Jedynie prawda jest ciekawa

Wildstein: Od początku Europa była kilku prędkości

07.03.2017

"Jeżeli będziemy w tej drugiej lepiej rozwijającej się prędkości – to lepiej dla nas. Polacy zaczną rozumieć, że powinni zabiegać o własne interesy i grać własną grę" - powiedział publicysta Bronisław Wildstein na łamach portalu wPolityce.pl

Bronisław Wildstein przypomina kulisy poprzednich wyborów na ważne stanowiska Unii Europejskiej.

"Jak wyglądały wybory Van Rompuya na prezydenta EU"? - pyta Wildstein "Wówczas Donald Tusk przyleciał na wybory i już na lotnisku w Brukseli dowiedział się, kto już tym przewodniczącym będzie. Podobna sprawa była z panią Mogherini. Identycznie wyglądał wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego RE. Nikt oficjalnie nie opisał jak wyglądały te procedury" - podkreślił.

Zaznaczył, że Polacy podważyli ten schemat. "Polacy jako swojego reprezentanta wystawili Jacka Saryusz-Wolskiego.  Naruszył ten stan rzeczy, w którym jakieś siły wyłaniają ważnych urzędników UE. My oczywiście wiemy jak te wybory wyglądały. Wybierała Merkel w porozumieniem prezydentem Francji, potem poinformowali szefów rządu angielskiego, włoskiego, i tak wyglądały te wybory. Teraz wyłonienie z Polski swojego reprezentanta narusza ten stan rzeczy. Nagle pojawia się element demokracji. My nie chcemy, by ktoś za nas wyznaczał naszego przedstawiciela. Ważne, że trzeba ujawnić kulisy tych działań" - oceniał Wildstein.

Dziennikarz wypowiedział się na temat spotkania polityków Unii Europejskiej w Wersalu. "Coraz głośniej mówi się , że Europa będzie dwóch prędkości. PO grozi, że wylądujemy w drugiej prędkości" - powiedział.

Dodał, że nasz kraj skorzysta, jeżeli znajdzie się w poza "centrum"

"My powinniśmy się cieszyć, bo kraje poza strefą Euro rozwijają się szybciej. Od początku było tak, że Europa była nie dwóch, ale kilku prędkości. Nie ma co mistyfikować tej sprawy. Jeżeli będziemy w tej drugiej lepiej rozwijającej się prędkości – to lepiej dla nas.  Polacy zaczną rozumieć, że powinni zabiegać o własne interesy i grać własną grę" - podkreślił Wildstein.

[fot.youtube/wpolityce]
MW/wPolityce

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook