Jedynie prawda jest ciekawa


Wikło: Owsiak mści się za Woodstock!

11.01.2015

Dlaczego ludzie WOŚP nie wpuścili dziennikarza "wSieci" na finał Orkiestry?!

Reporter tygodnika "wSieci" i portalu wPolityce.pl nie został wpuszczony na finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Dziennikarz złożył wniosek o akredytację, ale ta - jak tłumaczy biuro prasowe WOŚP - "pomimo przyznania została cofnięta". O przyczynach tej decyzji rozmawiamy z samym zainteresowanym, który zgodził się udzielić nam wywiadu. 

Stefczyk.info: Panie redaktorze, co się stało, że nie mógł Pan oglądać z bliska finału Orkiestry? Na czym polega cały problem?

Marcin Wikło, wPolityce.pl/"wSieci": To bardzo dobre pytanie, sam chciałbym wiedzieć. Jeszcze w sobotę nic nie wskazywało na to, że będą jakiekolwiek problemy z wejściem na finał WOŚP. Chciałem - podobnie jak wielu moich kolegów z innych redakcji - zobaczyć z bliska, jak wygląda takie przedsięwzięcie i opisać je w mediach, z którymi współpracuję. Myślę, że to zjawisko na tyle ciekawe, że czytelnicy "wSieci" czy wPolityce.pl z chęcią przeczytaliby relację kogoś, kto miał możliwość w tym uczestniczyć. 

Może nie przeszedł Pan odpowiednich procedur przy staraniu się o akredytację?

Zapewniam, że wszystko zrobiłem jak należy. Rozmawiałem w biurze prasowym WOŚP, gdzie pytałem o to, co muszę zrobić jako dziennikarz, by otrzymać należną akredytację. Chociaż... Wie pan, gdy podałem nazwę redakcji, której chciałem być reprezentantem na finale Orkiestry, przesympatyczna pani z którą rozmawiałem nagle zmieniła ton i zaczęła mówić, że to wszystko trzeba sprawdzić, że lista będzie weryfikowana przez rzecznika... Po jakimś czasie wysłałem esemesa z pytaniem o akredytację, a odpowiedź, jaką dostałem była kuriozalna. "W związku z zaostrzoną polityką bezpieczeństwa TVP jesteśmy zmuszeni odmówić Państwu akredytacji na 23. Finał WOŚP mimo jej przyznania, za co bardzo przepraszamy!" - proszę czytelników Stefczyk.info, by sami ocenili, jak to odebrać.

Polityka bezpieczeństwa? Brzmi, jakby był Pan terrorystą albo przynajmniej chciał wnieść na teren finału pistolet...

(śmiech) Rzeczywiście, mogło tak być. Ale już zupełnie poważnie mówiąc - to naprawdę absurdalny argument. Proszę włączyć telewizję i sprawdzić, jak wygląda ten finał - wokół Jerzego Owsiaka jest mnóstwo ludzi, sam szef Orkiestry krzyczy, że zaprosił wielu gości, że zaprasza kolejnych... Problem polega na tym, że praktyka pokazała, jak wygląda otwartość działań pana Owsiaka. Mogliśmy to zaobserwować na konferencji prasowej, z której wyrzucano Michała Rachiona z Telewizji Republiki, a teraz najwyraźniej ludzie z WOŚP poszli krok dalej i w ogóle nie wpuścili dziennikarzy, których uznali za niewygodnych. 

Myśli pan, że powodem była jakaś forma "zemsty" za pana teksty o otoczeniu Owsiaka? A może sama nazwa redakcji robi swoje?

Myślę, że to się nie wyklucza. Z jednej strony zarówno portal wPolityce.pl i tygodnik "wSieci" stawiają panu Owsiakowi wiele niewygodnych pytań, przypominają orzeczenia sądu ws. Orkiestry, apelują o to, by realizowano orzeczenia sądu, by Owsiak ujawnił księgi rachunkowe swoich firm, by forma działania była maksymalnie przejrzysta. Tymczasem Owsiak stawia na zupełną odwrotność - nie tylko odmawia pokazania dokumentów, ale nawet nie dopuszcza do głosu dziennikarzy, którzy mogliby ten temat pociągnąć... Z drugiej strony napisałem kilka miesięcy temu krytyczną relację z Przystanku Woodstock, na którym miałem przyjemność być. Myślę, że dzisiejsze działania Owsiaka i jego ludzi wskazują, że to zemsta za naszą pracę. To smutne, bo przecież WOŚP jest niezwykle mocno wspierana przez publiczne instytucje, a sam finał ma miejsce w siedzibie publicznej telewizji. 

Dziękuję za rozmowę.

not. tadel

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook