Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: Widać złą wolę

23.10.2012

O reakcji na konferencję naukowców o katastrofie smoleńskiej oraz możliwych zmianach narracji portal Stefczyk.info rozmawia z Brosnisławem Wildsteinem, publicystą i dziennikarzem, byłym prezesem TVP.

Stefczyk.info: W poniedziałek odbyła się wielka konferencja naukowa dotycząca katastrofy smoleńskiej. Eksperci wskazywali, że na pokładzie tupolewa doszło do wybuchów. Na spotkaniu zaprezentowano wiele ważnych wystąpień, jednak próżno szukać o nich wiadomości w mediach. Żaden wieczorny serwis informacyjny w telewizji nie informował o tym wydarzeniu, niemal żadna z gazet tej sprawy nie eksponuje. Czy Pana to dziwi? Jak Pan to ocenia?

Bronisław Wildstein: Muszę powiedzieć, że niestety mnie to nie dziwi. To milczenie mediów jest poniekąd dowodem winy. Normalnie w takiej sytuacji powinna nastąpić odpowiedź ze strony mediów, które lansują odmienną wersję wydarzeń w Smoleńsku. Jeśli mamy do czynienia z obywatelską inicjatywą, ponad 100 naukowców zbiera się i dochodzi do pewnych wniosków i to w sprawie tragedii narodowej, największej tragedii III RP, to musi nastąpić reakcja. Można dyskutować, można przedstawiać swoich ekspertów. Można reagować na różne sposoby. Jednak, jeśli się nie reaguje, to znaczy, że sprawę się chce zamilczeć. To jest poniekąd odpowiedź. Milczą ci, którzy mają nieczyste sumienie.

Czy coś może zmienić postawę tych mediów?

Może do tego dojść jedynie na skutek presji społecznej. Presja może zmusić do rewizji tych tez, które się podaje. Warto jednak zaznaczyć, że same fakty nie powodują zmiany nastawienia dominujących mediów. Nawet jeśli są udowodnione. Przypomnijmy chociaż kłamstwo o przygotowywanym zamachu stanu przez rząd Jana Olszewskiego w 1992 roku. Wiadomo, że to jest pomówienie. Tymczasem do dziś w "Gazecie Wyborczej" jest to powtarzane. To pokazuje, że w tej sprawie widać złą wolę. W sprawie smoleńskiej będziemy mieli zapewne to samo, ponieważ ci, którzy zainwestowali w kłamstwo, w mistyfikację prawdy o katastrofie smoleńskiej, wiedzą, że prawda ich narazi na odpowiedzialność, choćby moralną.

Mariusz Max Kolonko mówił ostatnio, że Amerykanie mało wiedzą o Smoleńsku. Głównie powtarzają rosyjskie kłamstwa. Narracja o katastrofie może ulec zmianie?

W świat poszła jedna wersja katastrofy smoleńskiej. Jednak może przecież pójść inna. Jest wiele przykładów takich zmian narracji. Najpierw idzie w świat jedna opowieść, a potem zupełnie odmienna. Nie ma powodu, by ta sprawa nie uległa rewizji. To jest możliwe.

Rozmawiał TK
[Fot. Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook