Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: Władzy nie chodzi o żadną reformę

28.03.2012

Zachowanie władzy w sprawie podniesienia wieku emerytalnego jest wybitnie aroganckie – mówi portalowi Stefczyk.info publicysta Bronisław Wildstein.

Stefczyk.info: Trwa spór o podniesienie wieku emerytalnego. Jak Pan go ocenia?

Bronisław Wildstein: Uważam, że reforma emerytalna w Polsce jest niezbędna. Jednym z jej elementów powinno być podniesienie wieku emerytalnego. Jednak to musi być jedynie element reformy. Potrzebna jest całościowa zmiana. Ja pomysłu na nią jednak obecnie nie widzę. Widzę jedynie próbę odsunięcia problemu.

Czym jest motywowana?

W mojej ocenie wynika ona z presji Unii Europejskiej. Premier Tusk jest wyjątkowo spolegliwy w kontaktach z UE. Mamy do czynienia jedynie z elementem czegoś, co mogło być reformą. Jednak wciąż tej reformy nie ma. Trzeba by ją przemyśleć i przeanalizować, a potem zaproponować jakieś rozwiązanie i przeprowadzić dyskusję na ten temat.

Pierwszym krokiem rządu Tuska ws. emerytur było zmniejszenie składki OFE. Czy obie te zmiany mają jakiś wspólny mianownik?

Można różnie oceniać działalność OFE, ale trzeba pamiętać, że za tym krokiem stała po prostu chęć zmieszczenia się w graniach dopuszczalnego długu publicznego. Udało się, dzięki kreatywnej księgowości rządzących. To pokazuje, że władzy nie chodzi o żadną reformę, czy rację stanu. Sposób wprowadzenia tej pseudoreformy, czyli rozpoczęcie dyskusji tuż po wyborach, budzi wątpliwości. Przecież w kampanii wyborczej nie mówiono o tym wcale.

Wątpliwości budzi również sposób prowadzenia rozmowy w tej sprawie

Metoda, w której nie prowadzi się w ogóle debaty, budzi również zdziwienie. Rząd powinien zaprezentować propozycje, wytłumaczyć i przekonać do niej społeczeństwo. Następnie można byłoby wprowadzić te pomysły w życie. Jednak to, co mamy, to aroganckie zachowanie władzy.

Ewa Kopacz powiedziała w środę na konferencji, że porozumienie partii koalicyjnych w tej sprawie jest już bliskie. Jak Pan ocenia takie słowa?

Nie chciałbym się wypowiadać na temat Ewy Kopacz. To jest osoba, która została nagrodzona przez premiera Tuska jednym z najważniejszych stanowisk w państwie za kłamstwa ws. katastrofy smoleńskiej. To jest tak dalekie psucie standardów życia politycznego, że trudno cokolwiek komentować. Kopacz się zachowuje tak, jak się od niej tego oczekuje.

Czy Pana zdaniem spór ze związkowcami może odbić się czkawką rządowi?

Widać, że następuje stopniowe ścieranie się poparcia dla rządu. Spoza lukru, pozorów i zabiegów PRowskich zaczyna wyłazić rzeczywisty wizerunek rządu. On jest opłakania godny. To polityka podporządkowania wizerunkowi, robieniu dobrej wrażenia, eliminowaniu konkurentów. Tu nie chodzi o dobro wspólne, rozumiane w dłuższej perspektywie, nie chodzi o polski interes narodowy w polityce międzynarodowej. Ja bardzo negatywnie oceniam ekipę Tuska.

Jednak do wielu taki obraz nie dociera

Opinia publiczna nie znała prawdziwego obrazu rządu Tuska, ponieważ trwała ochrona medialna rządzących. Media grały swoją rolę, włączając się w propagandę rządu. One są elementem establishmentu, więc wspierały PO, która jest emanacją układu dominującego. Obecnie widać, że media usiłują wciąż tonować niezadowolenie, ale nie da się już przemilczeć strajków, czy protestów. Realność zacznie przeciekać coraz częściej. Gdy się ona pojawi, gdy ludzie zrozumieją, jakie niesie ze sobą skutki, poziom poparcia dla rządu będzie znacznie mniejszy, sytuacja ulegnie znaczącej zmianie.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook