Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: Widać złą wolę

23.10.2012

O reakcji na konferencję naukowców o katastrofie smoleńskiej oraz możliwych zmianach narracji portal Stefczyk.info rozmawia z Brosnisławem Wildsteinem, publicystą i dziennikarzem, byłym prezesem TVP.

Stefczyk.info: W poniedziałek odbyła się wielka konferencja naukowa dotycząca katastrofy smoleńskiej. Eksperci wskazywali, że na pokładzie tupolewa doszło do wybuchów. Na spotkaniu zaprezentowano wiele ważnych wystąpień, jednak próżno szukać o nich wiadomości w mediach. Żaden wieczorny serwis informacyjny w telewizji nie informował o tym wydarzeniu, niemal żadna z gazet tej sprawy nie eksponuje. Czy Pana to dziwi? Jak Pan to ocenia?

Bronisław Wildstein: Muszę powiedzieć, że niestety mnie to nie dziwi. To milczenie mediów jest poniekąd dowodem winy. Normalnie w takiej sytuacji powinna nastąpić odpowiedź ze strony mediów, które lansują odmienną wersję wydarzeń w Smoleńsku. Jeśli mamy do czynienia z obywatelską inicjatywą, ponad 100 naukowców zbiera się i dochodzi do pewnych wniosków i to w sprawie tragedii narodowej, największej tragedii III RP, to musi nastąpić reakcja. Można dyskutować, można przedstawiać swoich ekspertów. Można reagować na różne sposoby. Jednak, jeśli się nie reaguje, to znaczy, że sprawę się chce zamilczeć. To jest poniekąd odpowiedź. Milczą ci, którzy mają nieczyste sumienie.

Czy coś może zmienić postawę tych mediów?

Może do tego dojść jedynie na skutek presji społecznej. Presja może zmusić do rewizji tych tez, które się podaje. Warto jednak zaznaczyć, że same fakty nie powodują zmiany nastawienia dominujących mediów. Nawet jeśli są udowodnione. Przypomnijmy chociaż kłamstwo o przygotowywanym zamachu stanu przez rząd Jana Olszewskiego w 1992 roku. Wiadomo, że to jest pomówienie. Tymczasem do dziś w "Gazecie Wyborczej" jest to powtarzane. To pokazuje, że w tej sprawie widać złą wolę. W sprawie smoleńskiej będziemy mieli zapewne to samo, ponieważ ci, którzy zainwestowali w kłamstwo, w mistyfikację prawdy o katastrofie smoleńskiej, wiedzą, że prawda ich narazi na odpowiedzialność, choćby moralną.

Mariusz Max Kolonko mówił ostatnio, że Amerykanie mało wiedzą o Smoleńsku. Głównie powtarzają rosyjskie kłamstwa. Narracja o katastrofie może ulec zmianie?

W świat poszła jedna wersja katastrofy smoleńskiej. Jednak może przecież pójść inna. Jest wiele przykładów takich zmian narracji. Najpierw idzie w świat jedna opowieść, a potem zupełnie odmienna. Nie ma powodu, by ta sprawa nie uległa rewizji. To jest możliwe.

Rozmawiał TK
[Fot. Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook