Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein o decyzji IPN: To krople drążące skałę

21.09.2016

"Mamy wystarczającą liczbę dokumentów, żeby wiedzieć, jak te początki III RP wyglądały. Jak ktoś do tej pory nie wie, to znaczy, że nie chciał wiedzieć" - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Bronisław Wildstein

Publicysta odniósł się w rozmowie to sprawy odtajnienia przez Instytut Pamięci Narodowej dokumentów ze zbioru zastrzeżonego IPN. Jak dodał, nikt nie wie, jakie rewelacje mogą się tam znajdować, ale mogą mieć one wpływ np. na postrzeganie przez ogół Lecha Wałęsy.

„Zgadzam się, pod tym względem tak. Ale do tego też potrzeba czasu, to się nie zmieni z dnia na dzień. To krople drążące skałę” - powiedział Wildstein.

Zapytany o to, czy politycy popełnili błąd utajniając je przez tyle lat odpowiedział, że wielu ludziom na tym zależało.

„Pytanie czy błąd? Moim zdaniem to nie był błąd, bo bardzo wielu ludziom indywidualnie, ale także całym grupom zapewne zależało na tym, żeby to utajnić. Tym, którzy byli po 1989 roku wpływowi, choć w demokracji w stosunku do osób publicznych powinna obowiązywać jawność. Ważniejsze były jednak interesy grupowe. W III RP mamy wciąż silne środowiska, które chcą utajnić przeszłość i to, jak osiągały swoją pozycję”.

Jak dodał, dokumenty te nie będą miały wielkiego wpływu na bieżące życie polityczne

„Nie jest też tak, że służby nad III RP dominowały. Były jednak narzędziem dominującej grupy w systemie komunistycznym, która po 1989 roku nad Wisłą dominować nie przestała. Przynależność do komunistycznych służb jest jednak powodem do wstydu, by nie powiedzieć hańby. To były służby dokonujące nawet zbrodni, będąc narzędziem panowania obcego mocarstwa nad Polską. I te grupy wciąż wolą, by pozostało to w cieniu” - podkreślił w rozmowie z „Super Expressem” Bronisław Wildstein.

wkt/se.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook