Jedynie prawda jest ciekawa


"Winne za incydent na A4 są służby"

06.03.2016

Kwestia samochodów i samolotów dla rządu, powinna być ponadpartyjnie rozwiązana, ponieważ jest to kompromitujące dla Polski, że polski rząd i prezydent nie ma samolotu, którym może bezpiecznie do innego kraju.” - mówiła w audycji Moniki Olejnik „7 Dzień Tygodnia” posłanka Nowoczesnej - Katarzyna Lubnauer.

W audycji emitowanej przez Radio Zet, goście zaproszeni przez Olejnik rozmawiali m.in. o incydencie na A4, kiedy w samochodzie prezydenta Andrzeja Dudy pękła opona.

Goście zebrani w studio zgodnie stwierdzili, że wydarzenie jest wynikiem zaniedbania służb odpowiadających za bezpieczeństwo najważniejszych osób w kraju.

„Doszło do zaniedbania, prawdopodobnie m.in. po stronie BORu, za który jest odpowiedzialny jest Pan minister Błaszczak. (…) Na pewno powinno być śledztwo. Dziwi mnie tylko fakt, że dopiero na drugi dzień zaczęto badać ślady na autostradzie. (…) Sprawę powinno się bardzo dokładnie zbadać, powinni znaleźć się winni.” - mówiła posłanka Nowoczesnej.

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że winny na pewno nie jest samochód, odpowiedzialnych za to wydarzenie powinno się szukać w służbach, których zadaniem zapewnienie bezpieczeństwa dla prezydenta.

„Nie można mówić, że była to wina samochodu. Incydent na A4 jest wynikiem ciągu zdarzeń, które nadzorują odpowiedni ludzie, którzy powinni mieć odpowiednie kwalifikacje i odpowiednią uwagę aby eliminować wszelkie możliwe zagrożenia. Opona typu PAX nie ma prawa w ten sposób się zachować, więc albo było złe serwisowanie, albo nie ta opona, albo jeszcze coś innego, czego nie wiemy i niech sprawdzi to Komisja Wewnętrzna BORu.” - mówił na antenie Radia Zet Andrzej Halicki.

Z kolei Marek Sawicki z PSL, zwrócił uwagę na zaniedbania do jakich doszło podczas badania miejsca wypadku.

„Kolejny już wypadek pokazuje, że mamy do czynienia z nonszalanckim podejściem  w Służbach do kwestii procedur kontroli jakości. (…) To co rzeczywiście niepokoi, to to, że mieliśmy kilkunastogodzinną przerwę w zakresie badania miejsca wypadku. Zamknięcie drugiego pasa autostrady A4, daje nam sygnał, że być może na to zdarzenie miał wpływ jakiś incydent zewnętrzny. Gdyby autostradę zamknięto od razu, mielibyśmy z pewnością większa wiedzę. - mówił Sawicki.

Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości zaapelował w audycji Olejnik o niepisanie żadnych scenariuszy, póki odpowiednie służby nie zbadają przyczyn wypadku. Zwrócił także uwagę, na zły stan służb, które odziedziczył rząd PiS po rządach PO-PSL.

„Nie budujmy żadnych scenariuszy, bo nie mamy na razie żadnego raportu. Poczekajmy aż zbadają wszystko odpowiednie służby, nie ma sensu zastanawiać się czy powietrze schodziło, czy nie schodziło. Ta dyskusja nie ma sensu. Faktem jest, że doszło do tego wydarzenia, i to stawia pytanie o jakość służb, które dbają w Polsce o bezpieczeństwo. To pokazuje w jakim tragicznym stanie polski rząd, te służby odziedziczył po rządach PO-PSL” - Jacek Sasin (PiS)

Z kolei dla Marka Jakubiaka z Kukiz’15, czymś karygodnym jest to, że ogumienie prezydenckiej limuzyny było sprawdzone dwa dni wcześniej, a nie bezpośrednio przed wyjazdem.

„To są rzeczy, o których nie powinno się mówić, to jest obowiązkiem BORu, o którym się nie mówi. Oni wstają rano i sprawdzają stan ogumienia, a nie dwa dni wcześniej.” - mówił Jakubiak.

kk/Radio Zet

[fot.StefczykInfo/RadioZet]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook