Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein we "wSieci": Odmęty sprawiedliwości III RP

03.07.2015

Publicysta "wSieci" pisze o śledztwie dotyczącym korupcji w gdańskim Sądzie Najwyższym.

Gdańska prokuratura apelacyjna umorzyła główne wątki tajnego — naturalnie — śledztwa dotyczącego korupcji w Sądzie Najwyższym. Całość zostanie umorzona niedługo. Skąd wiem? Dedukcja, drogi czytelniku, i to na elementarnym poziomie.

 Hurtowe umorzenie mogłoby robić złe wrażenie. Historia tego śledztwa generalnie wskazuje na zwiększanie dbałości o formy ze strony prokuratury. Dobre i to. Zaczęło się od krakowskiej prokuratury apelacyjnej, która po trzech latach, w 2012 r., ucięła śledztwo w całości, informując, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zgromadziło materiały operacyjne bezprawnie i wbrew przepisom, a jego ówczesny szef Mariusz Kamiński wyłudził zgodę na stosowanie podsłuchu.

Czy wyprosił ją od litościwych prokuratorów i sędziów, czy ich upił albo zahipnotyzował, tego się nie dowiedzieliśmy. Niby miał podstawy prawne, ale uzyskał je nieprawnie. Po obserwacji, jak traktują sądy sprawy korupcyjne ujawnione przez CBA, tudzież wyrok na Kamińskiego i jego współpracowników wydany przez sędziego Wojciecha Łączewskiego — przypominam go, bo to personalna hańba polskiego wymiaru sprawiedliwości — najprostsze byłoby przyjęcie, że wszelkie dowody pozyskane przez CBA pod wodzą Kamińskiego są z zasady nieprawne.

Prokuratura Generalna uznała jednak, że w Krakowie pospieszyli się i sprawa została przekazana do dalszego prowadzenia do Gdańska. O tym, jaki będzie finał, wiadomo było od początku, ale gdańszczanie zachowali się bardziej formalnie, chociaż ich sentencja jest w sumie identyczna.

Cały felieton Bronisława Wildsteina do przeczytania w bieżącym numerze tygodnika „wSieci”.

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook