Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: Władza i media zabijają demokrację

22.09.2012

O debacie ekonomistów oraz reakcji władz i mediów na tę inicjatywę PiS portal Stefczyk.info rozmawia ze znanym dziennikarzem i publicystą Bronisławem Wildsteinem.

Stefczyk.info: 24 września ma się odbyć debata ekonomistów, którą zaproponował Jarosław Kaczyński. Eksperci mają się zająć programem przedstawionym przez lidera opozycji. Jak Pan ocenia tę inicjatywę?

Bronisław Wildstein: Im więcej publicznych debat w Polsce, tym lepiej. W tej chwili narzekamy na brak debat, a nadmiar propagandy rządowej, która zbywa próby merytorycznej krytyki agresywnym atakiem. Reakcja na propozycję debaty jest przykładem właśnie takiego ataku. Oczywiście można narzekać, że debata nie jest dobrze przygotowana przez opozycję, że jej uczestnicy nie zostali wcześniej umówieni itd. Jednak to są sprawy drugorzędne.

Co jest najistotniejsze?

Kwestią pierwszoplanową jest sama debata. Nie ma demokracji bez publicznej debaty. W Polsce natomiast ta debata umarła, ponieważ dezawuuje się istnienie demokracji. Atakuje się opozycję, jako taką, w więc istotę demokracji. Uniemożliwia się tym samym debatę. Skoro nie ma opozycji to i nie ma nad czym debatować. Istotą demokracji jest debata rządzących i opozycji.

Czemu debata jest tak istotna?

Dzięki niej obywatele są w stanie wypracować sobie opinie na temat spraw najważniejszych dla kraju. Potem mogą podejmować decyzje. Działanie rządu oraz ogromnej grupy mediów sprzyjających władzy jest zabijaniem możliwości debaty, a więc zabijaniem demokracji.

Jak ocenia Pan maila, jakiego minister Rostowski wysyła do ekonomistów zaproszonych do debaty? PAP informowała, że wzywał on ekspertów, by racjonalnie oceniali program PiS oraz pisał, że jego wprowadzenie byłoby katastrofą dla finansów publicznych.

Ten mail to kolejny przykład zastąpienia debaty dezawuowaniem potencjalnych dyskutantów. Zamiast dowodzić swoich racji, czy dowodzić błędów propozycji opozycyjnych mamy do czynienia z gołosłownymi oskarżeniami nie popartymi poważnymi obliczeniami, ani konfrontacją z tym, co robi obecny rząd. Nie rozstrzygam, czyje propozycje są lepsze, zaznaczam jedynie, że rząd uniemożliwia dojście do tego, kto ma rację. Rząd nie przytacza żadnych argumentów. Wracamy więc do spraw podstawowych dla demokracji i polityki. Debata zamiera.

Czym to będzie skutkować?

To już skutkuje tym, że obywatele nie wiedzą, co się dzieje. Oni traktują politykę niemal jak grę sportową pomiędzy dwoma zwaśnionym drużynami. Obywatele sami zamieniają się w kibiców. Przestają być obywatelami, którzy dokonują świadomych wyborów na rzecz dobra państwa. W dalszej konsekwencji zanik debaty publicznej będzie oznaczał wzrost agresji w życiu publicznym.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook