Jedynie prawda jest ciekawa


Pozycja Gowina rośnie

20.03.2012

Minister sprawiedliwości urasta na jedną z najbardziej znaczących postaci w Platformie, a nawet nie tylko w Platformie – mówi portalowi Sytefczyk.info publicysta Bronisław Wildstein.

Stefczyk.info: Jarosław Gowin urasta na polityka numer 2 w Platformie Obywatelskiej – pisze „Rzeczpospolita”. Czy w Pana ocenie objęcie resortu sprawiedliwości pozwoli Gowinowi na wejście w skład ścisłej czołówki partyjnej?

Bronisław Wildstein: Sądzę, że w jakimś sensie Gowin jest już w tej czołówce. Trzeba jednak pamiętać, że Platforma jest partią wodzowską, w której o wszystkim stanowi Donald Tusk. Grzegorz Schetyna, który miał być osobą numer dwa w partii, posiadał własną rolę i pozycję w PO, został zniszczony jednym skinieniem ręki przez Tuska. Schetyna dziś odgrywa jakąś rolę w partii, ale znacznie mniejszą niż kiedyś. Nie jest w stanie w żaden sposób zagrozić pozycji lidera.

Wielu wskazuje, że Gowin jest nietypowym politykiem

Gowin jest postacią wyjątkową z paru względów. Po pierwsze, ma swoje przekonania, którym jest w miarę wierny. Jest kompetentny, posiada szerokie horyzonty intelektualne, co jest niespotykane zarówno w PO, jak i w ogóle na polskiej scenie politycznej. On ma również autonomiczną pozycję. Nie zawdzięcza wszystkiego polityce, jak większość polityków. On przyszedł do polityki mając swoją pozycję i dorobek intelektualny. To jest pewien fenomen.

Można dziś coś powiedzieć o jego politycznej przyszłości?

To ciężkie zadanie. Pamiętajmy, że mamy czas pewnego przełomu. Kruszy się poparcie dla Platformy Obywatelskiej oraz samego premiera Tuska, jako lidera rankingów poparcia. W tej sytuacji nie wiadomo, co będzie się działo w samej PO. Tusk aspiruje do międzynarodowych stanowisk. Ma być kandydatem na szefa Komisji Europejskiej. Jesteśmy w momencie przejścia. W tej sytuacji Gowin, przed którym stoi bardzo trudne zadanie, próbuje zrealizować coś, co jest bezsprzecznie potrzebne Polsce. Próbuje rozluźnić korporacyjne okowy, w jakich jest Polska. To projekt nie budzący specjalnych kontrowersji, poza środowiskami, których interesy są zagrożone. Jeśli Gowin będzie działał jak do tej pory, osiągnie sukces. Uda mu się to nawet, jeśli Tusk cofnie poparcie, które ma obecnie. On jest jednym z dwóch ministrów, którzy pokazują, że o coś walczą, że chcą coś zmieniać, że mają cel. To powoduje, że minister sprawiedliwości urasta na jedną z najbardziej znaczących postaci w Platformie, a nawet nie tylko w Platformie.

Rozmawiał saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook