Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein o tym, kto "szczuje i poniża"

18.01.2016

"Nie widziałeś nagonki na PiS przez ostanie osiem lat, próby dezawuowania i wyeliminowania z życia publicznego opozycji?"

LIST DO PRZYJACIELA, CZYLI WILDSTEIN O TYM, KTO „SZCZUJE I PONIŻA”

W piątkowym (8 stycznia) wrocławskim dodatku „Gazety Wyborczej” na czołówce ukazał się wywiad z Aleksandrem Gleichgewichtem, przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, byłym działaczem „Solidarności” i opozycji przedsierpniowej. Jest on moim przyjacielem od 1977 r., a ponieważ wywiad zatytułowany „W powietrzu czuć smród 1968 r.” dotyczy spraw podstawowych dla naszego kraju i zawiera głównie, moim zdaniem, niesprawiedliwe, oskarżenia nowej większości parlamentarnej i ogólnie ludzi, którzy chcieliby zmienić rzeczywistość III RP, uznałem, że powinienem publicznie zaprezentować moją nań odpowiedź. Starcie naszych racji jest bowiem przejawem fundamentalnego sporu, który głęboko przeorał polskie społeczeństwo – tak uzasadnia swój list Bronisław Wildstein.

 

W liście do Aleksandra Gleichgewichta na łamach tygodnika „wSieci” – Bronisław Wildstein odpowiada na tezy, które postawił w wywiadzie udzielonym „Gazecie Wyborczej” przyjaciel dziennikarza. Oto przykłady dyskursu: Jako przykład przyzwolenia na zło podajesz kwestionowanie „poprawności politycznej”. […] „Ludzie jakby zapomnieli, że poprawność polityczna to zbiór reguł w relacjach społecznych, do których można zaliczyć przede wszystkim kulturę i szacunek dla innych. Umówiliśmy się — przepraszam bardzo za dosłowność — że nie pierdzimy przy stole. Analogicznie się umówiliśmy, że nie opowiadamy sobie dowcipów rasistowskich ani antysemickich”. Czytam i moje zdumienie się pogłębia. Czy nie dostrzegasz różnicy między kulturą i obyczajem, które są strukturami tworzonymi przez pokolenia, elastycznymi i pozwalającymi zachować wolność, a nakazami ideologicznymi, które chcą zastąpić i niszczą tradycyjną kulturę, domagają się sankcji prawnej, wolność zaś eliminują?

Bronisław Wildstein odpowiada również na zarzut brutalizacji języka: Nie pamiętasz wszystkich kampanii nienawiści organizowanych przez gazetę, której się tak obficie wywnętrzasz? Nie pamiętasz nagonek na „lustratorów”, „dekomunizatorów” etc.? Nie pamiętasz absolutnie bezpodstawnych pomówień rządu Olszewskiego, który jakoby przygotowywał „zamach stanu”, co niedawno znowu zaczęła „GW” powtarzać. […] Nie odnotowałeś rozlicznych wyroków na dziennikarzy za pokazanie prawdy, wyroków w majestacie prawa? Nie widziałeś nagonki na PiS przez ostanie osiem lat, próby dezawuowania i wyeliminowania z życia publicznego opozycji? […] Nie widziałeś ośmieszania i szykanowania tych, którzy nie chcieli się zgodzić na kłamstwo smoleńskie; obrażania rodzin ofiar czy sabatu zorganizowanego przeciw modlącym się pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu? […] Nie pamiętasz instrumentalnego używania przez „Wyborczą” wobec swoich wrogów stygmatu „antysemityzm”, czym doprowadzono do zbanalizowania się tego oskarżenia?

Dziennikarz swój list kończy: Ci, którzy walczą w obronie status quo ante, nie chcą żadnej debaty, chcą odzyskać swoją władzę i dlatego maksymalnie zaostrzają spór i oskarżają konkurentów o faszyzm czy totalitaryzm, aby wyeliminować ich z życia publicznego. Czy na pewno Ci z nimi po drodze?

Cała, obszerna odpowiedź Bronisława Wildsteina na wypowiedzi Aleksandra Gleichgewichta w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 18 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook