Jedynie prawda jest ciekawa


Wikło: A smoleńskie dęby rosną…

16.08.2014

Gdzie świętuje polskie wojsko? W Warszawie, czy w Ossowie?

15 sierpnia każdego roku cała Polska świętuje wraz z polskim wojskiem. W Warszawie mieliśmy imponującą defiladę wojskową, bo ten dzień to przecież także święto Wojska Polskiego. Tysiące mieszkańców miasta i pokaz siły Wojska Polskiego. Imponujący. I mówię to bez przekąsu, bo tak właśnie wojsko powinno pokazać się Narodowi w dniu swojego święta.

Drwiący kiedyś z Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Bronisław Komorowski prężył się, kiedy kolejne jednostki oddawały mu hołd. Poczuł, że właśnie tędy droga, że Polacy powinni mieć szansę poczuć dumę ze swojej silnej armii.

Nieuważny obserwator powiedziałby, że „było tak samo jak za Kaczyńskiego”. Otóż nie do końca, a diabeł tkwi w szczegółach. Jak słusznie zauważył Zenon Baranowski w „Naszym Dzienniku” prezydent Komorowski czule pożegnał się z komuną, z rozrzewnieniem żegnając generałów zasłużonych dla PRL.

„No, co tu gadać. Łza się w oku kręci, gdy się żegna znajomych żołnierzy…” - powiedział Komorowski. I to właśnie ten szczegół, który święto wojska z czasów Kaczyńskiego zasadniczo odróżnia je od tego wczorajszego.

Duch Lecha Kaczyńskiego unosił się za to nad wczorajszymi uroczystościami w Ossowie, gdzie najpierw na polanie dębów smoleńskich odsłonięto popiersia ks. gen. Mirona Chodakowskiego i gen. Andrzeja Błasika.

A potem była rekonstrukcja jednej z najważniejszych bitew w dziejach Europy i świata - cudu nad Wisłą, który zatrzymał pochód bolszewików na Warszawę, a potem pewnie dalej na Zachód.

Ossów to miejsce niezwykłe, a mimo to nie było tutaj nikogo z władz państwowych. Dlaczego? Pewnie dlatego, że to „święto PiS-owskie”. Dlatego, że wołomiński starosta i lokalne władze działając przeciw politycznej koniunkturze dbają o pamięć o Smoleńsku. Symbolem takiego oddolnego działania są smoleńskie dęby, których 96 zasadzono w pobliżu sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej. To na razie liche drzewka, ale przecież urosną. I wtedy nie będzie się ich dało nie zauważyć. Nie znikną z pamięci, jak położony niespełna kilometr dalej, w polu, sowiecki pomnik, który lokalnej społeczności sprezentował minister Kunert.

To oczywiste, że ossowska rekonstrukcja, choć naprawdę udana nie może się mierzyć z widowiskową defiladą w Warszawie. Pewnie dlatego premier i prezydent wolą prężyć się przed czołgami na ulicach stolicy, zamiast pochylić głowę przed tymi, którzy stracili życie na rosyjskiej ziemi. Tym bardziej, że telewizje zadbały, aby przekaz z Warszawy popłynął w świat, a z Ossowa pokazano tylko migawki.

Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook