Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein we wSieci: Widmo populizmu krąży po Europie

04.05.2017

Widmo populizmu krąży po Europie – można sparafrazować dziś „Manifest komunistyczny” Karola Marksa. Ba, nie tylko po Europie, ale po całym Zachodzie.

Komunizm jednak, którego widma – słusznie – obawiali się Europejczycy, był określoną ideologią. Czym jest populizm, którym namiętnie straszą nas i siebie elity zachodnie od paru lat?
Wiemy na pewno, że jest epitetem, którym piętnowane jest to, czego nie lubi zachodni establishment, i stygmatem, którym naznaczane są niechętne mu trendy. Nie ma w tym żadnych ograniczeń. Najgłupszy dziennikarzyna, który nie ma pojęcia o ekonomii i nie słyszał o optymalnym obszarze walutowym, może dezawuować tą etykietą wybitnych ekonomistów wskazujących fundamentalne mankamenty euro.
Grupa niekwestionowalnych specjalistów od gospodarki: teoretyków i praktyków, tworzących Alternative für Deutschland (chodzi o pierwsze stadium tej partii, dziś jest już ona czymś zupełnie innym), którzy wykazywali nieracjonalność wspólnej europejskiej waluty, wmediach niemieckich ieuropejskich określana była jako ugrupowanie populistyczne, bez jakiejkolwiek próby uzasadnienia.

Premier Tusk wtrakcie lotu na forum ekonomiczne wKrynicy w 2008 r. ogłosił, że Polska przystąpi do euro w2011 r. Wkrótce okazało się to formalnie niemożliwe i prognozę przesunięto na rok 2012. Czy pamiętamy, jak media głównego nurtu zachwyciły się tą deklaracją i jęły straszyć populistami, którzy będą usiłowali blokować idealny plan Tuska? A projekt konstytucji europejskiej, tak upajający elity III RP, że jedyny problem upatrywały one w populistach, którzy mogą chcieć się domagać referendum w tej kwestii, czym mieliby nas ośmieszyć w oczach całej Europy? Działo się to moment przed referendami we Francji i w Holandii, które utrąciły ów oczekiwany podobno przez wszystkich (oprócz populistów) akt.

Przykłady można mnożyć. Ale czy to, że określenie „populizm” przekształcone zostało w młot do rozprawy z kontestatorami zachodniego status quo, oznacza, iż jest pozbawione treści? Stworzone zostało przecież dla nazwania jakiegoś zjawiska. Sądzę, że w miarę bezpiecznie populizm można uznać za wiarę w mądrość i dobro zbiorowości przeciwstawionej knowaniom zdradzieckich elit. Dziś ci, którzy posługują się stygmatem populizmu jako politycznym orężem, oznajmiają, że przeciwnicy obecnego status quo naiwnie wierzą w doskonałość prostego ludu.

Jako konserwatysta i krytyk obecnej oligarchii chciałbym zaprotestować. Konserwatyzm wyrasta zwiary w kulturę, która kiełzna ciemną stronę człowieczeństwa. Ludzie są słabi, ułomni i łatwo ulegają zawsze tlącym się w nich gwałtownym namiętnościom, a ich egoizm, jeśli nie natrafi na twarde reguły wychowania, może przybierać przerażające kształty. Kultura, która wyrasta z religii, jest zbiorową, wielopokoleniową mądrością, kiełzna instynkty ipielęgnuje dobre strony ludzkiej natury. Buduje hierarchię ludzkich dążeń i aspiracji, wartościuje uczynki. Istnienie elit jest niezbędne dla zbiorowości ludzkiej i kultury.
Składają się one jednak z przedstawicieli gatunku, którzy chociaż osiągnęli określone zdolności i przyjęli rolę liderów opinii publicznej, nie uwolnili się od naturalnych ograniczeń iułomności. Elity, które nie muszą walczyć oswoją pozycję, nie są poddawane próbie konkurencji, niekontrolowane i pozostawione sobie samym muszą ulec degeneracji. Proces ten możemy obserwować na Zachodzie od kilkudziesięciu lat. Uzasadnieniem panowania owych elit stała się ideologia, która odwraca znaczenia istaje się apoteozą ludzkiej lichoty. Zaludniający szklane pałace korporacji i urzędów, redakcji i biur, domów medialnych, wytwórni filmowych i wydawnictw konsumują to, co wytworzyły generacje poprzednie.

Dewastując odziedziczoną cywilizację i zadłużając się na potęgę, żyją na kredyt i tracą kontakt z rzeczywistością, który zwykły zjadacz chleba zmuszony jest zachować. To stanowi jego przewagę. Jego zdrowy rozsądek może się okazać nadzieją na uratowanie naszego świata, chociaż obecnie pozostaje jedynie nadzieją.

Bronisław Wildstein

*tekst ukazał się w tygodniku "wSieci"

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook