Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein we "wSieci": Nowa i stara Europa

02.01.2017

"Kryzys imigrancki pokazał dobitnie naturę konfliktu w naszych krajach i wokół nich".

„Orbán czy Kaczyński to klasyczni politycy konserwatywni. Jeśli trudno znaleźć podobnych im w zachodniej Europie, to dlatego, że presja dominującej ideologii i jej kapłanów, którzy kontrolują najważniejsze ośrodki opinii publicznej na Zachodzie, wykastrowała prawicę europejską i uczyniła ją trudno odróżnialną od liberalnej lewicy. Mimo nacisku nie udało się to w naszych krajach i konserwatyści, którzy odwołują się do sprawdzonej aksjologii i kulturowego porządku, a także tożsamości swoich krajów, przetrwali” — pisze na łamach tygodnika „wSieci” Bronisław Wildstein.

Publicysta zwraca uwagę, że cywilizacja Zachodu odniosła swój światowy triumf, kiedy prezentowała radykalnie odmienne niż obecnie postawy, jednak dziś „w ogromnej mierze konsumuje owoce tamtego sukcesu i pasożytuje na wytworzonej wówczas kulturze”.

„Próbując naśladować jej stan obecny, skazujemy się na stagnację i konserwowanie swojej peryferyjnej, drugorzędnej pozycji. Imitując umowny Zachód, redukujemy się do roli jego wiecznego ubogiego krewnego i klienta. UE wbrew obowiązującej w niej retoryce jest polem twardej, wewnętrznej konkurencji ekonomicznej i do pewnego stopnia także politycznej. Akcentując swój podrzędny status, sprowadzając się do roli naśladowcy, stajemy się klientem kontynentalnych potęg, które dbają o swoje interesy ekonomiczne i chętnie widziałyby nas w roli gospodarczego zaplecza” — pisze Wildstein.

Dodaje, że lekceważenie charakteryzuje dominującą ideologię europejską. Być może przyzwyczaili się do tego mieszkańcy Zachodu, ale Polacy takiego poczucia nie mają.

„Być może wzmacnia je poczucie „naturalnej” trwałości tego ludzkiego środowiska, do czego zdążyli przyzwyczaić się zachodni Europejczycy. Jak wspominałem, my takiego poczucia nie mamy. Nasze zachowanie piętnowane jako „ksenofobiczne i zacofane” w rzeczywistości jest naturalną obroną swojej tożsamości. Wzmacniane jest przez niechęć do tego, aby to inni decydowali o naszych podstawowych sprawach. Kryzys imigrancki pokazał dobitnie naturę konfliktu w naszych krajach i wokół nich” — pisze na łamach tygodnika „wSieci” Bronisław Wildstein.

Cały artykuł Bronisława Wildsteina pt. „Nowa i stara Europa” przeczytasz w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook