Jedynie prawda jest ciekawa

Wildstein we "wSieci": "Kultura, głupcze!"

04.08.2015

"Po cichu, niezauważenie kultura w III RP przejęta została przez kadry nowej, kontrkulturowej rewolucji, która reprezentuje dominującą dziś w Europie lewicowo-liberalną ideologię. W krótkim czasie Polskę, która odzyskała niepodległość dzięki „Solidarności” będącej odrodzeniem wspaniałej republikańskiej tradycji naszego narodu, zdominowały postawy stanowiące jej zaprzeczenie" – pisze Bronisław Wildstein.

"Niezwykłą kulturową tożsamość naszego kraju zderzono z wrogą jej ideologią" – pisze autor artykułu

Bronisław Wildstein w swoim tekście przytacza przykłady "narzucania wzorców i norm przez dominujące ośrodki kulturalne w Polsce, które naśladują centra cywilizacyjnej władzy w UE i są przez nie wspierane". Oto jeden z nich: "Ostatnie dotacje Ministerstwa Kultury skierowano do pism związanych z establishmentem III RP i do organów lewicy. […] Wsparcia nie otrzymał dwumiesięcznik 'Arcana', przez 20 lat punkt orientacyjny prawicy polskiej. Nie dostał środków przebojowy i oryginalny organ Klubu Jagiellońskiego, kwartalnik 'Pressje'. Nie przyznano ich 'Christianitas', kwartalnikowi, który na bardzo wysokim poziomie uprawia refleksję chrześcijańską. Pozbawiona ich została 'Teologia Polityczna', która wprowadziła do kultury polskiej nowy sposób ujęcia problemów polityczno-filozoficznych. Nie było ich dla kwartalnika Związku Polskich Artystów Plastyków 'ArtTak', który nieideologicznie traktował sztuki plastyczne. Pieniędzy nie dano również na kwartalnik 'Nowy Obywatel', który pokazuje, że lewicowość nie musi znaczyć: nihilizm".

Bronisław Wildstein wskazuje jakie jest znaczenie kultury i dbanie o jej narodowy indywidualny charakter. "Zaangażowani w codzienne boje politycy zapominają o roli kultury. W rzeczywistości to najważniejsza sfera, która formuje politykę. To wymiar metapolityczny, budujący postawy, które zaowocują konkretnymi demokratycznymi wyborami. Jeśli pogodzimy się z obecną postacią kultury w naszym kraju, niezadługo osiągniemy wymarzony przez postępowców stan społeczeństw Europy Zachodniej: zdezintegrowane i powodowane wyłącznie impulsem konsumpcyjnym, niezdolne do samoobrony stado. Z tą różnicą, że pozostawione na dużo niższym poziomie materialnym" - pisze publicysta.

Polecamy artykuł Bronisława Wildsteina w tygodniku „wSieci”, w sprzedaży od 3 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook