Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein we "wSieci": Nowa i stara Europa

02.01.2017

"Kryzys imigrancki pokazał dobitnie naturę konfliktu w naszych krajach i wokół nich".

„Orbán czy Kaczyński to klasyczni politycy konserwatywni. Jeśli trudno znaleźć podobnych im w zachodniej Europie, to dlatego, że presja dominującej ideologii i jej kapłanów, którzy kontrolują najważniejsze ośrodki opinii publicznej na Zachodzie, wykastrowała prawicę europejską i uczyniła ją trudno odróżnialną od liberalnej lewicy. Mimo nacisku nie udało się to w naszych krajach i konserwatyści, którzy odwołują się do sprawdzonej aksjologii i kulturowego porządku, a także tożsamości swoich krajów, przetrwali” — pisze na łamach tygodnika „wSieci” Bronisław Wildstein.

Publicysta zwraca uwagę, że cywilizacja Zachodu odniosła swój światowy triumf, kiedy prezentowała radykalnie odmienne niż obecnie postawy, jednak dziś „w ogromnej mierze konsumuje owoce tamtego sukcesu i pasożytuje na wytworzonej wówczas kulturze”.

„Próbując naśladować jej stan obecny, skazujemy się na stagnację i konserwowanie swojej peryferyjnej, drugorzędnej pozycji. Imitując umowny Zachód, redukujemy się do roli jego wiecznego ubogiego krewnego i klienta. UE wbrew obowiązującej w niej retoryce jest polem twardej, wewnętrznej konkurencji ekonomicznej i do pewnego stopnia także politycznej. Akcentując swój podrzędny status, sprowadzając się do roli naśladowcy, stajemy się klientem kontynentalnych potęg, które dbają o swoje interesy ekonomiczne i chętnie widziałyby nas w roli gospodarczego zaplecza” — pisze Wildstein.

Dodaje, że lekceważenie charakteryzuje dominującą ideologię europejską. Być może przyzwyczaili się do tego mieszkańcy Zachodu, ale Polacy takiego poczucia nie mają.

„Być może wzmacnia je poczucie „naturalnej” trwałości tego ludzkiego środowiska, do czego zdążyli przyzwyczaić się zachodni Europejczycy. Jak wspominałem, my takiego poczucia nie mamy. Nasze zachowanie piętnowane jako „ksenofobiczne i zacofane” w rzeczywistości jest naturalną obroną swojej tożsamości. Wzmacniane jest przez niechęć do tego, aby to inni decydowali o naszych podstawowych sprawach. Kryzys imigrancki pokazał dobitnie naturę konfliktu w naszych krajach i wokół nich” — pisze na łamach tygodnika „wSieci” Bronisław Wildstein.

Cały artykuł Bronisława Wildsteina pt. „Nowa i stara Europa” przeczytasz w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook