Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein we „wSieci”: Przełamią polską mikromanię

02.06.2015

Zwycięstwo Andrzeja Dudy oznacza, że procedury demokratyczne mogą zadziałać nawet w oligarchicznym systemie, jakim jest III RP. Dowodzi również, że wbrew pozorom nie jest to ustrój stabilny— pisze Bronisław Wildstein na łamach tygodnika „wSieci”, podsumowując kampanię prezydencką i wynik wyborów.

Publicysta pisma przekonuje przy tym, że przejęcie politycznych rządów niczego jeszcze nie gwarantuje.

„III RP jest państwem słabym i podporządkowanym silnym uczestnikom życia publicznego: potężnym, międzynarodowym przedsiębiorstwom; zwartym korporacjom zawodowym, np. prawniczym; wpływowym ośrodkom kultury czy mediom. I przede wszystkim jest ono uległe wobec silniejszych graczy unijnych, zwłaszcza Niemiec. (…) Funkcjonujące obecnie słabe państwo to przecież nie tylko żerowisko dla establishmentu III RP, lecz również jego zagranicznych koalicjantów i mocodawców” — czytamy.

Zdaniem Wildsteina swoisty układ powiązań III RP powoduje, że nowa władza, która będzie chciała naruszyć status quo, spotka się z oporem i dużymi pretensjami. Autor widzi jednak przy tym dużą różnicę między obydwoma obozami.

„Nowo wybrany prezydent mówi o zakończeniu wojny domowej, etosie republikańskim i kapitale społecznym, a jego konkurenci o nienawiści, wojnie i agresji” — pisze.

I dodaje:

„Sukces Dudy i ruchu Kukiza może zapowiadać przełamywanie polskiej mikromanii. W tym kontekście polskiemu establishmentowi i jego reprezentantowi, jakim jest PO, może być zdecydowanie trudniej ożywić zimną wojnę domową, dzięki której udawało się mu utrzymywać władzę. (…) Odsunięcie od rządzenia tych, którzy sieją nienawiść pod hasłem walki z nią, jest pierwszym warunkiem odbudowy wspólnoty i jej sukcesu” - zaznacza publicysta.

Całość eseju Wildsteina na łamach najnowszego numeru „wSieci” - polecamy!


Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook