Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: Jaruzelski powtarza kłamstwa

11.12.2011

Na kilka dni przed rocznicą stanu wojennego Wojciech Jaruzelski wydał oświadczenie, w którym powtarza słowa, jakoby jego decyzja uchroniła Polskę przed interwencją Związku Sowieckiego w grudniu 1981 roku. Przyznaje, że gdyby miał podejmować raz jeszcze decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego nie zawahałby się. Zaznacza również, że przeprasza za wszystkie negatywne skutki stanu wojennego. O ocenę tych słów portal Stefczyk.info poprosił publicystę Bronisława Wildsteina:

Wojciech Jaruzelski powtarza te same kłamstwa. Gdy na przełomie 1989 i 90 roku upewnił się, że nic mu nie grozi nabrał pewności siebie. Wcześniej Jaruzelski był sparaliżowany strachem. On jest wybitnie tchórzliwy. Stefan Kisielewski mówił, że to człowiek bojowy, ponieważ wszystkiego się boi: Kościoła, partii, Polaków, armii, Rosjan, robotników itd. Gdy na początku lat 90. Jaruzelski zrozumiał, że nic mu w III RP nie grozi zaczął się zachowywać ostentacyjne i przyjął dumną pozę. Od tego czasu powtarza w kółko te same kłamstwa. One są niestety powtarzane przez zwolenników ochrony jego imienia. Co znamienne są to również ludzie związani z dawną opozycją, np. środowisko „Gazety Wyborczej”. Ci ludzie powtarzają, że w 1981 roku Polska została uchroniona przed sowiecką interwencją.

Gdyby nie było żadnych dokumentów w tej sprawie, takie rozumowanie byłoby bezzasadnym gdybaniem. W ten sposób można by było uzasadnić wszystko. Zawsze można powiedzieć, że będą gorsi od nas, że zrobiliśmy zło, ale inni mogli zrobić gorsze, że byliśmy łagodniejszymi katami. To jednak żadne usprawiedliwienie. Szczególnie, że wszystkie dokumenty pokazują, że o żadnej interwencji nie było mowy. Jaruzelski w 1981 roku nie wykonał również żadnego gestu, żeby porozumieć się z „Solidarnością”, polskim społeczeństwem i spróbować wyprawować jakiś modus vivendi, który pozwoliłby na zmianę systemu, na którą zgodziłaby się Moskwa. On nic takiego nie zrobił, on bronił interesu swojego oraz Moskwy.

Kariera Jaruzelskiego była w pełni zależna od ZSRS. Całe jego życie to kariera namiestnika Moskwy, wykonawcy jej poleceń. To był zdrajca narodu polskiego, który wysługiwał się obcemu mocarstwu i dzięki temu zrobił karierę. Jego droga zawodowa jest związana z sowietami. Działalność w wojsku, współpraca z wojskową „ubecją”, działanie w pionie ideologicznym wojska, udział w czystce antysemickiej w armii, interwencja w Czechosłowacji, odpowiedzialność za masakrę na Wybrzeżu w 1970 roku, wydanie rozkazu strzelania do robotników, aż po stan wojenny – kariera Jaruzelskiego była bardzo konsekwentna. On był komunistycznym aparatczykiem, który zależy od Moskwy i stara się jak najlepiej wypełniać jej polecenia. Budował swoją karierę przeciwko swojemu narodowi.

Niestety zbrodnie Wojciecha Jaruzelskiego nie zostaną osądzone. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Polskie sądy nie chcą go osądzić. Sędziowie, jako korporacja, wyrastają z PRLu. Oni nie chcą osądzić tego okresu. A przecież osądzenie Jaruzelskiego byłoby najbardziej wyrazistym osądzeniem komunistycznej Polski. Można dziś skazać wykonawców, którzy strzelali w kopalni „Wujek” do robotników, ale tych, którzy wydawali rozkazy, skazać nie można. Osądzony nie zostanie, ani Jaruzelski, ani Kiszczak, ani inni, którzy razem z nimi wprowadzali stan wojenny i zdławili nadzieje na koniec komunizmu. Oni sprawili, że Polska rozwija się o ponad dekadę później. Ci wszyscy ludzie nie zostaną osądzeni. To mówi bardzo wiele o naszej rzeczywistości obecnej.

Not saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook