani do ministerstwa transportu, winny jest Urząd Zamówień Publicznych, który nie dostrzegł żadnych nieprawidłowości w przeprowadzonych przetargach, winni są wykonawcy inwestycji, którzy okazali się nieuczciwi, wreszcie winna jest KE, która pochopnie zablokowała środki dla Polski.

Absolutnie bez winny jest za to w tej sprawie sam minister, a także nadzorowana przez niego GDDKiA.

Zabierając głos w tej debacie, zwróciłem ministrowi uwagę, że jak żaden inny (on i jego poprzednik z Platformy, minister Grabarczyk), mieli przygotowane przez poprzedników z Prawa i Sprawiedliwości, ustawodawstwo (między innymi specustawę drogową pozwalającą na szybkie pozyskiwanie gruntów pod budowę dróg), a także wynegocjowane w 2007 roku środki z budżetu UE w wysokości 68 mld euro i środki z budżetu krajowego.

Mimo wydania w ciągu 5 lat ponad 100 mld zł na budowę dróg, nie ma żadnego pełnego ciągu drogowego z Zachodu na Wschód (A-2, A-4) ani z Północy na Południe (A-1), natomiast są masowe upadłości w sektorze budowlanym realizującym projekty drogowe w tym wielkich firm giełdowych.

Pytałem czy minister zdaje sobie z tego sprawę i co zrobił, żeby temu wszystkiemu zapobiec. Minister znowu wymieniał winnych ale samego siebie do tej grupy nie zliczył, choć gołym okiem widać, że tak czy owak jednak winny jest przede wszystkim Nowak i jego poprzednik minister Grabarczyk, którzy jak widać, nie sprawowali żadnego nadzoru nad GDDKiA, która wydawała przecież ponad 20 mld zł w każdym roku ostatniego 5-lecia.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook