Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: "Media dają możliwości, ale generują też zagrożenia"

13.10.2016

"Media kreują nasz świat, w ogromnej mierze go stwarzają albo są częścią opiniotwórczych środowisk, które usiłują sprawować w nim rządu dusz. I one wytwarzają pewne wyobrażenie o świecie, a także kryteria, którymi należy się posługiwać w jego ocenie" - mówił publicysta w "Gościu niedzielnym", w którym rozmawiał o swojej najnowszej książce.

Bronisław Wildstein w rozmowie z Piotrem Legutko mówił o medialnych eksperymentach, które mają nas wyrwać z tradycyjnych tożsamości. 

"Tak właśnie jest, bo przecież żyjemy w świecie zapośredniczonym, nie mamy możliwości bezpośredniego obcowania z rzeczywistością. Ona jest dla nas preparowana i pokazywana przez ekrany, wszystko jedno, czy telewizyjne, czy zainstalowane na komputerze. Preparowana w interesie konkretnych ludzi, którzy mają pieniądze i możliwości, by te interesy realizować, i szerze, na rzecz ideologii, która się wyemancypowała i jej rzecznicy bardziej służą jej niż ona im. Dziś nie robi się tego z  użyciem nagiej przemocy, ale właśnie prowokacji czy manipulacji, przemocy symbolicznej" - mówił publicysta "wSieci".

Mówiąc o symbiozie mediów i polityki, publicysta zauważył, że raczej media wpływają na politykę, a nie polityka na media. 

"Media kreują nasz świat, w ogromnej mierze go stwarzają albo są częścią opiniotwórczych środowisk, które usiłują sprawować w nim rządu dusz. I one wytwarzają pewne wyobrażenie o świecie, a także kryteria, którymi należy się posługiwać w jego ocenie. Robią to bezpośrednio, a czasami nie wprost, podsumowując pewne modele życia, zachowania, wzorce, obiekty aspiracji " - tłumaczył. 

Wildstein podkreślił, że jako dziennikarz stara się w otaczającym świecie dostrzegać nadzieję, że jednak nie dojdzie do apokalipsy. Jednak jako pisarz, opisuje taki świat jaki widzi.

"Niestety rzeczywistość, którą obserwuję, nie nastraja optymistycznie. Ja nie jestem deterministą, nie wiem, jak się to wszystko dalej potoczy, w swoich publicystycznych tekstach szukam nawet motywów nadziei. Ale jak uprawiam literaturę, to piszę to, co widzę, czym żyję. Taki jest ten świat" - zaznaczył.

W rozmowie było też miejsce, aby pomówić o wolności i miłości.

"Obsesyjna pogoń za wolnością rozumianą w sposób niesłychanie zredukowany przekształca się błyskawicznie w zniewolenie. (…) Jest jeszcze miłość, którą wszyscy bez przerwy ścigają. „Dom wybranych” to także paradoksalnie powieść o miłości. Miłości zredukowanej do namiętności w świecie eksponującym wyłącznie samorealizację. A skoro namiętności są bardzo krótkotrwałe, należy wymienić ich obiekty i realizować się gdzie indziej. W ten sposób ludzie nieustanie się nawzajem unieszczęśliwiają, tkwią w zamkniętym kole wzajemnie zadawanej sobie krzywdy" - powiedział.

Pytany oto jak widzi media, odpowiedział:

"Media, jak każdy ludzki wynalazek, dają rozmaite możliwości, ale też generują zagrożenia. A im bardziej ten wynalazek jawi się jako olśniewający, tym większe kryje w sobie niebezpieczeństwa".

kk/Gość Niedzielny

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook