Jedynie prawda jest ciekawa


Wilki w zagrodzie premiera

03.12.2012

"Każdy kto kracze i mówi, że załamała się gospodarka – wywołuje wilka z lasu”- ostrzega polski premier. Za wywoływanie tego kryzysowego wilka z lasu na zielonej wyspie obwinia się oczywiście krytyków rządu.

D. Tusk jak zwykle na wyrost obiecuje rodakom, że „jego zadaniem jest trzymać tego wilka jak najdalej od polskiej gospodarki”. Coraz bardziej zmęczony i słabnący basior – przywódca stada, o ciągle groźnych wilczych oczach, chętnie przebrałby się dziś w owczą skórę. Widzi już widocznie na horyzoncie nową wygłodniałą watahę.

I choć ciągle elegancki i wygadany jest i słodki w mediach jak cukierek – toć to wilczysko całkiem szczere. Problem w tym, że ten kryzysowy wilk od długiego już czasu trzyma się polskiej zagrody i grasuje tu od lat całkiem bezkarnie. Spekulacyjne, bankierskie stada wilków mają od lat właśnie tu nad Wisłą swe legowiska. Nie ma co dalej zaklinać rzeczywistości, kryzysowy wilk jest już w polskim ogródku i zagryza pierwsze gąski i owieczki. Przyjdzie niedługo czas i na tłuste barany i być może na przewodnika stada. Niestety Szewczyka Dratewki ci u nas brak, a Gajowy Marucha może i chciałby uratować Czerwonego Kapturka, ale fuzja źle nabita, a w koszyku zamiast wiktuałów i euro-waluty widać już dno i niewiarę, że może być lepiej, że główny pasterz wie co robić.

Nawet najmłodsze owieczki zaczynają rozumieć, że lepszy na wolności kąsek byle jaki, niż w niewoli przysmaki. Ewidentnie w liberalnej, beztroskiej do niedawna owczarni coraz większy popłoch i trwoga. Nawet ujadający „wściekły kundel z Biłgoraja nie jest już w stanie odstraszyć wygłodniałych wilczych stad. Canis Lupus bezrobocia, beznadziei, zaprzedania obcym, zadłużenia, biedy, wyprzedaży majątku narodowego, braku pieniędzy na wszystko coraz śmielej grasuje na zielonej wyspie. Mistrzowie zamętu rozpalają co prawda kolejne ogniska, choćby walki z mową nienawiści – podobno wyłącznie po to by ochronić niczego jeszcze nieprzeczuwające owieczki. Co tłustsze sztuki szykują się już do ucieczki, wystarczy popatrzeć na niemiecką sieć handlową – Metro AG, Fiata, Talisman Energy, Orion Electric, Kimberly Clark, niektóre jak Opel, Mittal czy Carlsberg jeszcze się wahają. Polskie owieczki niestety od wielu już lat pasą się nie tyle na zielonej wyspie co na ruchomych piaskach, a i trawa coraz mniej soczysta. Na nic zdadzą się zaklęcia Super – pastuszka – czarodzieja od polskich finansów, że już w II-ej połowie 2013r. trwoga ustanie, nie będzie przegryzania aorty i znów spokój i dostatek powróci na zieloną wyspę. Wszystko to wcale nie musiało się zdarzyć, wystarczyło zamiast opowiadać Polakom bajki, czytać je i wyciągać wnioski. A wystarczyłaby bajka Ignacego Krasickiego:

Chwaliła owca wilka, że był dobroczynny;

Lis to słysząc spytał ją: „W czymże tak uczynny”?

„I bardzo - rzecze owca – niewiele on pragnie”.

Moderat! Mógłby mnie zjeść, zjadł mi tylko Jagnie.

Nie warto więc pomagać i wydostawać wilka gdy wpadnie do jamy, bo gdy wyjdzie „zawdzięczając to

nierozumnej kupie, poje, pogryzie, podusi wszystkie owce głupie”.

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów

[fot. Janusz Szewczak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook