Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: "Absurd kreowany przez totalną opozycje sięga nieba"

29.09.2016

"Gdy przełączam kanał z "Faktów" na "Wiadomości", to okazuje się, że nie tyle żyję w różnych krajach, ile na różnych planetach" - mówił w TV Republika publicysta Bronisław Wildstein.

Wildstein był gościem programu "Kultura na Dzień Dobry", w którym mówił o swojej ostatniej książce "Dom wybranych" poruszającej problemy mediów i współczesnej cywilizacji.

"Przedstawiona jest telewizja komercyjna i są w niej działania odrealniające. Wymyślono niegdyś coś takiego jak reality show, prawdziwy spektakl - tylko że te spektakle są coraz bardziej fałszywe, począwszy od Big Brothera przechodzą kolejne stopnie manipulacji. Telewizja kreuje fikcyjny świat, wywołuje tęsknoty nie do zrealizowania, stawia ludzi w fikcyjnej rzeczywistości, w której mogą ścigać celebrytów i żyć tak jak oni" - powiedział, dodając:

"Nasz świat jest w ogromnej mierze nierzeczywisty, żyjemy coraz bardziej w ścianach ekranu, jednak ta prawdziwa rzeczywistość Żyjemy w świecie, który jest dla nas zawsze pewną tajemnicą. Zmorą naszych czasów jest to, że wydaje nam się, iż może odkryć tę tajemnicę i to jest właśnie pycha współczesności. Obecnie świat jest bardzo złożony, technicznie i cywilizacyjnie - przenika się wiele poziomów działania, wiele wpływów. Istotna jest gra o władze i toczy się ona nie tylko na poziomie politycznym. Media są tego emanacją – co prezentujemy ludziom jako pewne prawdy, co one znaczą naprawdę i jak to przekłada się na nasze życie".

Pisarz odniósł się także do rzeczywistości jaką kreują media. 

"Jest lepiej niż było przed zmianą w układzie politycznym, widać, że jest pluralizm. Gdy przełączam kanał z "Faktów" na "Wiadomości", to okazuje się, że nie tyle żyję w różnych krajach, ile na różnych planetach. Co prawda pojawiają się te same nazwiska, ale są to całkiem różne postacie. Jestem zdania, że media publiczne bardziej prawdziwie pokazują rzeczywistość, ale oczekiwałbym też, żeby były bardziej wobec tej rzeczywistości krytyczne. Z drugiej strony nieba sięga absurd, który kreuje totalna opozycja ze swoim medialno-kulturalnym zapleczem" - stwierdził Bronisław Wildstein.

kk/Telewizja Republika

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook