Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein o PRL-owskim żargonie prezydenta

05.12.2011

- Musimy sobie zdefiniować "więcej Europy", musimy umieć sobie powiedzieć, w czym to ma się konkretnie przejawiać. Trzeba więc jak najszybciej budować zrozumienie potrzeby zmiany nie tylko w kręgach politycznych w Europie, ale przede wszystkim od Świnoujścia do Ustrzyk Dolnych, od Szklarskiej Poręby do Suwałk – pisze dziś na łamach „Gazety Wyborczej” prezydent Bronisław Komorowski.

Tekst prezydenta komentuje dla portalu Stefczyk.info Bronisław Wildstein:

Tekst Bronisława Komorowskiego jest pełen frazeologii dominującej obecnie w rozmowie o Unii Europejskiej. To nieznośna frazeologia, która przypomina niestety dawny PRL-owski żargon: „więcej Europy w Europie”, „więcej Europy w Polsce” itd.

Przebija z niego także fundamentalna akceptacja oficjalnych stwierdzeń ze strony władz unijnych, straszących upadkiem Unii Europejskiej, który jakoby ma na nas sprowadzić gigantyczny kataklizm, co nie jest ani nieudowodnione, ani przedstawione w racjonalnych przesłankach, które mogłyby to uzasadniać.

Poza tymi frazesami, poza tym żargonem bardzo utrudniającym czytanie tego tekstu, pojawia się jeszcze coś innego. Prezydent mówi, „musimy przedyskutować sprawę”. Można właściwie potraktować ten tekst prezydenta jako zwrócenie uwagi naszemu rządowi, że powinien na początku przedstawić swoje stanowisko w Polsce, ponieważ przedstawianie stanowiska polskiego rządu na nie do końca oficjalnym spotkaniu w Berlinie, jest swoistym kuriozum. Przy okazji warto zwrócić uwagę na to, że w Polsce przed ogłoszeniem tego stanowiska, w ogóle nie były proponowane żadne dyskusje. Wypowiedź ministra spraw zagranicznych traktowana jest jak stanowisko rządu. W tym sensie prezydent wydaje się grać swoją grę, tzn. występować jako arbiter pomiędzy nieprzekonanymi a rządem; arbiter, który chce odgrywać niezależną rolę i osobiście przekonywać Polaków do tego, żeby postąpili dalej w kierunku integracji.

Bronisław Komorowski poświęca także sporo miejsca uspokojeniu nastrojów finansowych. „Nie należy się bać postulowanego przez Niemcy wzmocnienia nadzoru nad politykami budżetowymi państw strefy euro. Będą one przecież jak znaki drogowe ograniczające prędkość w niebezpiecznych miejscach. I wolałbym też, aby nad ich przestrzeganiem czuwały organy Wspólnoty, "wspólna policja", a nie inni użytkownicy dróg - państwa członkowskie - bo groziłoby to arbitralnością we wprowadzaniu sankcji dla tych, którzy naruszają nasze wspólne bezpieczeństwo” – pisze w „GW”.

Myślę, że to wyobrażenie, że sami nie jesteśmy w stanie panować nad swoimi decyzjami i muszą istnieć zewnętrzne czynniki, które będą sprawowały nad nami pieczę i pilnowały nas, żebyśmy nie użytkowali naszej wolności niewłaściwie jest niebywała – mówi Bronisław Wildstein.
- Co to znaczy? To znaczy, że nie jesteśmy rozwinięci na tyle, żebyśmy zasługiwali na wolność, bo wolność to podejmowanie ryzyka, to panowanie nad swoim losem, a więc podejmowanie decyzji, które mogą przynieść pozytywne albo negatywne rezultaty. Jeśli rezygnujemy z nich na rzecz kogoś innego, to cedujemy na rzecz kogoś innego własną wolność. Wyobrażenie, że istnieją w Europie takie siły, które są ponadnarodowe i funkcjonują ponad jakimkolwiek interesem partykularnym, są w jakiś szczególny sposób oświecone, osiągnęły jakiś poziom nadświadomości, wydaje się dosyć zdumiewające.

To jest wpisane w tej chwili w ten żargon propagandy europejskiej. Przyjmuje się jako nieomal oczywiste, że są ci bardziej dojrzali w Unii, a my jako mniej dojrzali mamy się im podporządkować, że oni będą dbali o naszą przyszłość. Jakoś nie za bardzo widać to w praktyce. Po pierwsze już intelektualnie jest to dosyć skandaliczne. Natomiast w praktyce, gdy patrzymy na działania Niemiec, na działania Unii Europejskiej, gdy patrzymy na decyzje o powołaniu wspólnego pieniądza dla tak różnych krajów, a więc decyzję, która przeczyła podstawowym pryncypiom ekonomicznym, jeżeli to wszystko weźmiemy pod uwagę, to tym bardziej obserwujemy nonsens budowania tej propagandy.

To wszystko jest wpisane w ten żargon „więcej Europy”, wpisane w zespół tej propagandy, takiejeuro gramoty. Bezrefleksyjne przyjmowanie pewnych frazesów, za którymi ukrywa się bardzo konkretna, bardzo niebezpieczna treść. To powiedzenie: jesteście za mało dojrzali do wolności. My wam zapewnimy bezpieczeństwo, gdy oddacie nam swoją wolność. Jeżeli ktoś się decyduje na przehandlowanie wolności za bezpieczeństwo, to nie zasługuje ani na jedno, ani na drugie. Poza tym  ta opozycja jest iluzoryczna, bo zrzeczenie się swojej wolności na rzecz jakiegoś suwerena jest jedynie uznaniem, że ten suweren będzie rządził lepiej niż my sami, choć nie daje nam to żadnej gwarancji.

PiKa [fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook