Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: Misjonarze powinni dostać pokojowego Nobla

03.02.2015

Polscy misjonarze pracujący w Republice Środkowej Afryki wciąż ratują ludzkie życie.


„Gdy jeździ się po Republice Środkowej Afryki, to najczęściej widzi się apokaliptyczny krajobraz. Ale kiedy wjeżdża się na tereny gdzie posługują polscy misjonarze to widać, że dzielnice muzułmańskie są dużo mniej zniszczone, a ich mieszkańcy mogą swobodnie się poruszać. To misjonarze powstrzymywali ludność przed dokonywaniem ataków na wyznawców Mahometa. Polsce misjonarze powinni otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla” – mówił w rozmowie z Radiem Wnet, Dawid Wildstein.

„Na północy Republiki Środkowej Afryki rządzą Selegowcy, którzy są wojskiem inwazyjnym Czadu i Sudanu, a za nimi idą prawdopodobnie interesy Francji. RŚA to jest kolejne państwo w tym rejonie świata, gdzie rozwija się dynamicznie radykalny islam. To może być podstawą do powstania państwa, groźniejszego niż państwo islamskie” – dodaje publicysta.

Ostatnie miesiące to napływające z Afryki informacje o islamskich pogromach ludności chrześcijańskiej. W Republice Środkowej Afryki chrześcijanie nie pozostali bierni na ataki ze strony islamistów.

„Wraz z celowym nakręcaniem spirali agresji, doszło do wrogiego nastawienia żyjących w Afryce chrześcijan i muzułmanów. Obecnie w wyniku spontanicznej i oddolnej reakcji ludności chrześcijańskiej, doszło do masakr miejscowej ludności islamskiej. Misjonarze, w tym momencie są jednym z elementów, którzy utrzymują pokój w tym kraju minio, że cały czas dochodzi do starć.” – mówi Wildstein.

Wyjątkową rolę w całej sytuacji pełnią chrześcijańscy misjonarze. To oni ratują ludzkie życie.

„Misjonarze to bardzo odważni ludzie, którzy nie opuścili swoich wiernych, najpierw w czasie pogromów ludności chrześcijańskiej, a teraz chrześcijańska samoobrona wynaturzyła się i stanowi nawet dla misjonarzy większe zagrożenie niż muzułmanie” – mówi Dawid Wildstein.

Chrześcijanie chcąc uniknąć pogromów, zorganizowali własne oddziały. Problem powstał, gdy część partyzantów nie wróciła do cywila.

„Antybalaka, samoobrona chrześcijan w Republice Środkowej Afryki na początku broniła ludności chrześcijańskiej i obroniła wiele miast i osad przed wojskami Seleki, ale obecnie kiedy większość jej członków odeszło do pokojowych zajęć to pozostali się przekształcili się w bandy grabiące ludność cywilną.”

mly/radiownet.pl

fot. YouTube

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook