Jedynie prawda jest ciekawa


Wielkie badanie wielkiej płyty czyli jak nagonić klientów deweloperom

17.05.2013

Sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła dezyderat w sprawie badania bloków z tzw. wielkiej płyty.

Jako główny powód rozpoczęcia badań nad stabilnością i bezpieczeństwem budynków podaje się możliwe nadużycia i błędy budowlane dokonywane w czasach PRL. Wielka płyta miała mieć „datę ważności” określoną w przedziale 70 do 150 lat użytkowania, jednak teraz rząd planuje podjąć się ustalenia prawdziwości tych dat.

Oczywiście – dbanie o bezpieczeństwo obywateli to rzecz szlachetna, jednak jakoś dotychczas władza tak się nim nie przejmowała. Teraz jednak ma to być jeden z rządowych priorytetów. Dziwnym trafem zbiegło się to ze znacznymi problemami… deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. W tym kontekście sprawa badania wielkiej płyty i tego czy wciąż nadaje się ona do zamieszkania pardon my French – śmierdzi na kilometr!

Nie mam pewności, ale bazując na dotychczasowych działaniach tego rządu przewiduję, iż sytuacja przybierze następujący przebieg. W wielkim, ogólnokrajowym wzmożeniu rozpoczną się badania. Inżynierowie wspomagani przez komitety robotniczo-chłopskie zaczną badać, radzić i uradzą, iż 90 proc. bloków z wielkiej płyty w Polsce nie nadaje się do zamieszkania. Rada? Wyburzyć, a w miejsce wyburzonych budynków deweloperzy postawią nowe. A lokatorzy? No cóż – to faktycznie jest pewien problem, ale przecież mogą kupić kolejne mieszkanie (w miejsce tego wyburzonego) od dewelopera? Przecież Polacy są bardzo zamożni – stać ich na to, by kupić to samo mieszkanie nawet dwa, albo i trzy razy.

Co więcej – skorzystają na tym nie tylko deweloperzy zaprzyjaźnieni przecież z władzą (wszak to dla nich pisany był program „Mieszkanie dla młodych”, bo dlaczego niby nie obejmuje on rynku wtórnego, jak było to w przypadku poprzedniego programu „Rodzina na swoim”?), ale takie działanie odbije się też z korzyścią dla spółdzielców, którzy nie zapomnieli straszliwego aktu jakim było danie przez PiS lokatorom możliwości wykupienia swoich mieszkań za bezcen. Teraz nastanie czas wyrównania krzywd i lokator zapłaci spółdzielni za mieszkanie normalną, czyli – paskarską cenę.

Nie wierzą mi Państwo? Moje wnioski wydają się zbyt daleko idące? Cóż – „władz unia” już nie raz pokazała co potrafi, wszyscy przecież płacimy za paliwo horrendalne kwoty niemal 6 złotych i ogólnopolskich protestów jakoś nie ma. Fakt – wielka, przymusowa wyprowadzka milionów rodzin to coś o wiele gorszego, ale jednak od tego są media aby i to jakoś przykryć. Wszak od nowego roku (jak twierdzi rząd) ma ruszyć program dopłat do mieszkań, a pamiętajmy też, że w wielkiej płycie nie mieszka raczej target owy elektorat Platformy.

A przecież bezpieczeństwo i dobrostan władzy… to znaczy – obywateli, jest rzeczą najważniejszą, czyż nie?

Arkady Saulski

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook