Jedynie prawda jest ciekawa

Wildstein we "wSieci": Odmęty sprawiedliwości III RP

03.07.2015

Publicysta "wSieci" pisze o śledztwie dotyczącym korupcji w gdańskim Sądzie Najwyższym.

Gdańska prokuratura apelacyjna umorzyła główne wątki tajnego — naturalnie — śledztwa dotyczącego korupcji w Sądzie Najwyższym. Całość zostanie umorzona niedługo. Skąd wiem? Dedukcja, drogi czytelniku, i to na elementarnym poziomie.

 Hurtowe umorzenie mogłoby robić złe wrażenie. Historia tego śledztwa generalnie wskazuje na zwiększanie dbałości o formy ze strony prokuratury. Dobre i to. Zaczęło się od krakowskiej prokuratury apelacyjnej, która po trzech latach, w 2012 r., ucięła śledztwo w całości, informując, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zgromadziło materiały operacyjne bezprawnie i wbrew przepisom, a jego ówczesny szef Mariusz Kamiński wyłudził zgodę na stosowanie podsłuchu.

Czy wyprosił ją od litościwych prokuratorów i sędziów, czy ich upił albo zahipnotyzował, tego się nie dowiedzieliśmy. Niby miał podstawy prawne, ale uzyskał je nieprawnie. Po obserwacji, jak traktują sądy sprawy korupcyjne ujawnione przez CBA, tudzież wyrok na Kamińskiego i jego współpracowników wydany przez sędziego Wojciecha Łączewskiego — przypominam go, bo to personalna hańba polskiego wymiaru sprawiedliwości — najprostsze byłoby przyjęcie, że wszelkie dowody pozyskane przez CBA pod wodzą Kamińskiego są z zasady nieprawne.

Prokuratura Generalna uznała jednak, że w Krakowie pospieszyli się i sprawa została przekazana do dalszego prowadzenia do Gdańska. O tym, jaki będzie finał, wiadomo było od początku, ale gdańszczanie zachowali się bardziej formalnie, chociaż ich sentencja jest w sumie identyczna.

Cały felieton Bronisława Wildsteina do przeczytania w bieżącym numerze tygodnika „wSieci”.

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook