Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: Rządzący mogą na tym ucierpieć

23.07.2012

O sprawie “taśm PSL”, możliwych skutkach tej sprawy oraz narracji mediów portal Stefczyk.info rozmawia z publicystą Bronisławem Wildsteinem.

Stefczyk.info: W polityce trwa burza wywołana przez “taśmy PSL”. Komu ona może służyć? Kto ją “odpalił”?

Bronisław Wildstein: Gdy ujawniane są tajne rozmowy, filmy nagrane ukrytymi kamerami, to wiadomo, że ta sprawa komuś do czegoś służy. Skoro dowiadujemy się o tajnych manewrach i innych nieznanych decyzjach, to wiadomo, że jest to częścią jakiejś gry prowadzonej przez tych, którzy mieli wiedzę o ujawnianych sprawach. Oni przy tym o coś grają. To oczywiście nie zmienia faktu, że z ujawnionych informacji należy wyciągać wnioski. Media powinny się tym zajmować, a obywatele powinni wyciągać wnioski.

Czy takie praktyki to tylko problem PSL?

Oczywiście to nie dotyczy tylko PSLu, podobne praktyki są obecnie i w innych partiach. Jednak Stronnictwo jest jednak szczególne. To partia przedsięwzięcia rodzinno-towarzyskiego, która skupia się na zapewnianiu intratnych stanowisk ludziom ze sobą związanych. To oczywiście występuje i w innych ugrupowaniach, ale zdaje się, że w PSL chodzi tylko o to.

Dlaczego PSL ma przyzwolenie na takie działanie?

Mamy system, który powoduje, że bez PSL trudno stworzyć większość koalicyjną. Kolejne partie przymykają więc oczy na praktyki ludowców. Partie rządzące oddelegowują część rzeczywistości publicznej PSLowi. To nie jest jednak postawa pedagogiczna.

PO też daje na to zgodę?

Pamiętajmy, że Platforma, która sprawuje władzę w Polsce od pięciu lat, wygrała wybory na fali walki z walką z korupcją, na fali sprzeciwu wobec działań antykorupcyjnych. Przedstawiono je jako terroryzowanie społeczeństwa. Próbę przywrócenia norm i elementarnego ładu etycznego przedstawiono jako terror polityczny. To się udało, dzięki mediom. Nie dziwi więc, że pod rządami tej partii szerzy się korupcja oraz innego typu patologiczne praktyki, jak nepotyzm czy układy towarzysko-środowiskowe. To stale narasta.

Są szanse na zmianę?

Pamiętajmy, że z afery hazardowej, która wybuchła jakiś czas temu, nie wyciągnięto wniosków. Wymienianie podobnych przykładów można mnożyć. Jeśli obecnie media skupiają się jedynie na patologiach, które są udziałem ludzi PSL, a kiedyś walczyły z ludźmi oczyszczającymi polskie życie publiczne z korupcji, to dowód dwuznaczności sytuacji. Pytanie, dlaczego z równym zacięciem nie walczy się z patologiami istniejącymi w partii rządzącej. Mamy przykłady zawłaszczania państwa i wykorzystywania stanowisk politycznych.

Czy sprawa “taśm PSL” może mieć jakieś skutki polityczne?

To jest trudno powiedzieć. Takie zjawiska mają swoją dynamikę. Pytanie, czy ta sprawa taką dynamikę spowoduje. To nie jest wykluczone. Przecież na początku afery Rywina również nikt nie spodziewał się, że ta sprawa wywoła tak daleko idące skutki. Ja nie przewiduję tak daleko idących konsekwencji, ale w mojej ocenie partii rządzącej nie uda się wyjść z tej sprawy bez szwanku.

To będzie trwała szkoda?

W główny nurt medialny w Polsce nie wierzę w takich sprawach. Pytanie, czy pojawi się masowe oczekiwanie obywateli, by coś się zmieniło. Takie oczekiwanie wymusi na mediach i politykach określone działania. Biorąc pod uwagę, że wchodzimy w okres pogarszania się sytuacji gospodarczo-społecznej w Polsce, cała sprawa może mieć konsekwencje poważniejsze. Ta sprawa może przerosnąć tego, kto dla własnych korzyści ją uruchomił.

Rozmawiał Nal
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook