Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: Kolonialna mentalność szefa Springera

19.03.2017

„Zamiast dziennikarzy otrzymujemy pracowników propagandy, którzy przedstawiają świat tak, jak chcą aby go odbierano, zgodnie z tą dominującą linią ideologiczno-polityczną oraz interesami swoich pracodawców” - mówił w rozmowie z portalem polskieradio.pl Bronisław Wildstein, publicysta, komentując skandaliczny list szefa Ringier Axel Springer.

„Mamy do czynienia z jawnym dyktowaniem linii politycznej. To ma charakter peerelowski i dziwię się, że ci szefowie pozwalają sobie to robić tak ostentacyjnie. To, że te naciski były – to zawsze wiedziałem, żyję w tym świecie, w środowisku dziennikarskim, znam tych ludzi” - powiedział. 

Wildstein zwrócił uwagę, że linia polityczna w Niemczech jest przecież znana i wystarczy spojrzeć na nagłówki ze stronniczymi o Polsce opiniami. 

„To, że ci szefowie zagraniczni czują się tak pewnie i zachowują się tak bezczelnie - oficjalne wysyłanie informacji, jak ma wyglądać przekaz medialny – to jest już trudne do wyobrażenia, a jeszcze bardziej to, że znajdują w polskich mediach zwolenników” - dodał, wskazując na przykład Jarosława Kurskiego, zastępcy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. 

Jak Wildstein wyjaśnił postępowanie dziennikarzy, którzy akceptują taki stan rzeczy? 

„U człowieka następuje wyrównywanie dysharmonii poznawczej i moralnej. Jeżeli decyduje się pracować w pewnych warunkach, to zaczyna je w końcu akceptować. On sobie wtedy musi tę sytuację zracjonalizować, uzasadnić, co powoduje, że kreuje specyficzny porządek moralny, dopasowując go do swojego interesu” - mówił. „Ci, którzy nie zgadzają na ten stan rzeczy, odchodzą lub zostają usunięci” - dodał. 

Zdaniem publicysty tygodnika „wSieci” i portalu wPolityce.pl jest to niebezpieczna sytuacja z narzucaniem „gotowych klisz myślowych”. 

„W ten sposób zamiast dziennikarzy otrzymujemy pracowników propagandy, którzy przedstawiają świat tak, jak chcą aby go odbierano, zgodnie z tą dominującą linią ideologiczno-polityczną oraz interesami swoich pracodawców” - ocenił. 

Jak dodał Wildstein, wmawia się, że „kapitał nie ma narodowości”. Publicysta zwraca też uwagę na „kolonialną mentalność” szefa Springera. 

„On, ze swojej pozycji reprezentanta metropolii, uważa, że jemu wolno tak czynić, gdyż on propaguje: właściwe poglądy, sposób widzenia rzeczywistości, cywilizację dla tych miejscowych dzikusów. Ludzie, którzy to przyjmują, zachowują się jak klienci tego kolonizatora” - mówił Wildstein. „Opowieści o jakiejś równości, wspólnocie… zapomnijmy” - dodał. 

Zaznaczył, że elementem tego była „fundamentalna teza” z czasów rządów PO, „żeby płynąć w głównym nurcie”. 

„To abdykacja z polityki, ponieważ nie my wyznaczamy ten główny nurt, to zgoda na to, że ktoś za nas będzie decydował, a naszym przeznaczeniem jest rola klientów europejskich możnych. Miejmy nadzieję, że to się zmieni, ale to nie będzie łatwa sprawa” - uznał Wildstein. 

ak/polskieradio.pl 

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook