Jedynie prawda jest ciekawa


Wielki biznes lubi wysokie podatki. Dla innych

11.12.2012

Serwis Bloomberg podał, że internetowy gigant Google zaoszczędził sobie na podatku dochodowym dwa miliardy dolarów na całym świecie. Wszystko dzięki przelaniu prawie 10 mld do raju podatkowego na Bermudach.

Na Bermudy wpłynęło prawie 80 proc. zysku giganta przed opodatkowaniem za 2011 r. Dzięki trickom znanym jako „Dutch sandwich” i „double Irish” (polega na przelewaniu należności pomiędzy spółkami zależnymi zarejestrowanymi w Irlandii i Holandii a Bermudami) udało się firmie znacząco uniknąć opodatkowania w Europie i USA. Dość powiedzieć, że transfery nie mają nic wspólnego z rzeczywistą działalnością np. holenderska spółka uczestnicząca w procederze nie zatrudnia nawet jednego pracownika. Dzięki mozolnej pracy księgowych, Google – którego siedziba znajduje się w Mountain View w Kalifornii – znacząco obniżyła sobie też efektywny podatek płacony w USA. Jeszcze w 2008 r. było to 28 proc., w zeszłym roku już tylko 21, podczas gdy średnio – po zliczeniu stanowych i federalnych – korporacje płacą 39 proc.

Niby nie powinienem się dziwić, bo „wszyscy” tak robią. Ostatecznie to działania zgodne z prawem – co nie jest zabronione, jest dozwolone. Problem, że szef Google Eric Schmidt jest taki, że to bardzo blisko związany z prezydentem Obamą. Google pod przywództwem Schmidta zaangażowała się w reelekcję prezydenta talentem i pieniądzem (pracownicy wpłacili łącznie 700 tys. dolarów). Szef firmy był tak bliski Obamie, że dostał ponoć propozycję objęcia ministerialnej posady w drugiej kadencji – w grę wchodziły departament skarbu albo nowo-tworzony ds. biznesu. Odmówił, bo chciał zostać w „domu rodzinnym – Google”. A nie zapominajmy, że prezydent Obama wygrał głównie dzięki mówieniu o konieczności „wyższego opodatkowania najbogatszych” i konieczności płacenie proporcjonalnie wyższych bo „sprawiedliwych” podatków przez takich bogaczy jak… Schmidt właśnie.

Znamy tę śpiewkę. Miliarder Warren Buffet jest np. za wprowadzeniem 30 proc. podatku dla wszystkich zarabiających ponad milion rocznie, ale jeśli chodzi o jego firmy, walczy o kilkaset („nędznych” biorąc pod uwagę jego majątek) milionów z fiskusem. Prezes General Electric Jeff Immelt doradza prezydentowi Obamie jak tworzyć miejsca pracy a w tym czasie jego korporacja w 2010 r. przy zysku 14 mld dolarów i zapłaciła w USA… 0 (zero) dolarów podatku dochodowego (dzięki wysiłkowi liczącemu 2 tys. pracowników działowi księgowości).

Teraz zewsząd słychać ze strony poważnych prezesów firm, że podwyższenia podatków dla zarabiających powyżej 250 tys. rocznie nie da się uniknąć, bo inaczej będzie straszny kryzys. Wszyscy ci panowie są za zwiększeniem podatków, ale głównie dla innych – podwyżka uderzy bowiem głównie we właścicieli małych i średnich biznesów. I może kalkulują dobrze, bo to przecież ich… potencjalna konkurencja. Oni mając dojście do ucha prezydenta, zawsze znajdą sposób na ulgę czy rządową dotację (choćby w ramach pakietów stymulacyjnych). A jak to nie poskutkuje, są tysiące księgowych. Albo lobbyści w Waszyngtonie, którzy wrzucą do ustawy o podwyżce podatków, zapis w stylu  „lub czasopism”, który dziwnym trafem pozwoli właśnie tej a nie innej firmie zapłacić mniejszy podatek.

Paweł Burdzy z Nowego Jorku

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook