Jedynie prawda jest ciekawa


Wielkie badanie wielkiej płyty czyli jak nagonić klientów deweloperom

17.05.2013

Sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła dezyderat w sprawie badania bloków z tzw. wielkiej płyty.

Jako główny powód rozpoczęcia badań nad stabilnością i bezpieczeństwem budynków podaje się możliwe nadużycia i błędy budowlane dokonywane w czasach PRL. Wielka płyta miała mieć „datę ważności” określoną w przedziale 70 do 150 lat użytkowania, jednak teraz rząd planuje podjąć się ustalenia prawdziwości tych dat.

Oczywiście – dbanie o bezpieczeństwo obywateli to rzecz szlachetna, jednak jakoś dotychczas władza tak się nim nie przejmowała. Teraz jednak ma to być jeden z rządowych priorytetów. Dziwnym trafem zbiegło się to ze znacznymi problemami… deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. W tym kontekście sprawa badania wielkiej płyty i tego czy wciąż nadaje się ona do zamieszkania pardon my French – śmierdzi na kilometr!

Nie mam pewności, ale bazując na dotychczasowych działaniach tego rządu przewiduję, iż sytuacja przybierze następujący przebieg. W wielkim, ogólnokrajowym wzmożeniu rozpoczną się badania. Inżynierowie wspomagani przez komitety robotniczo-chłopskie zaczną badać, radzić i uradzą, iż 90 proc. bloków z wielkiej płyty w Polsce nie nadaje się do zamieszkania. Rada? Wyburzyć, a w miejsce wyburzonych budynków deweloperzy postawią nowe. A lokatorzy? No cóż – to faktycznie jest pewien problem, ale przecież mogą kupić kolejne mieszkanie (w miejsce tego wyburzonego) od dewelopera? Przecież Polacy są bardzo zamożni – stać ich na to, by kupić to samo mieszkanie nawet dwa, albo i trzy razy.

Co więcej – skorzystają na tym nie tylko deweloperzy zaprzyjaźnieni przecież z władzą (wszak to dla nich pisany był program „Mieszkanie dla młodych”, bo dlaczego niby nie obejmuje on rynku wtórnego, jak było to w przypadku poprzedniego programu „Rodzina na swoim”?), ale takie działanie odbije się też z korzyścią dla spółdzielców, którzy nie zapomnieli straszliwego aktu jakim było danie przez PiS lokatorom możliwości wykupienia swoich mieszkań za bezcen. Teraz nastanie czas wyrównania krzywd i lokator zapłaci spółdzielni za mieszkanie normalną, czyli – paskarską cenę.

Nie wierzą mi Państwo? Moje wnioski wydają się zbyt daleko idące? Cóż – „władz unia” już nie raz pokazała co potrafi, wszyscy przecież płacimy za paliwo horrendalne kwoty niemal 6 złotych i ogólnopolskich protestów jakoś nie ma. Fakt – wielka, przymusowa wyprowadzka milionów rodzin to coś o wiele gorszego, ale jednak od tego są media aby i to jakoś przykryć. Wszak od nowego roku (jak twierdzi rząd) ma ruszyć program dopłat do mieszkań, a pamiętajmy też, że w wielkiej płycie nie mieszka raczej target owy elektorat Platformy.

A przecież bezpieczeństwo i dobrostan władzy… to znaczy – obywateli, jest rzeczą najważniejszą, czyż nie?

Arkady Saulski

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook