Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: "Media dają możliwości, ale generują też zagrożenia"

13.10.2016

"Media kreują nasz świat, w ogromnej mierze go stwarzają albo są częścią opiniotwórczych środowisk, które usiłują sprawować w nim rządu dusz. I one wytwarzają pewne wyobrażenie o świecie, a także kryteria, którymi należy się posługiwać w jego ocenie" - mówił publicysta w "Gościu niedzielnym", w którym rozmawiał o swojej najnowszej książce.

Bronisław Wildstein w rozmowie z Piotrem Legutko mówił o medialnych eksperymentach, które mają nas wyrwać z tradycyjnych tożsamości. 

"Tak właśnie jest, bo przecież żyjemy w świecie zapośredniczonym, nie mamy możliwości bezpośredniego obcowania z rzeczywistością. Ona jest dla nas preparowana i pokazywana przez ekrany, wszystko jedno, czy telewizyjne, czy zainstalowane na komputerze. Preparowana w interesie konkretnych ludzi, którzy mają pieniądze i możliwości, by te interesy realizować, i szerze, na rzecz ideologii, która się wyemancypowała i jej rzecznicy bardziej służą jej niż ona im. Dziś nie robi się tego z  użyciem nagiej przemocy, ale właśnie prowokacji czy manipulacji, przemocy symbolicznej" - mówił publicysta "wSieci".

Mówiąc o symbiozie mediów i polityki, publicysta zauważył, że raczej media wpływają na politykę, a nie polityka na media. 

"Media kreują nasz świat, w ogromnej mierze go stwarzają albo są częścią opiniotwórczych środowisk, które usiłują sprawować w nim rządu dusz. I one wytwarzają pewne wyobrażenie o świecie, a także kryteria, którymi należy się posługiwać w jego ocenie. Robią to bezpośrednio, a czasami nie wprost, podsumowując pewne modele życia, zachowania, wzorce, obiekty aspiracji " - tłumaczył. 

Wildstein podkreślił, że jako dziennikarz stara się w otaczającym świecie dostrzegać nadzieję, że jednak nie dojdzie do apokalipsy. Jednak jako pisarz, opisuje taki świat jaki widzi.

"Niestety rzeczywistość, którą obserwuję, nie nastraja optymistycznie. Ja nie jestem deterministą, nie wiem, jak się to wszystko dalej potoczy, w swoich publicystycznych tekstach szukam nawet motywów nadziei. Ale jak uprawiam literaturę, to piszę to, co widzę, czym żyję. Taki jest ten świat" - zaznaczył.

W rozmowie było też miejsce, aby pomówić o wolności i miłości.

"Obsesyjna pogoń za wolnością rozumianą w sposób niesłychanie zredukowany przekształca się błyskawicznie w zniewolenie. (…) Jest jeszcze miłość, którą wszyscy bez przerwy ścigają. „Dom wybranych” to także paradoksalnie powieść o miłości. Miłości zredukowanej do namiętności w świecie eksponującym wyłącznie samorealizację. A skoro namiętności są bardzo krótkotrwałe, należy wymienić ich obiekty i realizować się gdzie indziej. W ten sposób ludzie nieustanie się nawzajem unieszczęśliwiają, tkwią w zamkniętym kole wzajemnie zadawanej sobie krzywdy" - powiedział.

Pytany oto jak widzi media, odpowiedział:

"Media, jak każdy ludzki wynalazek, dają rozmaite możliwości, ale też generują zagrożenia. A im bardziej ten wynalazek jawi się jako olśniewający, tym większe kryje w sobie niebezpieczeństwa".

kk/Gość Niedzielny

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook